בעד או נגד: תנו לנו לצחוק על סימה דהן מ"בואו לאכול איתי" בשקט

כבר יותר משבוע שהרשת סוערת בגלל הסרטון הוויראלי התורן שיצא משליטה. והפעם: קטע מתוכנית הדוקו-ריאליטי "בואו לאכול איתי", שהראה את סימה דהן, אחת מהמשתתפות בתוכנית, טוענת שהיא לא אוכלת בשר, אבל מרשה לעצמה לטרוף מגוון עצום של מנות בשריות כאלו ואחרות. ובדיוק כמו "עוף זה ציפור ופרה זה חיה", גם הדברים שאמרה דהן לא עברו מתחת לרדאר והסרטון התפוצץ. בעוד סימה מצידה מאיימת לתבוע וממשיכה להתראיין ולדבר על התקרית, אצלנו במערכת הדעות חלוקות (וסוערות יש להגיד) – האם מדובר בשיימינג אכזרי על אישה מסכנה או שזה לגיטימי לשתף את הסרטון כי דהן בסך הכל השתתפה בתוכנית ריאליטי מרצונה, וידעה בדיוק לאן היא נכנסת? ניצן סניור וליאת מלכא התווכחו. אתם תשפטו

גם אתם שיתפתם את הסרטון של סימה? מצאתם לכם טרף קל / ניצן סניור

איזה כייף לצחוק על סימה מ"בואו לאכול איתי?", הא? תראו אותה, אומרת שלא נוגעת בבשר אבל אוכלת עוף והמבורגר וכבד שרוף שרוף. איזה קטעים. כזאת סתומה. כמה חוסר מודעות. והמחשוף הזה, עאלק דתייה. גם כן "דתי לפי דעתי". ובעלה, שלא נדבר על בעלה. זוג הזויים. ובכלל, מי שהולכת לריאליטי שלא תתפלא שעושים ממנה צחוק מול כל המדינה, זו תכנית בידור, הייתה צריכה לדעת. וואי איזו כבדה את, מה, אסור לצחוק על כלום כבר? שתיקח אחריות, אם היא לא הייתה מוכנה לזה שלא תלך.

האמת שכן, זה מצחיק. הסרטון של סימה אומרת שהיא לא אוכלת בשר חוץ מכמה מנות בשריות גרם גם לי להרים גבה לרגע ולתהות על ההיגיון בדברים, אבל גם יכולתי להבין את תוכנם. היא אוכלת דברים מאוד ספציפיים, שכנראה לא מזכירים לה בשר בצורתו המקורית, ואני מכירה כמה צמחונים כאלה שחוטאים פה ושם בטונה, או טבעונים שלא יכולים בלי ביצים. קורה. אבל בואו נצא מנקודת הנחה שהיא אמרה משהו מצחיק שלא צריך להסביר. כצופה אדוקה של "בואו לאכול איתי" עוד בגרסתה היחידנית בערוץ 1 (עכשיו אנחנו בעונת הזוגות), אני יודעת שפרק טוב קם ונופל על ליהוק המשתתפים, ומשפטים כמו של סימה גרמו לעורכים לשמוע "קצ'ינג!". יש לנו את זה. כי תכלס? מצחיק. אבל מה שקורה עם סימה בימים האחרונים ברשתות החברתיות ממש מוגזם.

סימה עוברת השפלה פומבית וכל מי שמשתף ולא עוצר את השיימינג האכזרי הזה, לוקח בעיני חלק באלימות ברשת. אחר כך תלכו לעשות לייק לקמפיין של המשרד לביטחון פנים. אה, לא אולי אתם צוחקים על הכל. אבל זה יגיע לילדים שלכם, שלא תתבלבלו. כן, אני משתמשת בטקטיקה של הפחדה, כי נראה שכדי לשמור על התנהגות הגונה ומכובדת היום ברשת צריך לשלוף את התותחים הכבדים. אאמלק לכם את המסר למרות שאני לא בהתחלה – הלגיטימציה שאתם נותנים לאלימות ברשת נגד סימה, תפגע בעתיד בילדות ובילדים שלכם, או במי שיקר לכם, או בכם. אתם, שלא עצרתם השתלחות פוגענית באישה, למה נראה לכם שמישהו יעצור השתלחות שתהיה כלפיכם, אם תגידו משהו שיכול להישמע מצחיק?

