משוגעת או קשה? נטלי פורטמן במסר חד לגברים במהלך אירוע העצמה נשית

כנראה שסירובה של נטלי פורטמן להגיע לטקס פרס בראשית הישראלי באפריל האחרון היה בכל זאת הפסד שלנו, כי ככל הנראה מדובר בנואמת מבריקה, ולוחמת חסרת פשרות בכל מה שקשור לאג'נדות בהן היא מאמינה. השחקנית זוכת האוסקר נאמה ביום שישי האחרון בטקס להעצמה נשים שקיים ארגון וריאטי, והצליחה לסחוף אחריה את הקהל בנאום שנשאה למען נשים. האירוע החגיגי, שנקרא Power Of Women, התקיים במלון "ארבע עונות" בלוס אנג'לס ביום שישי האחרון ונכחו בו כוכבות וכוכבים רבים, ביניהם: אליסה מילאנו, ג'ינה רודריגז, קתרין האן והשחקן ג'ורג' קלוני שפעם נוספת הצליח לגנוב את ההצגה והציג את עצמו כ"בעלה של אמל קלוני".

פורטמן הוזמנה לנאום באירוע החשוב וניצלה את ההזדמנות כדי להעביר מסר חד לגברים ברחבי העולם ולהבהיר להם שהזמנים השתנו. הישראלית לשעבר נתנה רשימה של עצות בנוגע למה גברים יכולים לעשות כדי לקדם שוויון זכויות ולפעול למען העצמת נשים. טיפ אחד שנתנה בלט במיוחד וגרר תשואות באולם: "תפסיקו עם הרטוריקה שנשים הן משוגעות או קשות", אמרה פורטמן. "אם גבר אומר שאישה היא קשה או משוגעת השאלה הראשונה שצריך לשאול היא איזה דבר רע הוא עשה לה".

פורטמן התייחסה גם לתעשיית הקולנוע והציגה את הסטטיסטיקה המייאשת לפיה רק 11% מתוך 250 הסרטים המצליחים בשנה האחרונה בוימו על יד נשים, ודחפה לפעול למען גיוון: "אם בכל קבוצה בה אתם נמצאים יש רק אנשים שנראים כמוכם, תשנו את הקבוצה", אמרה, "זו מעורר להכיר נשים מהשוליים ולשמוע חוויות שונות".

השחקנית שמתמודדת השנה לאוסקר על תפקידה בסרט Vox Lux. ניצלה את ההזדמנות להזכיר את  ההאשמות נגד הבמאי ברט ראטנר ומפיק הסרטים הכוחני הארווי ווינשטיין, שניסו לכאורה להשתיק את הקורבנות שלהם ולמנוע מהן להתלונן נגדם. פורטמן הזכירה שראטנר הגיש תביעת דיבה נגד מלאני קולנר, אחת מהנשים שהאשימו אותו בתקיפה, אחרי שקיבלה סיוע כספי מעמותת Time’s Up. ואמרה: "ברט ראטנר ראה שהוא לא יוכל להמשיך לנהוג בבריונות ולהמשיך לעשות כרצונו מכיוון שלו יש מיליונים ולה לא".

צילום: shutterstock

"גברים רבים מתנהגים כאילו אנחנו במעין משחק. כאילו אם אנחנו הנשים נקבל את הכבוד שמגיע לנו הם יפסידו". אמרה פורטמן והעבירה מסר חד לכל מי שמאזין: "ככל שאתה נותן יותר חלב אתה מקבל יותר חלב. ככל שאתה נותן יותר אהבה, אתה מקבל יותר אהבה. אותו דבר יכול להיאמר לגבי אש – כשאתה מדליק לפיד של מישהו אחר בעזרת הלפיד שלך אתה לא מאבד אש, אתה רק מייצר יותר אש ויותר חום. תדליקו לפיד של אישה", אמרה פורטמן, "האור יכפיל את עצמו והחום יגדל ויספיק לכולנו".

#MeTooג'ורג' קלוניהארווי ויינשטייןהעצמת נשיםנטלי פורטמןקמפיין TimesUp