הרגעים הגדולים מהשטיח האדום של טקס האמי 2015

נראה שאת ההצגה הגדולה של השטיח האדום בטקס האמי 2015 גנב דווקא החום. כל המרואיינים, בזה אחר זה, סיפרו עד כמה חם להם ועד כמה הם נוטפים מזיעה מתחת לבגדים ולשכבות האיפור. אמנם לנו, האנשים ששרדו ענן אבק בן שבוע רק לפני כמה ימים, קשה להרגיש אמפתיה כלפיהם, אבל לפחות זה עוזר להבין מדוע מרבית הכוכבות ויתרו על שמלות בעלות ייחוד ואמירה אופנתית והעדיפו כאלו מאווררות ופשוטות – או לפחות זה התירוץ היחידי שאנחנו הצלחנו לחשוב עליו על מנת להסביר מדוע שמלות האמי היו כל כך משמימות.

עוד באון לייף: 

ובכל זאת, גם בלי אופנה, הצליח השטיח האדום לסמן מהפך הוליוודי משמעותי. אמנם עוד מוקדם למצוא מחסה מהפקק של השמפנייה, אבל בהחלט אפשר לראות שינוי קטן שמתחיל בכמה חזיתות במקביל:

א. אחרי המחאה של הטקסים בעונות הקודמות, על כך שנשים על השטיחים האדומים נשאלות רק מה הן לובשות ואיך הן משלבות בין קריירה לילדים, השנה סוף סוף מנחי ערוץ E! באמת שאלו את הכוכבות על – כמה מפתיע – העבודה שלהן. שאלות כמו איך בוחרים תפקיד, האם את רואה את עצמך מודל לחיקוי לנערות צעירות ועד כמה היה קשה לך להזדהות עם הדמות היו רק חלק מאלו שהפתיעו את השחקניות. חלקן אפילו נאלצו להזכיר בסוף הראיון שלא שאלו אותן מי המעצב שהכין להן את השמלה (שהרי אחרי הכל הן פרסומת מהלכת). אגב, גם מצלמת המניקור שעוררה הרבה תגובות זועמות מצד הכוכבות עצמן נעלמה מן השטח.

ב. רק לפני כמה ימים התראיינה אן הת'וואי על הקושי של נשים בהוליווד למצוא תפקידים אחרי גיל 30, והנה, השטיח של האמי דווקא נשא בגאון כמה נשים חזקות ומרשימות שחצו גם את הארבעים ואפילו את החמישים. בין אלו ג'וליה לואי דרייפוס, אידי פאלקו, נעמי ווטס, איימי פולאר, אליסון ג'ני, ג'יין קרקובסקי וטינה פיי.

מימין: ג'וליה לואי דרייפוס ואידי פאלקו

ג. גיוון נוסף שהיה אפשר להבחין בו היה בגזרת המשקל. אמנם הרוב המוחץ של השחקניות היה יכול באותה קלות להתהלך על המסלול של ויקטוריה'ס סיקרט, אבל עדיין אפשר לראות שיש יותר ויותר מקום גם לנשים עם מבנה גוף ממוצע יותר ומעלה, כמו מינדי קלינג, איימי שומר, כריסטינה הנדריקס, מים ביאליק, קווין לטיפה ודאשה פולנקו ודניאלה ברוקס ("כתום זה השחור החדש").

מימין: כריסטינה הנדריקס ודאשה פולנקו

ד. גיוון נוסף הגיע גם בגוון העור השולט. זה אולי לקח 67 שנה, אבל כנראה שהשנה לראשונה בתולדות הטקס אחוז המועמדים והמגישים הלטינים/האפרו-אמריקאים לא עמד על מספר מביש ומגוחך. בין אלו אנתוני אנדרסון ("שחור כזה"), קרי וושינגטון ("סקנדל"),ד'ון צ'ידל ("בית השקרים"), טראג'י פ. הנסון ("אימפריה"), טטיאנה מסלאני ("אורפן בלאק") וויולה דייוויס ("המדריך לרוצח").

מימין: טראג'י פ. הנסון וקרי וושינגטון

בטקס עצמו דייויס גם זכתה בפרס השחקנית הראשית הטובה ביותר בסדרת דרמה ובכך הפכה לאישה השחורה הראשונה שזכתה בפרס. כצפוי, בנאום שלה, שעורר תשואות נלהבות, היא דיברה גם על זה, ועל חוסר ההזדמנויות שיש לנשים שחורות.

