'נשים שבעים': מגיל שנה ועד שבעים, 70 נשים וסיפורים בעין המצלמה

במהלך השנה האחרונה יצאתי עם מצלמה ויומן למסע יוצא דופן, פרוייקט שקראתי לו ״נשים שבעים״. נסעתי ואפילו טסתי, לחפש שבעים נשים ושבעים סיפורים של נשים שאוהבות את עצמן ופועלות, יוצרות, אומרות, עושות למען עצמן.

ירדנה ארזי. זמרת, שחקנית ומנחה, ילידת 1951. צילום יהודית הרפז

זה אומר שאף אחד לא מכריח אותן, הן קמות בבוקר בשמחה לחיים, הלב שלהן פועם ברינה. הן נחושות, אמיצות, חדורות מטרה, אוהבות את הדרך.

המייסדות מתוך קטלוג 'נשים שבעים'

בחרתי שבעים נשים: המבוגרת ביותר בת שבעים, הצעירה בת שנה, כמניין שנותיה של מדינת ישראל. ארגתי מעיין שטיח בשלל צבעים הטוויי מנשים מכל הקשת החברתית ,עדות, דתות, בנות העיר או תושבות הקיבוץ או המושב. כל אחת מייצגת עשיה אחרת זמרת, חיילת, קוסמת, אלופה, מעצבת ועוד.

תהילה גבאי דויטש. צילום יהודית הרפז

אני צלמת, העוסקת בסטודיו שלי עם נשים ואוהבת לתרום לחברה. החלטתי, שהפעם יהיה נכון לי לתת במה דרך עדשת המצלמה  לנשים חזקות ונמרצות אשר ידרבנו, יתמכו ויאירו את הדרך לנשים אחרות לפעול.

אופירה אסייג. עיתונאית, ומגישה. ילידת 1973. צילום יהודית הרפז

נתתי אפשרות לכל אחת מהנשים לבחור מקום, חפץ או אדם שהוא אשר עזר, קידם והביא אותה למקום המדויק שהיא נמצאת בו.

צילה מיכאלי. בעלת המותג "צילה-תפור עלייך", מותג אופנה למידות גדולות. ילידת 1984, צילום יהודית הרפז

הדרך הייתה מרגשת, מחבקת, לעתים מטלטלת. נפרשו בפני סיפורים מיוחדים ומפתיעים, סודות וחוויות של נשים מדהימות עם עוצמות בלתי רגילות.

אסנת שיר וישינסקי. קומיקאית, זמרת ושחקנית. ילידת 1961, צילום יהודית הרפז

תוך כדי המסע, נוצרו קשרים בין המשתתפות, נסגרו מעגלים ונוצרה אווירת של יחד.

למשל, פגשתי שני כלבי נחיה במהלך המסע. אחד, ״לד״ של שרון שהתעוורה בלידת ביתה הבכורה. השני, ״הוגו״ בן השלושה חדשים, שמרים התנדבה לאמן אותו ככלב נחיה במשך שנה. היכן מצטלבות דרכן? הסיפור של שתי הנשים הללו מרתק ומלא השראה.

התמונות בתערוכה כולן מוצגות בשחור לבן על מנת לתת אחידות ולהבליט את המבט או הקומפוזיציה של המצולמת. התערוכה מלווה בקטלוג מקסים המספר על פעילותה של כל אחת ואחת.

שירה שילון. נולדה לבקנית. ילידת 2015. הוריה, עדי וזיו מודים ״שירה היא המתנה הכי יפה שקיבלנו״. צילום יהודית הרפז 

אני מודה על הזכות וההזדמנות שניתנה לי לעשות את הפרוייקט ולהוציאו אל הפועל כתערוכה. תודה מיוחדת למשתתפות ששיתפו פעולה ובעזרתן הפרוייקט קרם עור וגידים.

למדתי על עצמי והיכולות שלי, החכמתי, יצרתי קשרים, חיברתי בין נשים, אהבתי, טעמתי, צחקתי וגם בכיתי. תודה.

קרן אורוסה. יוגה SAP על המים. ילידת 1976, צילום יהודית הרפז

לכל הנשים שפנו, הציעו, ביקשו, והתחננו לקחת חלק בפרוייקט, אין לי ספק שכל אחת מכן ראויה. מאחלת לכן המשך עשיה מבורכת, אל תעצרו, קחו חברות איתכן בדרך. הכוח שלנו כנשים הוא באהבה עצמית, אהבת הזולת, בואו נפזר אותה כמה שיותר על מנת ליצור עולם טוב יותר.

*******

הקטלוג המלא.

התערוכה תוצג עד 14.5.2018 בתיאטרון ירושלים.(כניסה חפשית)

יום העצמאותנשים שבעיםצילום נשי