זו בריונות רשת לכל דבר ועניין. אפשר לצחוק, אבל לימדו אותנו לצחוק עם ולא על, ולא בכדי. זה פשוט מעליב ופוגע. זו לא החברה שאני רוצה לחיות בה. ממש לא חוכמה לצחוק על סימה. טרף קל שנופלת בדיוק על כל הסטראוטיפים שמייצגים בחברה חולשה: מזרחית, כהה, מתאפרת מוגזם. כשראיתם אותה לראשונה כולכם הרי חשבתם "איזו פרחה" והסתכלתם עליה בהתנשאות. אפשר לצחוק על סימה כי היא לא תשיב אש. תביעה? פחחח מה היא מבינה בכלל. את מי היא תתבע. שתתבע את עצמה.

ומלבד ה"צחוקים" על המילים של סימה, היו כמובן הצחוקים על המראה החיצוני שלה ומה שלבשה. סימה מושפלת בגלל הבחירות שלה. בעולם בו אנחנו מבקשות מכל אחת "לעשות מה שהיא אוהבת" ו"להיות מה שבא לה" (אפילו שרת התרבות והספורט מירי רגב הטיפה לנו על זה בשביתה הגדולה נגד אלימות נגד נשים לפני כשבוע בדיוק), אנחנו נורא צבועים כשאנחנו כותשים מישהי שעושה בדיוק את זה. אז בואו נשים דברים על דיוקים – סימה תגיד מה שבא לה, תלבש מה שבא לה, תגיב איך שבא לה, ואתם יכולים כמובן לבקר אותה, אבל דעו מה ההשלכות של הבריונות שלכם. לגרום לכולם להתנהג אותו דבר, חברה לא מגוונת ולא מעניינת.

סימה לא הייתה זוכה לשיימינג הזה אם לא הייתה אישה. התגובות הנגועות במיזוגיניה, מוכיחות בדיוק מה ש"דוח השנאה" של קרן ברל כצנלסון מוכיחה בכל שנה – נשים הן פלח אוכלוסייה ה"זוכה" להרבה יותר אלימות ברשת, יותר קל לרדת על נשים שנחשבות חלשות יותר, כי הן פשוט לא יגיבו. אם סימה לא הייתה אישה, העליהום לא היה כזה חריף ומשפיל. היו בתכנית הזו גברים עם התנהגות נוראית שלא קיבלו כזו השפלה. אז לא, סימה לא טלית שכולה תכלת, אבל אם היא הייתה מתעטפת בכזו הייתם הרבה פחות אכזריים. 

כשצפיתי בסימה, בניגוד אליכם, ראיתי אישה משוחררת. אישה שמדברת על המיניות שלה בלי להרגיש אשמה. מתי ראיתם על המסך אישה שחוגגת את החרמנות שלה בכזאת טבעיות? בא לה על בעלה עכשיו. עכשיו! והם ילכו לחדר אם בא להם. ואתם? נראה לי מקנאים. כי לראות אדם חופשי, שעושה בדיוק מה שבא לו, מציב לנו אוטומטית מראה מול הפנים, שמראה לנו כמה אנחנו חנוטים במה יגידו עלינו.

סימה לא שמה על אף אחד. סימה משחקת אותה, ואתם יודעים מה, עכשיו נראה לי שהיא הרבה יותר חזקה ממה שחשבתי. צודקים, תצחקו עליה, כי היא צוחקת על כולכם אחרונה. 

להגיד שסימה דהן היא טרף קל בגלל שהיא אישה ומזרחית – זאת גזענות והתנשאות / ליאת מלכא

שיימינג? גזענות? ביוש נשים? די עם הצביעות ודי עם ההיתממות. לא צריך לשייך כל דבר למאבק הקדוש של הפמיניזם, כשאתן עושות את זה, אתן מרדדות את המאבק הזה, ובינינו סתם מתנהגות כמו צבועות. אני פמיניסטית גאה. אני משתדלת לתרום את חלקי, נלחמת בעוולות וגם השערות שלי סומרות כשאני מזהה אפליה ואי צדק. אבל הפעם, זה פשוט לא המקרה.