ויוליה דייויס 

והנה עוד כמה נקודות שאי אפשר היה לפספס מהשטיח האדום:

1. ריאן סיקרסט שוב הוכיח שהוא הוא האיש החזק כרגע באמת, ולאו דווקא השחקנים שלכבודם התכנסנו. רק לפני כמה ימים הוא השיק ליין אופנה לגברים, וכמובן שלשטיח האדום הוא כבר הצטייד בחליפה הנושאת את שמו, וגם טרח להזכיר את זה שוב ושוב. לפחות הוא לא קידם באגרסיביות את הבושם שלו, כפי שעשתה סופיה ורגרה.

2. ג'וליאנה רנסיק הזהירה בתחילת הערב שכתפיים חשופות הן הטרנד הלוהט – ובהמשך הסתבר שהיא ממש לא צחקה. מלבד לכתפיים שלה יכולנו לראות גם את אלו של שרה היילנד, קירנן שיפקה, מייסי וילאמס, נעמי ווטס, מגי ג'ילנהול, יעל סטון, ג'נוארי ג'ונס, ג'ינה רודריגז , אליזבת מוס, ג'יין קרקובסקי וזו רק רשימה חלקית.

מימין: שרה היילנד ומגי ג'ילנהול

3. למרבה השעמום, הרבה כוכבות בחרו ללכת על שמלות שחורות ונקיות, אבל היו שני גוונים שבלטו על הרקע הכהה: כחול-טורקיז (דוגמת לוורן קוקס בקלווין קליין ואיימי שומר בזק פוזן) וצהוב חלמון (קירנן שיפקה בדיור קוטור, מינדי קלינג והיידי קלום באחת השמלות המחרידות שנראו אי פעם, של ורסצ'ה).

מימין: לוורן קוקס ואיימי שומר

מימין: היידי קלום וקירנן שיפקה 

4. היחידות שבכל זאת החליטו להשתעשע קצת עם האופנה היו הצעירות והאמיצות של הוליווד. אחרי הכל, אין להן את החשש לחשוף צלוליט ולכן יכולות להרשות לעצמן ללבוש בדים פחות נוקשים וגזרות פחות חונטות. בין אלו קירנן שיפקה ("מד מן"), ג'ואן פורגט ("דאון טאון אבי", לבשה ג'יי מנדל) וג'יימי אלכסנדר (מ" קייל XY" וממש בקרוב עולה סדרה חדשה שלה. היא לבשה ארמני).

מימין: ג'ואן פורגט וג'יימי אלכסנדר

5. אך למרות כל הקדמה והשינויים, נראה שיש עוד כלל אחד שהוליווד הישנה עדיין מכתיבה: בלונדיניות נהנות יותר. לפחות ככה החליטו לא מעט מהכוכבות שלא הסתפקו הפעם בסתם פסים בהירים, אלא הלכו על בלונד פלטינה של ממש, כמו ליידי גאגא (שבקרוב תופיעה  בעונה החדשה של "אימה אמריקאית"), אמה רוברטס, קלייר דיינס (שהגיעה בשמלה מאוד לא מחמיאה של פראדה, אך עם אחד מהטרנדים החמים של השטיח – רצועות שנראות כמו שרשרת מתכת) ואליזבת מוס (שכבר העלתה בנו געגועים לפגי מ"מד מן").

מימין: קלייר דיינס ואליזבת מוס

מימין: ליידי גאגא ואמה רוברטס

ולסיום א אפשר שלא להיפרד עם ג'ון האם, שאחרי שהיה מועמד לפרס השחקן הטוב ביותר לסדרת דרמה לאורך כל העונות של "מד מן", הצליח סוף סוף לקבל את הפרס. אחרי הכל, מדובר בהזדמנות האחרונה, לפחות על התפקיד הזה. כיאה לג'נטלמן אמיתי הוא לא שכח להודות לכל האנשים שעזרו לו בשנים האלו, כולל הכלב שלו ומי שרק עד לפני כמה שבועות עוד היתה בת זוגו במשך 18 שנה, ג'ניפר ווסטפלדט.