האם המתח בין ג'ון סנואו לסנסה סטארק במשחקי הכנס נובעת מסקסיזם?

לשמחתם של מיליוני צופים אדוקים, העונה ה-7 של "משחקי הכס" חזרה למסכים החודש, ויחד איתה גם הדיונים האינסופיים על הדמויות המובילות והיחסים ביניהן. שתיים מהן, האחים ג'ון סנואו וסנסה סטארק, נמצאים בימים אלה במרכז העניינים סביב היריבות ההולכת ומתפתחת ביניהם. אם תשאלו את סופי טרנר, השחקנית שמגלמת את דמותה של סנסה, מסתבר שהמתחים ביניהם נובעים ממקום בלתי צפוי אך מובן ששורשיו קיימים לא רק בווסטרוז, אלא נוכחים מאוד גם במציאות שלנו.

טרנר נשאלה על היריבות של דמותה עם אחיה בראיון ל-Entertainment Weekly שפורסם בסוף השבוע האחרון, והתשובה שלה מעוררת שאלות רבות בנוגע לדמותו של ג'ון סנואו האהוב על רבים ממעריצי הסדרה. "אני חושבת שהיריבות בין האחים נובעת מילדותם", אמרה טרנר. "המציאות היא שג'ון הוא איש הצבא, והסקסיזם שלו מתעורר כאשר הוא מאמין שגבר צריך להיות זה שאחראי. במציאות, סנסה היא פוליטיקאית נפלאה, והוא לא מכיר בכך מספיק כדי להעריך זאת", לפרשנותה.

עכשיו הכל ברור. ג'ון סנואו וסנסה סטארק, צילום מסך מ"משחקי הכס"

"זה קשה, כי מבחינה צבאית היא לא יודעת כלום", מפרטת טרנר. "ובמובן הזה היא קצת נדחפת. והוא, מצד שני, מנסה להיות יותר פוליטיקאי, והוא לא יודע הרבה כמוה. אילו רק הם היו יכולים ללמוד לשתף פעולה". קצת רקע שבאופן טבעי מגיע יחד עם קצת ספוילרים, אז קראו בזהירות: בעונה השביעית של הסדרה, ג'ון סנואו וסנסה אמונים על השלטון בצפון ומנסים למצוא את הדרך הנכונה לשלוט יחד, מה שמוליד את התככים בין שני האחים.

לא צריך להיות מעריץ מושבע של "משחקי הכס" כדי להכיר במגמה המרשימה שמתרחשת בה כבר כמה עונות: הסדרה נותנת המון מקום לכוח נשי, לנשים חזקות שעומדות בשלטון ומוכיחות עצמן כמנהיגות אהובות וטובות במקומות בהם גברים נכשלו לפניהן. דאינריז טארגאריין או חאליסי (אמיליה קלארק) בראשונה, לצד דמויות מובילות כמו אריה סטארק (מייסי וויליאמס), בריאן מטארט (גוונדולין כריסטי), יגריט (רוז לסלי), סרסיי לניסטר (לינה הדי), אושה (נטליה טנה) וכמובן סנסה. בשלב זה כבר אין ספק שנשים בעלות כוח וחוכמה הן הכוכבות האמיתיות של הסדרה הזו.

הפרשנות שמציעה טרנר ליריבות בין סנסה לג'ון סנואו, אם כן, היא מאוד הגיונית. הסדרה לקחה נושא בוער שמטריד כמעט כל אישה מדי יום – יחסי הכוחות בין המינים ומה אישה "יכולה" ו"לא יכולה" לעשות – ותרגמה אותו לעולמות שלה. ניתן רק לשער איזה פיתרון יימצא לאותם קונפליקטים בהמשך העונה, אך כל עוד הם מונחים בידי היוצרים של "משחקי הכס", המין הנשי יכול להיות רגוע ולהאמין כי נקבל ייצוג הגון ושפוי.

במציאות נראה שהם דווקא מסתדרים לא רע. סופי טרנר וקיט הרינגטון בפרימיירה של עונה 7, צילום: Shutterstock

ומה קורה מאחורי הקלעים?

יוצרי הסדרה לא מסתפקים בליצור מראית עין על המסך בלבד. גם מאחורי הקלעים, נדמה לפחות שיש כבוד רב לשחקניות ולמה שיש להן לומר. כך למשל כשאמיליה קלארק הצביעה על חוסר האיזון בין העירום הנשי המוצג בסדרה (ובכלל על המסך הקטן) לבין תצוגת העירום הגברי, היוצרים לקחו זאת לתשומת ליבם ולבסוף נענו לבקשתה להציג גם גברים במערומיהם המלאים. הרי למה שרק היא תחופצן?

עם זאת, כנראה שגם ליוצרי "משחקי הכס" יש עוד דרך לעשות: בראיון שנתנה מוקדם יותר החודש, טרנר חשפה עובדה מטרידה בנוגע לדברים שמתרחשים מאחורי הקלעים. "הפעם הראשונה בה למדתי מה זה סקס אוראלי היתה כשקראתי תסריט. חשבתי לעצמי 'וואו, אנשים עושים את זה? זה מרתק!'. זה היה החינוך המיני שלי". טרנר היתה בת 15 בלבד כשהצטרפה לקאסט של הסדרה, לצד שחקניות ושחקנים קטינים נוספים שהחלו בה את דרכם הטלוויזיונית. עם כמויות סצינות הסקס המצולמות לסדרה, ניתן רק לשער למה נחשפו במהלך הצילומים.

טרנר, שדמותה סנסה היתה קורבן לאונס אלים ונוראי בעונה החמישית של הסדרה, סיפרה שגם לאלימות מינית היא נחשפה במסגרת הסדרה. "תקיפה מינית לא היתה דבר שפגע בי או באף אחד שאני מכירה, אז הייתי אדישה למדי לכל העניין, באופן נאיבי", אמרה באותו ראיון. "ואז צילמתי את הסצינה הזו, והיתה תגובה עצומה לכך שהראינו משהו כזה בטלוויזיה. בהתחלה חשבתי שאולי לא היינו צריכים להעלות את זה על המסך בכלל", אמרה.

אישה חכמה בסדרה ובמציאות. סופי טרנר כסנסה סטארק, צילום מסך מ"משחקי הכס"

עם זאת, בחלוף הזמן היא הבינה את החשיבות של הסצינה הקשה שעמדה במרכזה. "ככל שנדבר על תקיפה מינית, כך טוב יותר. לעזאזל עם האנשים שאומרים שלא היינו צריכים להראות את זה בטלוויזיה, ולעזאזל גם עם מי שאומר שיחרים את התוכנית בגלל זה. אם נתייחס לזה כנושא שהוא כל כך עדין ובגדר טאבו, אז איך לאנשים יהיו כוחות לצאת ולהרגיש בנוח לומר שזה קרה להם?", אמרה טרנר, רק בת ה-21 היום. כך שגם אם הצעירה הזו נחשפה לדברים שלא היתה צריכה להיחשף אליהם בגיל כל כך מוקדם, נראה שהיא למדה היטב, גם ואף בייחוד במסגרת "משחקי הכס", איך להתייחס לנושאים כאלו. העתיד נראה פמיניסטי, בווסטרוז וגם בהוליווד.