האח הגדול: טראש אבל פחות

היה לי קצת קשה אתמול לשבור את הלויאליות לקשת. לא שיש לי סיבה להיות לויאלית לקשת. ובכל זאת, המחטף שעשתה רשת לפורמט של "האח הגדול" נראה לי קצת מלוכלך. לכן הצפייה אתמול בלילה בפרק הראשון של העונה החדשה התחילה באנטי גמור. מה גם שחשבתי שלירון וייצמן בחיים לא תצליח להיות קורין גדעון. אלא שאז גיליתי שלירון וייצמן בכלל לא שם על תקן קורין גדעון – היא שם על תקן ארז טל. היא לא הסייד קיק החינני שהולכים להתבדח על חשבונה, אלא היא המנחה המובילה, "הבוגרת שבתוכנית" לכאורה, ואז כבר התחיל להיות מעניין.

כלומר, לא בדיוק אז. סיבוב הדאווינים בבית החדש היה מיותר, וגם אליאב רחמים, הדייר הראשון שנכנס לבית האח, היה נראה כמו האח החטוף של קותי וג'קי מנחם, אבל אז הליהוק קיבל תפנית מעניינת, לפחות בכל הנוגע לצלע הנשית שלו. בעוד שהגברים עדיין נשארו על תקנים מאוד ברורים ומקובעים (החוזר בשאלה החתיך והמבוגר שמסרב להתבגר), הנשים דווקא מסתמנות כמורכבות יותר, עמוקות יותר וכבר ממש לא מוגדרות כדמויות השטוחות שהתרגלנו לראות, כלומר "הכוסית חסרת עמוד השדרה שישברו לה את הלב" ו"הפרחה עם הפה הגדול".

לירז אסייג היא בדיוק מסוג הנשים שכל כך חסרות לנו בטלוויזיה, ושכל כך הייתי רוצה שילדות יראו – מלאה. גם בביטחון עצמי. לא מתנצלת, עם רהיטות מרשימה ועם אג'נדה כל כך מדויקת וחשובה. "אם היתה יושבת בר רפאלי לא היית אומרת לה 'מה, את דוגמנית למידות קטנות?'. לא, אני דוגמנית. נקודה", היא מטיחה במסך.

"אני מאוד אוהבת את עצמי. מאוד אוהבת את איך שאני נראית", מספרת לירז. ולצד זה שהיא קוראת לעצמה "ברבי שמנה" ומספרת על הבטן שלה, שהיא רכה ונעימה כמו "חלה של שבת", היא מדברת על שטיפת המוח שנשים עוברות ועל השליטה המגדרית, שלא מעוניינת שנשים יתפסו יותר מדי מקום. אז אם כך היא לא סתם ברבי שמנה, אלא ברבי שמנה וחכמה.

הרביעית שנכנסה לבית האח היא מגי טביבי, בת 23 וכבר אלופת ישראל בשחייה, סטודנטית מצטיינת למשפטים ומנכ"לית פרויקט למנהיגות צעירה. ובנוסף לכל אלו, היא שואפת להיות מנהיגה. אבל לא מנהיגה מהסוג של מירי רגב ואפילו לא של תמר זנדברג, אלא גולדה מאיר – לא פחות ולא יותר. "אני רואה את עצמי לוקחת חלק בהנהגה הישראלית", אמרה מגי בתעודת הזהות שלה. "אני לגמרי רואה נשים שמנהיגות את מדינת ישראל בעתיד". צעירה, אמביציוזית ומוכשרת, שלא התייאשה ממצב הפוליטיקה – כמה כאלו עוד נשארו לנו?

גם מירב ישראל, שנכנסה אחריה, היתה הכל חוץ מסטראוטיפית. היא אולי הגיעה על תקן ה"אמא", אבל היא מייצגת את הקול החדש של האימהות, כאלו שלא מפחדות לומר את האמת (אי אפשר באמת לשכוח כאבי לידה, למשל), או להתלונן על הילדים ("ליאוני המתוק ההורס שצריך לגייס אותו לדעאש"). היא אומרת בקול את מה שבמשך שנים היה סוד שמור: ילדים זו שמחה, אבל זה גם חתיכת כאב ראש.