סימה דהן השתתפה בתכנית "בואו לאכול איתי", סדרת טלוויזיה בה מתחרים חובבי בישול על תואר הבשלן האולטימטיבי. המשתתפים בתכנית מתארחים אחד אצל השני ונמצאים בסיטואציות קומיות ואפילו מגוחכות. דהן הגיעה לבואו לאכול מרצונה עם בעלה. שניהם בישלו יחד והתארחו אצל זוגות אחרים במסגרת התכנית. אי אפשר להגיד שדהן לא ידעה לאן היא הולכת, מדובר בעונה השלישית, וקטעים מצחיקים והזויים של משתתפים אחרים מעונות קודמות (ביניהם חבר הכנסת אורן חזן) מסתובבים ברשת כבר שנים.

אל תהיו צדקניים, כשדהן החליטה להשתתף בתוכנית היא ידעה בדיוק לקראת מה היא הולכת והייתה מודעת לעובדה שהיא חשופה לביקורת וגם לאפשרות שילעגו לאמירות כאלו ואחרות שלה. מי שהולך ל"אח הגדול" יודע שהוא לוקח את הסיכון שישטיחו את הדמות שלו ויתמקדו ברגעים הכי צהובים שלו, מי שנבחן ל"כוכב הבא"/"דה וויס"  וכו' – יודע שיש סיכוי שיצחקו על האופן בו הוא שר. ומי שמשתתפ/ת בתכניות דוגמת "היפה והחנון" יודעת שיצחקו על היכולות השכליות שלה (במקרה של הבנות), ויודע שיש סיכוי שילעגו למראה הלא מצודד והכישורים החברתיים הנמוכים שלו (במקרה של הבנים). עצוב? אולי. מקומם? יכול להיות. אבל מי שזה לא מתאים לא, שלא יילך להשתתף בתכניות האלה.

אף אחד לא צחק על סימה דהן רק בגלל שהיא אישה. עולם הריאליטי מלא בדמויות של גברים שהצטיירו כטיפשים ונלעגים. צריכים כמה דוגמאות? יוסי בובליל, טילטיל, תום קשתי, בוקי נאה, איתי שגב, מנחם בן האשכנזי והמשכיל (שכולם נהנו לשנוא וללעוג לו), משתתפי גולסטאר שלרוב לא נבחרים בגלל היכולות הקוגניטיביות שלהם, והכדורגלנים של משפחת בוזגלו שמשתתפים בתכנית שארוזה כמו הקרדשיאנ'ס אבל בעיקר דואגת לצחוק ולהגחיך אותם.

אז כולם צחקו בגלל מה שדהן אמרה? מה לעשות? כשבן אדם (ולא משנה מי זה יהיה) מתעקש שהוא לא אוכל בשר ואז מספר על השניצל/בשר טחון/ והכבדים למיניהם שהוא אוכל, זה מצחיק. זה היה מצחיק אם היה אומר את זה גבר לבן, זה היה מצחיק אם הייתה אומרת את זה אישה אשכנזייה וזה מצחיק כשאומרת את זה אישה מזרחית. אף אחד לא אילץ את סימה דהן להיחשף בטלוויזיה. להגיד שהיא לא מודעת לעצמה ולהשלכות של מה שהיא עשתה או אמרה בגלל העדה, המעמד שלה או תכונות כאלו ואחרות שיש לה, זה מתנשא וזה גזעני וזה בדיוק הפמיניזם הלבן שגורם תמיד לסלידה ולבוז. בבקשה, תכבדו כל אישה ותנו לה את הקרדיט לכך שהיא יודעת מה היא עושה. כשאתן אומרות שזה לא בסדר לצחוק על סימה דהן כי היא אישה קטנה מהפריפריה – אתן מבזות אותה ומקטינות אותה ואומרות בדרך כזאת או אחרת – שהיא טיפשה.

אני לא בעד שיימינג או ביוש של אף אחד, אבל זה לא המקרה. בדיוק כמו שהתוכנית ניצלה אותה בשם הרייטינג, ואתן ניצלתן אותה כדי להעביר נקודה, כך סימה דהן מנצלת את כל מי שצחק עליה. אל תרחמו עליה, להיפך, תפרגנו לה – ברגעים אלו ממש היא מנצלת את 15 דקות התהילה שלה ועושה סיבוב על כולנו.

בואו לאכול איתיסימה דהןשיימינגתוכניות ריאליטי