קארדי בי לא מתביישת בעבר שלה כחשפנית. היא מתגאה בו

אם אתם מתעדכנים במוזיקה החדשה ברדיו או בכלל בהיפ הופ ובמוזיקה שחורה, אין סיכוי שפספסתם בשנה החולפת את השם קארדי בי. ביוני האחרון הראפרית הניו יורקית הפכה ממש בין לילה לשם הכי לוהט בתעשייה, אחרי שהשיר שלה "Bodak Yellow" הפך ללהיט וכבש את פסגת המצעד האמריקאי (על חשבונה של לא אחרת מטיילור סוויפט). הפעם האחרונה בה ראפרית אישה כבשה את במצעד בכוחות עצמה (ולא כאורחת) היתה לפני 19 שנה (לורין היל עם Doo Wop), מה שאומר שהצעירה הזו עשתה היסטוריה – ומסתבר שלא רק בתחום שלה.

בוקר אחד התעוררנו והיא היתה שם, בראש המצעד. קארדי בי, צילום: shutterstock

 

כמו רבים בהיפ הופ, גם הסיפור של קארדי בי (או בשמה האמיתי בלקאליס אלמנזר) מתחיל בבית אלים ועני בשכונה מפוקפקת, ברונקס במקרה שלה. הראפרית בת ה-25 נולדה למשפחה מעורבת, אמא ממוצא אפרו-אמריקאי/טרינידדי ואבא ממוצא דומיניקני. היא מעידה שהיתה חלק מכנופיית ה-Bloods כבר מגיל 16, אך במקביל הצליחה להישאר בתיכון ולעבוד בסופר.

בגיל 19, בזמן שהיתה במערכת יחסים מתעללת, קארדי בי פוטרה והבינה שהיא חייבת לשבור את המעגל של חייה. היא פנתה למועדון חשפנות מקומי והחלה לעבוד כחשפנית, כדי לצאת מהעוני ומהאלימות בהם היא חיה. במהלך עבודתה שם היא פרסמה כמה סרטונים שלה ברשתות החברתיות, שגרמו לאנשים לסמן אותה כראפרית מוכשרת, ולבסוף הובילו אותה לפרוש מהתחום בגיל 23. אחרי שנתיים, היא כבר מצאה עצמה מתארחת בסינגל ראשון לצידו של הראפר שאגי, ותוך כמה חודשים כבר התחילה לעבוד על מוזיקה משלה. קצת יותר משנתיים אחרי והיא כבר תופעה עולמית.

אבל לא התכנסנו כאן כדי לעדכן אתכם בסיפור החיים הקלישאתי והעגמומי של הראפרית החמה של הרגע. מה שמעניין בקארדי בי זו העובדה ש-4 השנים בהן עבדה כחשפנית הן לא דבר שהיא מסתירה או מגלה חרטה כלפיו. להפך – הראפרית הזו מתייחסת לעברה בחשפנות בגאווה גדולה.

"אנשים אומרים, 'למה את תמיד חייבת להגיד שהיית פעם חשפנית? הבנו'", היא אמרה בראיון למגזין הקוסמופוליטן בשבוע החולף, וענתה: "כי אתם לא מכבדים אותי בגלל זה, ואתם הולכים לכבד את החשפניות האלה מעתה והלאה. רק כי מישהי היתה פעם חשפנית, זה לא אומר שאין לה שכל".

אתם תלמדו לכבד חשפניות. קארדי בי בטקס ה-VMA האחרון, צילום: shutterstock

 

כן, היא די אגרסיבית, הבחורה החדשה במגרש – אבל מהסיבות הכי נכונות. עוד לא הספקנו ללמוד איך לזמזם שיר אחד שלה, וכבר אנחנו יודעים עליה הכל. היא אכן כבר יצרה לעצמה שם כמי שלא חוסכת מהציבור טיפה מעצמה, ותמיד חושפת הכל ומעבר בראיונות, בלי פילטרים ועם כל הפרטים שיעזרו לכם להבין בדיוק עם מי אתם מתעסקים. ובינתיים, נראה שמדובר בבחורה חדה וחריפה שלא מפחדת ממה שלאנשים יש להגיד עליה.

מבחינתה, היא לא זו שצריכה להתנצל או להתחרט על העבר שלה כחשפנית – אנחנו אלה שצריכים לשנות את דעותינו הקדומות על חשפניות, ומהר. קארדי בי סיפרה על ההערכה הרבה שיש לה לחשפנות ולנשים שעוסקות בה כבר בכמה הזדמנויות. לדבריה, במקום להקטין את הרקדניות אנחנו אמורים לתת להן את הכבוד הראוי בדיוק כפי שמכבדים כל איש מקצוע אחר בתחומי הבמה והבידור.

היא אמנם מספרת שפנתה למועדון בו רקדה כדי לצאת מהעוני וממערכת היחסים האלימה בהם חיה, אך הראפרית מספרת על דברים רבים נוספים שהרוויחה שם מלבד כסף. "זה ממש הציל אותי מהמון דברים", אמרה בראיון אחר. "כשהתחלתי להתפשט על הבמה, חזרתי לבית הספר". באותו ראיון היא סיפרה כי החשפנות היתה הדרך היחידה שלה החוצה, שאיפשרה לה להרוויח מספיק כסף במצבה ולהשיג חינוך. היא אפילו החלה לימודים בקולג' במהלך תקופת עבודתה כחשפנית.

 

החשפנות היתה פתח המילוט שלה. קארדי בי, צילום: shutterstock

 

אפשר לבחור אם לאמץ את הגישה החיובית של קארדי בי לגבי חשפנות – האם מדובר במקצוע לגיטימי, או בעיסוק שהוא סוג של זנות שבקלות יכולה להפוך למעגל ממנו אישה לא יכולה לצאת? זה כבר נתון לוויכוח עמוק ביותר. אבל בדבר אחד היא בטוח צודקת, וזה שהחברה שופטת חשפניות בחומרה לשורה ארוכה של דעות קדומות, כאשר רובן חוטאות לעוסקות בדבר. היא מצאה בעיסוק הזה דלת לפתח מילוט, אחרות מצאו בו דלת למידרון חלקלק, אבל כך או כך, אף אחת לא אשמה בכך שלשם החיים הביאו אותה, ואף אחת לא צריכה לסבול ממכשולים חברתיים נוספים מיותרים רק בגלל האופן בו היא מתפרנסת. זוהי תזכורת בריאה וחשובה שהבושה היא לא עליהן (והשאלה האם צריכה להיות בכלל בושה ועל מי היא מוטלת היא סיפור אחר, שלא נוגע אליהן). לקארדי בי מגיע הרבה כבוד על זה שהיא לא מתבלבלת ולא מפחדת להעמיד את כולנו במקום על הדעות הקדומות הכה מושרשות הללו. אנחנו בטוחות שזו לא הפעם האחרונה שנשמע ממנה ונתרשם לטובה.

היפ הופחשפנותפופ