ריו 2016: פרשנים, הגיע הזמן שתדברו אלינו בכבוד

עבור נשים רבות, כמוני, שמכורות לאולימפיאדה, ההתחלה שלה הייתה קצת מקרטעת. נראה שמצב המשלחת בעייתי, הציפיות בשמיים והביצועים חלשים, במיוחד בשחייה וזה בהחלט העיב על השמחה. השעות של השידורים קשות מאד וכבר התחלנו להתגעגע לאולימפיאדת אתונה, מה שלא חשבנו שאפשרי בכלל אבל המכה שלא כתובה בתורה הגיעה דווקא ממקום בלתי צפוי: השדרנים הישראלים.

אני לא יודעת האם ערוץ חמש ביצע חשיבה מושכלת על הטון, הנימה והדרך שבה הוא יעביר את השידורים. הרי אנחנו כל כך רגילים לערוץ הראשון ולסאונד שלו, בין מיושן נוסטלגי, בין ארכאי לקלאסי וציפינו שערוץ חמש יביא צליל חדש, אחר, שונה אבל בזמן שבדברים מסוימים היה שינוי, דברים אחרים נשארו דומים להכאיב.

כבר ב-8.8 עינב שיף נזף בטור שלו בידיעות אחרונות בסלוצקי ודומינגז שהתבטאו בצורה לא נעימה כלפי הפרשניות המקצועיות באולפן עם כינויים כמו "הבנות היפייפות" ו"הפאנל היפה" אבל הגדילו לעשות פרשני ההתעמלות שבזמן שהגברים בנבחרות השונות זכו להילולים על כוח, כושר ואתלטיות, הפרשנים חילקו למשתתפות השונות את התיאורים "חטובה" "בובה" ו"כמה היא נשית" כאילו שכחו שמדובר בתחרות ספורט וזכו לנזיפה מדף הפייסבוק דברו אלינו.

גרטל ובוקי צ'יש בברכת השחייה הסבירו לנו שהישגיה של המדליסטית קייטי לדקי נובעים מהישגיו של מייקל פלפס שהוא זה שלקח את השחייה קדימה והיווה דוגמא עבורה. מעניין באיזו קלילות לקחו השניים את ההישג מלדקי ומיהרו לשבח מישהו אחר. הרי לפני מייקל פלפס נשים לא שחו. לעולם. בטח לא היוו דוגמא זו לזו. גם מרק ספיץ לא היה קיים.

מה שמדהים באמת ואולי מהווה את השינוי הכי גדול זה שגם בעולם מחו צייצני טוויטר, עיתונאים ומובילי דעה על הסיקור בשפות רבות והזכירו לפרשנים ולשדרים שגם אם אישה עומדת מולם, באולימפיאדה מדובר בספורט ולא בתחרות יופי, הדעה שלהם על האטרקטיביות המינית של הספורטאיות אינה עניינית והקהל לא מעונין בה. נשים, כמו גברים רוצות פרשנות מקצועית וגם ראויות לה כשהן מתחרות.

נקודת האור היא לא רק שבפעם הראשונה ישנה אמירה בולטת, נוכחת של הקהל על צורת הפרשנות הזו, אלא  גם יש לה תוצאות. האולימפיאדה היא אירוע ארוך מספיק כדי שיוכלו להילמד מסקנות במהלכו. ואכן, נראה שבערוץ חמש הפנימו את הביקורת. בדיווחים על גמר הקרב רב בהתעמלות נעלמו פתאום הסופרלטיבים הסקסיסטיים והוחלפו בהערצה מוצדקת למופלאותה הספורטיבית של סימון ביילס האלילית (ראיתם את הנחיתות?), קצת על הקשר היהודי של אלי רייזמן וביקורה במכביה וקצת על העובדה שמוסטפינה המוסלמית התאמנה בארץ (אנקדוטות מעניינות זה חשוב) והתאפקות ממש מופתית כשהתייחסו לאנרגיות של הרננדז על המזרן.

נכון, ברגעי הענקת המדליות היה חשוב להדגיש שוב ושוב שביילס היא בת שש עשרה אופיינית שמתכתבת עם זק אפרון בטוויטר ויש לה בהודעות אמוטיקונים של לבבות (לכולנו!) אבל זה כבר לא היה מצג האימה שהרס את ההנאה מהתחרות בשלב המוקדמות. זה לא היה מושלם אבל אני אישית כבר לא נאלצתי לשים את השניים על מיוט.

לא קורה הרבה בחיים שמשהו מתחיל עקום ומצליח להתיישר תוך פרק זמן רלוונטי. עכשיו אפשר להפיק לקחים לקראת האולימפיאדה הבאה: למשל, לתת זמן שידור נוסף למירי נבו כי היא שדרנית מצוינת ואולי אפילו לבד, או שאריק זאבי שהוא ספורטאי ענק ומבין גדול בג'ודו, יעבור הכשרה בסיסית בשידורים. לא בושה להתאמן ולהשכיל במקום לתת לאישה מוכשרת ועניינית לשרבב מילה בזמן שאתה מפטפט את עצמך לדעת. קצת שיוף ושפצור והוא יעבור מבינוני למעולה.

עוד דברים שצריך לעבוד עליהם זה מינימום של ידע בגיאוגרפיה. סין ויפן הם לא אותה מדינה גם אם שתי הקבוצות לבשו אדום. לא לדעת איזו מדינה זו לפי הדגל זה חינני רק בשבע או שמונה הפעמים הראשונות, גם מדינות קטנות מתחרות וזה קצת מבאס הזלזול המובנה בכל אי בקריביים. חלאס, אפשר לחשוב שישראל ענקית. וכן, זה גזעני לציין מאות פעמים ששחורים לא ידועים כשחיינים מוצלחים. ההישג של סימון מנואל הוא הישג אדיר והיה ראוי שהוא יוצג בצורה מכבדת. כשבשנות החמישים והשישים הייתה סגרגציה בבריכות השחייה בארצות הברית, זו לא הייתה נקודת זינוק שווה עבורם וכן, רבות ממדינות אפריקה הן כאלו שיש להן בעיה עם מים לשתייה כל שכן מים לשחייה אז קצת רגישות לא תזיק. בכל זאת, אפילו אתם יודעים שזה לא צבע השחיין שקובע. לפחות אני מקוה שגרטל וצ'יש מוכנים ללמוד כמו אילן גזית ועמיחי שפיגלר. זה מאכזב – אתם אוהבים שחיה אבל לפעמים נשמע שאתם פשוט לא אוהבים שחייניות.

ואולי הלקח הכי גדול מהאולימפיאדה הזאת עבור ערוץ חמש הוא שאתם לא יכולים לאפשר לעצמכם להישאר מאחור. האולימפיאדה מעודדת ליותר, יותר גבוה, יותר מהר, יותר חזק ולכם הייתה הזדמנות לעשות משהו מתקדם וחדש אבל נדמה שקצת נתקעתם בעבר בלי לשים לב. העולם כבר לא מדבר כמו שהפרשנים האלו מדברים. קל למצוא באינטרנט איפה זה קיריבטי ואם איי הבתולה הם של בריטניה או ארצות הברית זה ענין של שניות בין מידע לפאדיחה. בפעם הבאה במקום לשלוח חבורה של גברים מהגווארדיה הישנה נסו לשלוח משהו שדומה יותר לאולימפיאדה – ייצוג שוויוני יותר, מאוזן יותר ומכבד יותר. כי גם הקהל הוא כבר לא הקהל של ערוץ אחד. גם אנחנו כבר התקדמנו.