קייטי פרי: כשאחת הכוכבות הכי גדולות בעולם מטרידה גבר בשידור

קייטי פרי בצרות צרורות. מוקדם יותר השבוע נודע שנזירה בת 89 שנאבקה בה בבית משפט, לאחר שפרי רכשה נכס בו היא התגוררה עם קבוצת נזירות, התמוטטה במהלך דיון משפטי בתיק ומצאה את מותה. אבל אפילו המקרה המאוד מצער הזה לא מגרד את מה שקרה השבוע על מסך הטלוויזיה, ומציב את פרי במשבצת בעייתית ביותר, בייחוד בימינו, כמי שנחשדת כמטרידה מינית.

כשהיא לא כובשת את ראש מצעד הסינגלים או מסתובבת ברחבי העולם בסיבובי הופעות יקרים ומצליחים, פרי מתפקדת גם כשופטת בריאליטי השירה "אמריקן איידול". התוכנית פתחה את עונתה ה-16 ברשת ABC (לאחר שהכריזה על סיומה ברשת Fox ב-2015) ביום ראשון האחרון, עם פרי, ליונל ריצ'י ולוק בריאן בפאנל וריאן סיקרסט כמנחה.

אם פרשת ההטרדה המינית שמנחה התוכנית סיקרסט עומד במרכזה אינה מספקת (והיא ממש די והותר כשלעצמה), כעת התוכנית מתמודדת עם פרשת הטרדה מינית נוספת על הסט. במהלך פרק הפתיחה, מתמודד בן 19 בשם בנג'מין גלייז עלה לאודישן. עוד בטרם התחיל לשיר, הוא נדרש לנשק את פרי, ולמרות שהביע היסוס ואמר "לא", מצא את עצמו מקבל נשיקה לא רצויה.

יש כל כך הרבה דברים פסולים ומביכים בסצינה הזו. צילום מסך מאמריקן איידול

בתחילת האודישן, גלייז הציג את עצמו וסיפר שהוא עובד כקופאי בחנות – מה שמאפשר לו לפגוש 'הרבה בנות חמודות' לדבריו. הוא נשאל האם נישק פעם בחורה וענה, "מעולם לא הייתי במערכת יחסים, ואני לא יכול לנשק בחורה מבלי להיות במערכת יחסים". בשלב זה, פרי נעמדה ודרשה מהמתמודד לגשת אליה מיד.

בעוד הגיטרה עליו, גלייז ניגש בהיסוס לעבר השופטים. הוא אמר "לא" ואז שאל, "אחת על הלחי?", ואז נישק אותה בחטף. אלא שהיא התלוננה ואמרה "זה אפילו לא עשה צליל", ודרשה אחת נוספת. כשניגש, מהסס, לנשק אותה בשנית, היא עשתה את המהלך שכולנו מכירות מילדים שובבים בני 13 וסובבה את פניה כך ששפתיו יפגשו את שלה.

גלייז ההמום הופתע כל כך שהוא נפל אל הרצפה, בעוד צוות השופטים חגג את המהלך של פרי. "לא עשית את זה!", הוא אמר לפרי משועשע, וניכר שהוא נבוך מאוד. "ובכן זו פעם ראשונה", הוא צחק, והיא ענתה "סורי…". לאחר שקם, המתמודד התבקש לשיר. הוא ביצע קאבר לשיר של ניק ג'ונאס ושיר מקורי בשם "Stadium". פרי ביקרה את הביצועים שלו ועל הדרך התבדחה ש"המריצה את קצב הלב שלו".

מה שהופך את הסיפור למצער ובעייתי אף יותר זו העובדה שגלייז לא סתם מעולם לא נישק בחורה לפני כן – הוא רצה לחכות עם הנשיקה הראשונה לחברה הראשונה שלו. "זה היה קצת לא נעים", הוא אמר בראיון על המקרה. "רציתי לשמור את זה למערכת היחסים הראשונה שלי, רציתי שזה יהיה מיוחד".

"האם הייתי עושה את זה אם היא היתה שואלת 'תנשק אותי?', לא, הייתי אומר לא", גלייז אמר. "אני יודע שהרבה בחורים היו אומרים 'בטח שכן!', אבל בשבילי, גדלתי במשפחה שמרנית והרגשתי באי נוחות מיד. רציתי שהנשיקה הראשונה שלי תהיה מיוחדת". הוא דיבר על המקרה עם חבריו, שהסכימו איתו ש"זה לא ממש נחשב", סיפר. "זה היה מגע שפתיים אל מול סיטואציה רומנטית עם מישהו/י שאכפת לך ממנו/ה. זה מה שנשיקה ראשונה היא באמת".

 

לא ברור ממש מה חשבו לעצמם אנשי הצוות של התוכנית שבחרו לשדר את הקטע הזה. הם כנראה חשבו שהוא "חינני" או משעשע, (יש לציין שהקטע צולם באוקטובר, ממש בתחילתה של סערת #MeToo). אבל לרבים היה קשה לראות את הרגע הטלוויזיוני הזה ולמצוא בו חן כלשהו. גולשים רבים בטוויטר הצביעו על העובדה הפשוטה שמה שנראה על המסך הוא למעשה מגע בעל אופי מיני לא רצוי, ללא הסכמתו של גלייז.

