שאנון דוהרטי: מהמכשפה של הוליווד לגיבורה לאומית

אחת מהתוכניות היותר מיתולוגיות של "הסיפור האמיתי" בערוץ E!, היא כמובן על הסדרה האלמותית "בוורלי הילס 90210". וכצפוי, היחסים המורכבים בין שאנון דוהרטי – הלא היא ברנדה – לבין יתר חברי הקאסט תופסים חלק בלתי מבוטל ממנה. בין השאר נאמר שם כי הקש ששבר את גב הגמל וגרם לפיטורים שלה, היה החשש של המפיק, אהרון ספלינג, שהיא משפיעה לרעה על בתו התמימה, טורי. אבל הנה, כמה שנים אחרי זה, ואותו ספלינג בדיוק ליהק את דוהרטי לסדרה נוספת שלו, "מכושפות", אך גם ממנה היא נאלצה להיפרד בגלל סכסוכים מתוקשרים עם חברותיה לסדרה. או אז הוחלט באופן סופי: כולם מאוד אוהבים את דוהרטי ומוכנים לתת לה הזדמנויות נוספת, אבל היא תמיד בוחרת להיות ביץ' מהגיהנום.

במשך שנים נראה היה שדוהרטי חיה בשלום עם הדימוי הזה. היא אף פעם לא טרחה לנקות את השם שנוצר לה, וגם כשניסתה לשחק על פי הכללים, היא לא ממש הצליחה. כך, למשל, היא השתתפה ב"רוקדים עם כוכבים", אבל עפה בפרק הראשון בבושת פנים. כבר נדמה היה שלנצח דוהרטי תהיה האישה שכולנו אוהבים לשנוא, אבל אז הגיעה ה-מחלה.

כשהיינו תמימים ויפים

השמועות על הסרטן הגיעו לפני כשנה, כשהתפוצצה הידיעה על התביעה של דוהרטי נגד הסוכנות הקודמת שלה. לטענתה, הם לא דאגו לסדר לה ביטוח בריאות ובגלל זה היא לא הלכה לרופא בזמן, מה שעיכב את הדיאגנוזה שלה כחולה בסרטן השד ואת הטיפול. הידיעה על המחלה תפסה את כולם די באדישות – כן, זה עצוב וקשה, אבל כוכבות גיבורות נוספות כבר נאלצו לעבור כריתת שד, בהן כריסטינה אפלגייט ואנג'לינה ג'ולי. כולן יצאו מהתהליך חזקות ויפות, אז אין סיבה שבמקרה של דוהרטי זה יהיה אחרת.

אבל אז התחילו הדיווחים: הסרטן של דוהרטי התפשט והיא מתחילה לעבור סדרה של טיפולים כימותרפיים והקרנות. ואז גם התחילו להגיע התמונות: סליחה על הקלישאה, אבל בצעד אמיץ ומעורר השראה העלתה דוהרטי לרשת תמונות שלה מגלחת את ראשה בעקבות נשירת השיער החמורה. תמונות פשוטות, ללא פילטרים, ללא מסכות, וכל כך כואבות. כנראה שהתמונות האלו גרמו לברנדה להפוך מהביץ' מלוס אנג'לס לפיה הטובה שקלי תמיד חלמה להיות.

מיד לאחר גילוח השיער

במהלך החודשים האחרונים, דוהרטי מתעדת את כל המסע שהיא עוברת ומעלה הכל לרשת. עם המון הומור עצמי וכנות כואבת, היא לא חוסכת כלום – את הימים הבלתי נסבלים שבאים לאחר טיפולי הכימו, את הרגעים בהם בא לה להרים ידיים, ואת החששות מהגרוע מכל. וכך מסמל הוליוודי לכלבה ולאחת שרק עושה בלגנים, הפכה דוהרטי לסמל של התמודדות וחוזק.

קצת עצוב שזה מה שהיא היתה צריכה לעבור כדי לקבל הערכה, ועצוב שכל אלו שהקטינו אותה במהלך השנים ולעגו לה, לא משכילים להבין שהאופי הזה של דוהרטי, שבגללו היא תמיד העזה לעשות ולהגיד דברים שכולם התביישו לעשות ולהגיד, הוא זה שמאפשר לה עכשיו לשתף ולהיות הקול של כל כך הרבה נשים – ובעצם גם גברים – שמתמודדים עם המחלה הארורה. הרי אחרת גם היא ,כמו הוליוודיות אחרות, היתה דואגת לשער במגזין מלא באיפור ופוטושופ, ולא בתמונות שמראות את הפנים הנפוחות, את הער הצהוב ואת העייפות. אבל כנראה שככה זה: את לא יכולה לקבל הערכה על היותך אישה חזקה, אלא רק אם את יפה ושותקת, או לחילופין – גיבורה ומסכנה.

תמונה משבוע שעבר: "הכלב שלי התחפש אלי בהאלווין"

 

"החלק המפחיד ביותר הוא הלא נודע. האם הכימותרפיה וההקרנות יעבדו? האם אאלץ לעבור את זה שוב? האם אחלה בסוג משני של סרטן? אפשר להתמודד עם הכל. אני יכולה לחיות עם הכאב ואני יכולה לחיות בלי שדיים. הדאגה האמיתית היא לגבי העתיד שלי, ואיך הוא ישפיע על האנשים שאני אוהבת". אמרה בראיון, ובכך הוכיחה שלאורך כל השנים פשוט לא הבנו אותה. וש"כלבה" הוא הכינוי של אנשים פחדנים לאישה אמיצה.