אל תאמינו למה שמוכרים לכם, הפקת הכוכב הבא לאירוויזיון לא תאפשר לשפיטה לזכות

צופי הכוכב הבא לאירוויזיון, הגיע הזמן שמישהו סוף סוף יגיד את זה: שפיטה לא תנצח בתחרות ולא תייצג את ישראל באירוויזיון. לא בגלל שהיא לא שרה טוב, אלא פשוט כי הפקת התוכנית לא תאפשר לה לזכות. כן היא שרה יפה, כן היא מעניינת, כן היא יודעת "לתת שואו", אבל כולנו, כולל אלו שמושכים בחוטים, יודעים שאם שפיטה תייצג את ישראל, שום טוב לא ייצא מזה. וכשאני אומרת שום דבר טוב אני נחמדה. אם ישראל רוצה לשמור על השם הטוב שעוד נשאר לה בעולם, ולא לקבע באופן סופי את מעמדה כמדינה גזענית וכובשת, במיוחד בשעה שהיא מארחת בעצמה את האירוויזיון, המיצג העצום הזה של חוסר רגישות ופוליטיקלי קורקט לא יכול לזכות.

למי שעדיין לא נחשף לתופעה, מאירועי הפרקים הקודמים: שפיטה, זמרת ערביה מופלאה ואקסטרווגנטית (נשבעת שזאת פעם ראשונה שאני משתמשת במילה הזאת), היא בעצם רותם שפי – יהודייה, ישראלית, אשכנזייה (וסליחה על העדתיות אבל זה רלבנטי), סולנית להקת חיל האוויר לשעבר, ובוגרת בית הספר למוזיקה רימון, שעוטה על עצמה דמות שהיא המציאה. שפי אימצה לעצמה מבטא ערבי, גינונים של דיווה סטייל אום כולתום וחברותיה, והפכה לתופעת רשת עם קאברים מצליחים לשירים מוכרים כמו Karma Police של רדיוהד, Lithium של נירוונה, ואחרים. הכל עם מבטא ערבי ופלפול של פארודיה וסלסולים. שפיטה הצליחה להתפרסם באופן יחסי ואפילו הבליחה להפסקת הפרסומות שלנו בקמפיין לסלטים עם גרסה משלה לשיר הילדים "אצא לי השוקה". זה היה רק עניין של זמן שאחד הקודקודים של קשת/רשת ושות' יזהה את פרץ היצירתיות המתפרץ הזה וישתמש בו לטובתו.

 

 

בדומה לליהוק של מאיה בוסקילה, גם במקרה של שפיטה, הפקת "הכוכב הבא" רצתה לתבל את התחרות ולהוסיף מתמודדים שיעוררו עניין, ואכן שפיטה ממלאת באופן מושלם את המשבצת הזאת. היא מוסיפה רגעים קומיים, מפלרטטת עם השופטים, ואפילו מקבלת זמן מסך שעולה על יתר המתמודדים (בפרק הקודם למשל, היא ישבה לצידו של אסי עזר וזרקה הערות על כל מתמודד). אבל בניגוד לבוסקילה, שמסתמנת כאחת מהמועמדים הבולטים לזכייה בתחרות, אצל שפי זה לא המקרה. ההשתתפות של שפיטה בתוכנית היא עסקת חבילה שברורה לכל המעורבים: "הכוכב הבא לאירוויזיון" מרוויח מהדמות החיננית שמוסיפה עניין, שמכפר על מתמודדים אחרים ששרים באופן מושלם אבל פחות עוברים מסך, והיא מרוויחה פרסום בפריים טיים ואפשרות להיכנס מהדלת הקדמית לכל בית שני בישראל.

 

 

תסמכו עליי, אפילו שפיטה בעצמה יודעת שבתחרות הזאת היא כבר לא תנצח. הרי כשנטע ברזילי הופיעה באירווזיון 2018, עשרות אלפי אירופאים זועמים תקפו אותה על "הניכוס התרבותי" שהיא עשתה לתרבות היפנית, כי אסור ללבוש בגד דמוי קימונו ולהשתמש בשעוני חתול יפניים אם אתה לא מהעדה הנכונה. אז לשלוח דמות פארודית שמתבססת על אומה שאנחנו במצב מלחמה איתה? אנחנו לא רוצים שהאירופאים ישנאו אותנו יותר ממה שהם כבר שונאים, נכון? ובינינו, חייבים להודות שגם אם זה לא מכוון, הדמות של שפיטה היא די צורמת ולא מכבדת וכמו נושאים רגישים אחרים, אנחנו עדיין לא שם. פארודיה על דמויות של גיבורי תרבות ערביים עדיין יכולות להיתפס כפוגעניות. מדינת ישראל, שחיכתה כל כך שהאירוע יגיע לירושלים (או לפחות לתל אביב), ומתכננת למנף אותו לטובת יחסי ציבור, לא תיתן לאף אחד להרוס לה את המסיבה.

אז שפיטה יודעת שהיא לא תזכה, הפקת התוכנית יודעת שהיא לא תזכה ועכשיו גם אתם יודעים. אבל אל תדאגו לדיווה מרימון, מדובר באישה מוכשרת שיש לה הכל, וכמו שזה נראה היא כאן כדי להישאר.

אירווזיון 2019אסי עזרהכוכב הבא לאירוויזיוןמאיה בוסקילהנטע ברזילירותם סלעשפיטה