"זה היה מעשה מיני כפוי", כתבה מגיבה אחת בטוויטר. "דמיינו אם זה היה שופט גבר. האם קייטי פרי לא למדה כלום מתנועת #MeToo?". אחרת כתבה, "הסכמה היא לא רק לנשים. קייטי היתה צריכה לבקש את רשותו לנשק אותו. גברים יכולים לסבול מתקיפה מינית מצד נשים, וזה מה שזה היה. בין אם הוא הרגיש כך או לא. לא להכיר בהסכמה של כל הצדדים המעורבים עוזר לעודד את תרבות האונס". ובטון רגוע יותר כתבה גולשת נוספת, "זה לא היה בסדר. הוא הרגיש בנוח רק עם נשיקה על הלחי. היא התעלמה מהגבולות שלו. לגברים מגיע אותו הכבוד כפי שמגיע לנשים. נראה שהתנצלות פומבית מתבקשת כאן".

 

סקירה קצרה של הכתבות שמדווחות על המקרה מראה שורה ארוכה של כותרות שכולן עוסקות בדבר אחד – מה לנער יש להגיד על המקרה. המוקדמות שבהן מצטטות מתוך הראיון בו אמר שהרגיש לא בנוח, בהמשך נראה שהתקשרו אליו שוב רק כדי שהנער המבוהל יגיד שהדברים יצאו מפרופורציות ושהוא "לא הוטרד מינית". אבל למעשה, זה לא ממש משנה. העוול לא נגרם פה רק לבנג'מין גלייז בן ה-19.

תגידו שנסחפנו, תגידו שזה סתם לא נעים לראות, תגידו שהוא סתם קצת נבוך ושאנחנו עושות מזה יותר עניין מגלייז עצמו. אבל מרגע בו הקטע הזה עלה לשידור, הוא הפך לעניין לא רק בין גלייז לפרי, אלא לעניין ציבורי. על אף שמדובר באישה שפגעה בזכותו של גבר, אין פה יחסי כוחות – היא השופטת, הכוכבת, האישה הנחשקת שאף אחד לא אומר לה לא, והוא מתמודד פשוט שרוצה להתחיל את דרכו בעולם המוזיקה.

גם אם נשמיט את עניין הכוחות מהתמונה, ונשכח שבסוף, אחרי כל הבידור והנצנצים, יש פה סביבת עבודה שהפכה עבור המתמודד (גם אם הלך הביתה באותו יום) ללא בטוחה, יש פה עניין עקרוני ומאוד בסיסי. המהלך של פרי מדגים איך אפשר לצאת 'מגניב' או 'מגניבה' כש"מגניבים נשיקה", והופך את מונח ההסכמה המהותי מעיקרון שחייבים לשמור עליו ולוודא אותו בכל אקט מיני, לדבר שניתן לזלזל ולשכוח ממנו – בין אם זה בשביל צחוקים, ובין אם זה בשביל "נשיקה מכוכבת". הרי מי הוא שיגיד לא?

 

אבל עזבו, נגיד לכם יותר מזה – אצל קייטי פרי, מדובר בעניין סדרתי.

פרי כבר דרשה לא מגבר אחד ולא משניים לנשק אותה על במות בעבר. בטקס פרסי ה-VMA של 2012, למשל, היא דרשה נשיקה מחברי להקת One Direction, הארי סטיילס וניאל הורן. יותר מזה – במהלך ההופעות שלה בשנים האחרונות היא נהגה מספר פעמים להעלות גברים (לרוב צעירים) לבמה, לפלרטט איתם, לגעת בהם ולבסוף לדרוש נשיקה. חלקם השתעשעו וזרמו איתה, אחרים גרמו לזה להיראות קצת פחות נוח. אבל תכל'ס, עד כמה באמת אתה יכול להגיד לא לכוכבת ששילמת הרבה מאוד כסף כדי לראות, כשאתה עומד לצידה תחת אור הזרקורים וכולם רק מחכים שתנשק אותה?

 

יכול להיות שרבים ממעריציה של פרי רואים בקטע הזה משהו חמוד ומלהיב, קצת חצוף או אפילו קצת מעצים עבור אישה שמתחילה עם גברים בביטחון ו"לוקחת את המושכות לידיים". נניח. אבל באופן שבו פרי הופכת את היוצרות, יש משהו דורסני ופוגעני ממש כמו הגברים שמתנהגים באופן הזה כלפי נשים. מבחינתה, זו לא שאלה אם הם מעוניינים בה או לא, אם הם רוצים לעמוד במצב הזה או לא – זה מובן מאליו שהם ירצו לנשק בחורה כמוה. מישהו צריך ללמד את קייטי פרי שזה אף פעם לא מובן מאליו, ושלא כל אחד ינשק את הבחורה הזו ויאהב את זה.

הטרדה מיניתהסכמהקייטי פריריאליטי