למריה דומאק, מתמודדת נוספת, יש למעלה ממיליון עוקבים באינסטגרם, מה שממקם אותה במקום הרביעי ב(א)נשים הכי פופולריות ברשת החברתית – אבל לרגע אל תחשבו שמדובר בבלונדינית שטחית. מאחוריה עומד סיפור חיים קשה, של אמא בלרינה שלא היתה מעוניינת בהריון ואבא שעזב עם הלידה. ואפילו היא מגיעה עם מסר חשוב לצעירות שבנינו: "אני לא צריכה נסיך שיציל אותי. אף אחת לא צריכה". וואו.

האחרונה שנכנסה אתמול היא שמס מרעי אבומוך, ערביה כמובן. כי הרי חייבים ערביה, וכמובן גם כזו שמאמינה בשלום וב"אם תרצו אין זו אגדה". עם זאת היא גם שוברת סטיגמות, ואפילו זו המטרה שלה. מעבר לעובדה שהיא יודעת שכרגע בעל כורחה היא מייצגת את כל הערבים המוסלמים בישראל, היא מדגישה שהיא מייצגת בעיקר את הנשים, "נשים ערביות המוסלמיות כן משכילות. כן אינטליגנטיות. כן כריזמטיות. ולא רק מבשלות".

אבל מעבר לכל הנשים הבאמת מרשימות האלו, יש עוד כוח נשי משמעותי: האח הגדול בפועל, שהיה עד עכשיו המפיק יורם זק, מאוייש כעת על ידי רווית ליאור-מנדל, מפיקת ריאליטי מנוסה, שהיתה בין השאר המפיקה הראשית בעונה הראשונה של "הישרדות", בשלוש עונות של "המירוץ למיליון" ובשתי העונות הראשונות של "הדוגמניות". עם הקילומטרז' המרשים הזה היא מגיעה אל נעליו המפוקפקות של זק, אותו אחד שהסתבך בגלל האמרה הסקסיטית על דנה רון וסיפורים נוספים על הטרדות מיניות. הבחירה באישה כל כך ראויה כדי להיכנס לנעליו, היא סוג של ניצחון מוחץ – גם לנשים וגם לאנושות. הרי סביר להניח שליאור-מנדל לא תרד לרמת שיחה מביכה נוסח "יש לך חצי דקה לשכנע אותי למה אתה זה שאני אשחק לו עם הבולבול בין השדיים".

אני לא יודעת אם הלך הרוח של METOO הוא זה שהשפיע על האופי החדש של ה"אח הגדול", או שאולי עצם העובדה שיש יותר נשים בעמדת קבלת ההחלטות היא שהפכה את העונה לפמיניסטית יותר. כלומר, אל תטעו – עדיין מדובר בתוכנית ריאליטי שבה יעודדו את הנשים להיכנס לבריכה בבגד ים מינימלי, להזיע בחדר הכושר המשודרג ואולי אפילו להשתובב מתחת לשמיכות, אבל לפחות כבר מהליהוק אפשר לראות שנותנים לנשים יותר מקום של כבוד ומתייחסים אליהן כדמויות העגולות שהן. כך שאם כבר הילדים שלנו צופים בטראש, לפכות שהוא יבוא עם ערך מוסף.

והערה חשובה לסיום: כמובן שכל הנכתב עוד יכול להשתנות בכל רגע נתון, כולל בכניסה הנוספת לבית האח שתערך הערב ובהמשך פרקי העונה. כך שעם כל הפתיחה המרשימה, חובת ההוכחה עדיין תהיה על "רשת".

אינסטגרםהאח הגדוליורם זקלירון ויצמןרשתות חברתיות