הניצחון של קאשה: ההופעה הכי מרגשת בטקס פרסי הגראמי 2018

עונת הפרסים שנמצאת בעיצומה בארה"ב עומדת השנה בסימן תקיפות מיניות, שיוויון שכר לנשים ותנועת #TimesUp. ראינו זאת בטקס גלובוס הזהב – על השטיח האדום עם השמלות השחורות ועל הבמה עם נאומי הזכייה ועם בחירות, וסביר שעוד נראה זאת בהמשך. אולם עד כה ראינו בעיקר דמויות מעולם הקולנוע והטלוויזיה מתייחסות לנושא – ומה לגבי עולם המוזיקה?

אמש נערך טקס הגראמי השנתי במדיסון סקוור גרדן שבניו יורק, אחד הטקסים הגדולים ביותר של תעשיית המוזיקה העולמית. שמלות שחורות לא היו שם, גם לא נאום חוצב להבות כמו זה של אופרה ווינפרי. מה שכן ראינו שם זו הופעה עוצמתית וטעונה אחת, של זמרת שנלחמת בסיפור סבוך ומלא בכאב של תקיפה מינית בעצמה, ועברה דרך ארוכה וקשה עד שהגיעה לבמה הזו. אם הייתן שואלות לפני כמה שנים לא היינו מדמיינות שנגיד את זה, אבל את ההופעה הזו של קאשה אתן חייבות לראות.

מרגישים את המסע שהיא עברה בכל מילה שהיא שרה. צילום מסך מתוך "Praying"

 

קאשה לא הגיעה אל במת הגראמי לבד. אחרי שנים בהן הייתה כלואה בכלוב זהב לצד ד"ר לוק, המפיק שבמהלך עבודתו הצמודה אליה (שהוכתבה בחוזה עם לייבל הענק סוני) התבריין כלפיה, עודד את הפרעת האכילה שלה, תקף אותה ואנס אותה – אמש קאשה עלתה לבמה בלעדיו, בזכות עצמה, עם צבא אדיר של זמרות ליווי. כולן לבשו לבן, בניגוד לשמלות השחורות של גלובוס הזהב ואולי כסימן להתחלה של דף חדש עבורה, וביניהן ניתן היה לזהות גם כמה וכמה פנים מוכרות – סינדי לאופר, הזמרת הצעירה והמצליחה קמילה קביו והזמרות בבה רקסה, ג'וליה מייקלס ואנדרה דיי.

עם המקהלה המרשימה הזו לצידה, קאשה ביצעה על במת טקס הגראמי את "Praying", השיר המוביל מאלבומה האחרון "Rainbow" שיצא בשנה החולפת ומסמן את שחרורה מאותו חוזה דורסני. את השיר, שהיה מועמד לתואר "השיר הטוב ביותר" והפסיד לשירו של אד שירן "Shape of You", קאשה כתבה עם המפיק ריאן לואיס, וניכר שמילותיו מופנות אל ד"ר לוק: "הבאת את הלהבות והעברת אותי גיהנום / הייתי צריכה ללמוד להילחם למען עצמי / שנינו יודעים את כל האמת שיכולתי לספר"… "אני גאה במי שאני / אין עוד מפלצות, אני יכולה לנשום שוב".

גם האופן בו קאשה הגישה את המילים הללו הבהיר בדיוק למי היא מפנה אותן, וכמה מטען עומד מאחוריהן. אפשר ממש להרגיש את כל המסע שהיא עברה בקול הרגיש אך מלא העוצמה שלה. זה ברור שכל מילה מוקדשת לאיש אשר מנע ממנה להגיע לבמה הזו בשנים האחרונות, זה שהעביר אותה גיהנום, זה שהיא מתפללת עבורו ש'הנשמה שלו משתנה', ש'ימצא את השלום שלו כשייפול על ברכיו ויתפלל', כמילות השיר. ואם הקול שלה לא מספיק – החיבוק שהקיף אותה והדמעות שנראה שניגרו מעיניה היוו הוכחה מנצחת לגודלו של המעמד.

לפני הביצוע, הזמרת ג'נל מונה הזמינה את קאשה לבמה ופתחה בדברים. "הלילה אני גאה לעמוד בסולידריות, לא רק כאמנית, אלא כאישה צעירה, עם אחיותיי בחדר הזה שיוצרות את תעשיית המוזיקה – אמניות, כותבות, עוזרות, מפיצות, מנכ"ליות, מפיקות, נשות סאונד ונשים מכל מחלקות התעשייה", אמרה. "ולכל מי שמעז להשתיק אותנו, אנו מציעות לכם שתי מילים – הזמן נגמר (Time's Up)".

קאשה בסוף הופעתה בטקס פרסי הגראמי 2018. צילום: רויטרס

 

הסיפור של קאשה הקדים את זמנו, לרעתה של הזמרת. את סיפור ההתעללות המתמשכת שעברה, ובכללו תקיפות מיניות, מילוליות ועוד, היא חשפה לפני כשנתיים עת הגיעה לבית המשפט בניסיון להשתחרר מהחוזה שהכתיבה לה חברת התקליטים בה היא חתומה, סוני, אשר אילצה אותה להמשיך ולעבוד עם המפיק ד"ר לוק שהתעמר בה. ליידי גאגא וטיילור סוויפט נעמדו לצידה בזמן אמת והציעו את תמיכתן הציבורית והכלכלית, אך מרבית תעשיית המוזיקה שתקה אל מול המאבק הבלתי נתפס שלה בחברת התקליטים שלא הראתה שום רחמים כלפיה, ובחרה לעמוד לצידו של המפיק – כי מה היא התעללות רבת שנים אל מול כל הכסף שהלהיטים שהוא יצר הכניסו לכיסם?

רק בשנה שעברה יצא שיר חדש שד"ר לוק הפיק לג'ניפר לופז וכנראה ששמעתם – "I Ain't Your Mama", שיר שאף מתחפש ל'פמיניסטי' בזמן שהוא סותם את פיה של אישה אחרת באלימות. אך בו בזמן יצא גם אלבום השחרור של קאשה, שנתן לה את החופש להשמיע את שוב קולה בעצמה והוכיח שיש לה המון מה להראות לעולם, צדדים שלא ראינו כל עוד היתה תחת חסותם של סוני ולוק.

אם תנועת #TimesUp היא מה שנדרש כדי להעניק לקאשה את הבמה הזו, כדי להוכיח עד כמה היא ראויה לה, והיא מה שנדרש כדי שתעשיית המוזיקה תפקח את עיניה לסיפור של קאשה ונשים שכמותה, שכלפי חוץ נראות כאילו הן חיות את החלום אך בסופה של הופעה חוזרות לחדרי חדרים עם גברים שמנצלים את כוחם כדי להתעמר ולהתעלל בהן, אז הנה – תנועת Times Up כבר עשתה צדק אחד עם תעשיית המוזיקה. חבל שזה לקח כל כך הרבה זמן, אבל איזה מזל שזכינו לראות את קאשה מגיעה למעמד הניצחון הענק הזה, ושזכינו להתרגש ממנו יחד איתה.

 

 

גראמיפופקאשהקמפיין TimesUp