טרנסג'נדרית בת 11: התוכנית שמעוררת את זעמם של ההורים בבריטניה

בשנים האחרונות הקהילה הטרנסג'נדרית זוכה ליותר ויותר חשיפה טלוויזיונית, והמודעות אליה מתרחבת ונכנסת יותר ויותר לעומק המיינסטרים. החל מסיפורה של קייטלין ג'נר שהפכה מאב המשפחה באמפריית קרדשיאן לאישה דומיננטית ומעוררת השראה ממש אל מול עין הציבור ועד לסדרה המכוננת "טרנספרנט". סדרה חדשה בבריטניה מצטרפת לתנועה הזו, ונוגעת בנקודה הרגישה עוד יותר של טרנסג'נדרים שעוברים את השינוי בגיל צעיר מאוד – "רק ילדה" היא סדרה שמספרת את סיפורה של איימי, טרנסג'נדרית בת 11.

 

קייטלין ג'נר: מבובת סמרטוטים לאישה אמיצה

עכשיו כשאביהן הביולוגי של קנדל וקיילי ג'נר עבר(ה) שינוי מין, אפשר סוף סוף להכתיר אותה כבת משפחת קרדשיאן החשובה ביותר

לכתבה המלאה

תוכנית הרשת החדשה עלתה בתחילת החודש באתר ה-CBBC, ערוץ הילדים של BBC. מדובר ביומן וידאו פיקציונלי של בת ה-11 (אותה מגלמת שחקנית שאינה טרנסג'נדרית), שחושפת שבעבר קראו לה בן ושכבר החלה לקחת תרופות לעיכוב ההתבגרות המינית. את דבר השינוי שלה היא מסתירה מחבריה בבית הספר החדש אליו עברה, והיא מתמודדת עם הפחד מחשיפת הסוד לצד פגישות עם רופאים והמורכבויות הנוספות והרבות של להיות טרנסג'נדרית. לדברי הרשת, התוכנית מיועדת לבני 6-12.

זהו בהחלט רעיון נועז, שלוקח צעד אחד קדימה את המודעות לנושא, אך כפי שניתן היה לצפות יש לו גם לא מעט מתנגדים. רבים בבריטניה מאשימים את ה-BBC בהתנהגות פזיזה והרסנית, וטוענים שהעלילה של התוכנית לא מתאימה לילדיהם. המוחים נגד התוכנית מאמינים שהיא "זורעת בלבול במוחות הצעירים".

איימי, מצליחה להרגיז הרבה אנשים באי הבריטי. צילום מסך מהתוכנית

בדיון שנערך באתר אמהות מקומי, אחת האמהות סיפרה שבתה החלה לדאוג אחרי שראתה את התוכנית. הילדה, שאוהבת ללבוש בגדים של בנים ולשחק כדורגל, שאלה את אימה בחרדה אם זה אומר שהיא בן. "זה לא יאומן שה-BBC מאפשרים לילדים לראות את התוכנית הזו בחופשיות כבר מגיל 6", אמר איש המפלגה הקונסרבטיבית וחבר הפרלמנט פיטר בון. אני חולק את הזעם של הורים שרק רוצים לתת לילדים להיות ילדים. זה לחלוטין לא מתאים שתכנים מסוג כזה יעלו לאתר הערוץ ואני אכתוב למנהלי הרשת בדרישה שיסירו זאת בהקדם האפשרי". מוחה אחר טען כי "זה חסר אחריות מצד הרשת להציג בפני ילדים קלים להשפעה בגיל 6 את הרעיון שהם יכולים לבחור להיות משהו אחר מהמין הביולוגי שלהם". בקרב המוחים ניתן למצוא גם פסיכולוגים ורופאים שנבהלים מהשפעת התוכנית על ילדים שיצפו בה.

אל מול הקולות הזועמים והמבוהלים, יש גם מי שרואה בתוכנית הזו צעד חיובי ומבורך. "אני לא מאמינה שיש כזה דבר 'צעיר מדי' לדברים כאלה. כשזה מגיע לללמד ילדים שכולם שונים ואף אחד לא 'נורמלי', כמה שיותר מוקדם יותר טוב", כתבה אם אחת בדיונים בנושא. ד"ר פולי קרמייקל, פסיכולוגית קלינית שמתמחת בילדים טרנסג'נדרים, הוסיפה: "להעלות מודעות לנושאים האלו היא הדרך הטובה ביותר לשבור את הסטיגמה ואת האפליה המקושרות לענייני זהות. תוכניות כמו "רק ילדה" יכולות לתרום לדיון פומבי בריא ומחכים".

מתחילה מוקדם עם התרופות. צילום מסך מתוך התוכנית

"רק ילדה היא תוכנית על דמות פיקטיבית טרנסג'נדרית שמנסה להבין את העולם, להתמודד עם בריונות ולהצליח לשמור על החברים שלה – שהם נושאים אוניברסליים שילדים רבים מזדהים איתם, ושזכו לתגובות טובות מהקהל שלנו", הצהירה רשת BBC בתגובה לטענות נגדה. "ערוץ הילדים CBBC שם לו למטרה לשקף את החיים האמיתיים, ולספק תוכן שמציג את חייהם של כמה שיותר ילדים בריטיים".

אם תשאלו אותנו, התוכנית הזו היא צעד אמיץ ומבורך. אין גיל מוקדם מדי לדבר על הנושא הזה ולהכין את הקרקע לאנשים וסיפורים אמיתיים שילדיכם יפגשו בעתיד – כל עוד זה נעשה במידת הזהירות הנכונה עם הסברים שנכונים לגילם ומדברים בשפתם. ומה אתם חושבים?