היזמית שהצליחה להפיל את נטפליקס בפח

בפברואר 2016 הכריזה נטפליקס שהיא הולכת ליצור סדרת טלוויזיה המבוססת על האוטוביוגרפיה של סופיה אמורוסו, אשת העסקים ובעלת אתר האופנה Nasty Gal. כשברקע היו זמזומים על רגעים היסטוריים ונשיאה ראשונה בארצות הברית, הרעיון של סדרה שתגולל סיפור הצלחה שקשור באופנה ופמיניזם היה נשמע נפלא במיוחד.

עוד באון לייף: 

כשהסדרה עלתה סופסוף לאוויר, באפריל 2017, הדברים היו נראים שונים כמעט לחלוטין: ראשית, ב-2016 נבחרה אומורוסו להיכנס לרשימת הנשים העשירות ביותר שהרוויחו את כספן בעצמן של פורבס, לצד שמות כמו אופרה, טיילור סוויפט ושריל סנדברג. רק שבסוף אותה שנה, הגישה Nasty Gal, החברה בבעלותה של אמורוסו, בקשה לפשיטת רגל, בזמן שאמורוסו עצמה התפטרה מתפקיד יושבת הראש של החברה.

שנית, בעידן שלטונו של טראמפ, האסוציאציה הראשונה שעולה לראש כשנשמע הביטוי Nasty Woman או Nasty Gal היא יותר לכיוון של הנאום של השחקנית אשל ג'אד מצעדת הנשים בוושינגטון שנערכה בינואר האחרון נגד שלטון טראמפ, ופחות על שופינג של בגדים.

צפו באשלי ג'אד בצעדת הנשים: 

הסדרה Girlboss   עוקבת אחר סופיה מרלו, צעירה בת 23 שהיא גרסה מעט יותר מוקצנת של אמורוסו ומתאימה באופן מושלם לסטיגמות של דור הY-. בראיון שנתנה קיי קאנון, התסריטאית שעיבדה את הספר של אמורוסו לטלוויזיה, היא אמרה "זה תמיד מגיע לרעיון שהדמות הנשית הראשית חייבת להיות אהובה ביותר. אני רציתי לספר את הסיפור של אישה פגומה שהוא לא סיפור אגדה". ואכן, קשה להתעלם מהפגמים בדמותה של מרלו, בגילומה של בריט רוברסטון ("אהבה למרחקים ארוכים"). היא לא מצליחה להחזיק באף עבודה לאורך זמן, ובזמן שהיא מחפשת את הייעוד האמיתי שלה בחיים, היא גונבת מחנויות כתחביב, דורכת על חבריה בדרך לתהילה ומנהלת יחסי אהבה-שנאה עם שני ההורים שלה. כדי לוודא שלא תתבלבלו בין אמורוסו של החיים האמיתיים לזו של הסדרה, אגב, כל אחד מ-13 פרקי הסדרה נפתח עם שקופית שאומרת שהתכנים המתוארים הם תיאור רופף ביותר של סיפורים אמיתיים.

מתוך הסדרה "גירלבוס"

בעוד שעלילת הסדרה מפסיקה בדיוק בנקודת ההצלחה הראשונה של אמורוסו – הרגע שבו היא משיקה את אתר הקניות Nasty Gal והוא הופך להצלחה ענקית תוך זמן קצר –

קשה שלא לחשוב על כל הדברים שקרו לאחר שאמורוסו רכבה לעבר השקיעה עם מאות מיליוני הדולרים שהרוויחה. תחילה, בעת השקת האתר, הדגש היה על מכירת בגדים אדג'יים שלא ניתן היה להשיג בשום מקום אחר, אך עם הזמן ההיצע הלך יותר לכיוון המיינסטרימי. בהמשך, נאלצה החברה לקצץ בכוח האדם בשני סבבים של פיטורים כואבים, ואף הסתבכה עם תביעה משפטית שטענה שקיים נוהג בחברה לפטר נשים כשהן נכנסות להריון. לבסוף, אי אפשר כמובן להתעלם מהבקשה לפשיטת רגל שהוגשה בנובמבר האחרון.

האוטוביוגרפיה של סופיה אמורוסו

הציפיות מהסדרה המבוססת על הספר האוטוביוגרפי של אמורוסו מעולם לא היו רק לספר על סיפור הצלחה של אישה יחידה שהייתה במקום הנכון בזמן הנכון, וכאן אולי נעוצה הבעיה הגדולה: התזמון הכל-כך לא נכון של הסדרה. כאשר הספר יצא, הוא נכנס להיות ספר חובה ברשימת קריאה של כל אישה שרוצה להצליח בעולם העסקים שנחשב לגברי, ומכאן הדרך שלו להפוך להיות מניפסט פמיניסטי על הצלחה נשית הייתה קצרה במיוחד. עם זאת, סיפורה של אמורוסו הוא כבר מזמן לא סיפור הצלחה פמיניסטי פר-אקסלנס, בדומה לעסקים פמיניסטיים אמריקאיים רבים נוספים. כך למשל, כחודש לפני צאת הסדרה Girlboss נודע כי אתר קניות האופנה ModCloth האמריקאי, המוכר כבעל אג'נדה פמיניסטית לנשים בכל מידה, נקנה על ידי ענקית הקמעונאות וולמארט, שלא נחשבת פמיניסטית, בלשון המעטה. שלא לדבר שמעט לפני כן, היזמית מיקי אגראואל נאלצה להתפטר מתפקידה כמנכ"לית חברת Thinx, המייצרת הלבשה תחתונה ידידותית לסביבה המתאימה לתקופת המחזור החודשי, לאחר שהוטחו בה האשמות רבות הנוגעות לסביבת עבודה בלתי הולמת והטרדות מיניות של עובדים.

כמו הלקוחות של החברות האלו, גם הלקוחות הנאמנות שנהרו אחרי אמורוסו הרגישו נבגדות, והסיפור שהיא ניסתה למכור להן – על האישה הלוחמת שהצליחה כנגד כל הסיכויים – הפך לפנטזיה שאף אחת לא באמת רוצה לשמוע.

סופיה אמורוסו. פיטרה עובדות בהריון? תמונה: Shutterstock

ולסיום, באופן מקרי (או שלא), כיממה לפני שנטפליקס שיחררה את הסדרה Girlboss במלואה, רייצ'ל בלום, אחת מיוצרי הסדרה "האקסית המשוגעת שלי", שחררה קליפ מוסיקלי עבור מגזין ואניטי פייר שמדגיש כמה מהפגמים בלהיות בוסית אישה. אם תהיה עונה שנייה לסדרה girlboss (השמועות אומרות שכן), תסריטאי הסדרה יוכלו להתייחס לכמה מהנושאים היותר בוערים שהקליפ הזה מציג שבוודאי היו רלוונטיים עבור אמורוסו כבוסית צעירה.