משחקי הכס מציגים: רצח? סבבה. מיניות? חס וחלילה!

בואו נדבר על פרופורציות בחיים: המהלכים הלבנים נמצאים במרחק יריקה מטירת ווינטרפל, ג'ון סוף סוף מוצא רגע הכי מתאים לספר לדיאנריז שהיא הדודה שלו, אבל העולם כולו סוער בגלל סצנה אחת קטנה – סצנת סקס של אריה וגנדרי.

אם לא צפיתם או פספסתם נזכיר על מה כל הסיפור: אריה וגנדרי מכירים בערך מעונה השלישית ומי שקרא את הספרים או ראה את הסדרה, שם לב להתעניינות שלה בבחור חמוד, הממזר של רוברט ברת'יאון המנוח. התעניינות ילדית, לא מזיקה, בהתחשב בעובדה שאריה עצמה הייתה צריכה להסתיר את היותה בת, כדי להציל את חייה.

דרכיהם של אריה וגנדרי התפצלו אחרי מספר פרקים והנה הם נפגשים שוב, בעונה האחרונה. שניהם עברו לא מעט, שניהם גדלו ולמדו את החיים. ועכשיו שניהם על חומה של ווינטרפל, מצפים-חוששים מהגורל שלהם. מכירים דרך טובה יותר להסיח את הדעת מפחד בפני המוות?

אריה מגדירה את זה מצוין בתחילת הסצנה. אחרי ששתתה קצת יין, בשביל האומץ, היא מתקילה את גנדרי בשאלה: עם כמה נשים הוא היה. וגם כאן אריה היא אריה – לא מפלרטטת, אלא ישירה וקונקרטית. הפנייה שלה לגבר שמולה מזכירה יותר שיסוף גרון באיווחה אחת. גם כשאריה מתפשטת, המצלמה בוחרת להתמקד על צלקות שעל גופה ולא על משהו אחר.

בדרך כלל, כשרוצים להראות סצנות סקס בקולנוע וטלוויזיה, קיים ניסיון ליפות את המציאות ולכן יקפידו להראות לנו זוגות גמישים כמו נדיה קומנצ'י, גונחים בצורה הרמונית ומתוזמנים מבחינת האורגזמה. לפי הסטנדרטים האלה, הסצנה בין אריה לגנדרי היא לא סצנת סקס בעליל.

אולי זה מה שגרם לסצנה הזו להיות חריגה על רקע הסדרה כולה שלא פעם קראו לה "משחקי הציצי והתחת" בגלל כמות סצנות הערום הגלוי והמרומז שהופיעו בה לאורך שמונה עונות? לא היינו מזועזעים כך מסצנת גילוי עריות בין סרסי לג'יימי או בין ג'ון לדיאנריז, ובטוח לא מסצנת האונס הברוטלית של סנסה שהייתה אז אפילו צעירה יותר. אז מה מפריע לנו פתאום?

הסצנה שלה הייתה גרועה בהרבה. צילום מסך מוג'ו, יוטיוב

תגובות זועמות של גולשים לסצנה הרעידו את הרשת יותר מצעדי המהלכים הלבנים. הטענות היו קשות: מדובר בקטינה! וואו כן, אותה קטינה שחזתה בעריפת ראשו של אביה, שנמלטה על חייה, ששרדה ניסיונות רצח ואונס, שהתאמנה להיות רוצחת סדרתית, שרק בעונה הקודמת שיספה את גרונו של אצבעון והאכילה את ווילדר פריי בפירושקי ממולאים בבשר הבנים שלו ואז רצחה גם אותו?

כן, את יכולה להיות רוצחת סדרתית קטינה, אבל אסור לך לעשות סקס. הקולנוע והטלוויזיה תמיד סופגים ביקורת קשה על עיוות המציאות. בעולם בו אונס ושידול קטינים לזנות חוקיים בחלק מהמדינות, אסור להראות סצנת סקס תמימה רק כי מדובר בדמות שטרם הגיעה לבגרות, לכאורה?

עכשיו בואו נדבר גם על זה רגע. השחקנית עצמה, מייסי וויליאמס, בת 22. נכון, שקצת קשה להעריך כמה זמן עבר מתחילת הסדרה מבחינה כרונולוגית. כשאנחנו פוגשים את אריה בעונה הראשונה, היא בת 11. כלומר עכשיו, אחרי שעברו בערך 8 שנים על המסך, היא אמורה להיות כבר בת 18 או קצת יותר. כך שגם טענה זו מופרכת לחלוטין.

אגב, זה ממש לא מפתיע שהעולם הפוריטני והצבוע שלנו הזדעק דווקא נוכח הסצנה הזו. יש כל כך הרבה דברים להזדעק מהם בעולם האמיתי: נישואיי קטינות, עבדות, סדנאות יזע במדינות אסיאתיות, זנות, רעב, רצח המונים, פונדמנטליזם דתי – לא חבל על האנרגיה שמופנית כלפי סדרת טלוויזיה?

אגב, HBO עצמם ציפו ככל הנראה לתגובה כזאת ולכן דאגו להכין את הקרקע: מיד עם שידור הפרק הופיעו ברשת תגובתה של מייסי וויליאמס עצמה ושל אחד הכותבים של הפרק שמסבירים לצופה הנרגן את השיקולים שמאחורי הסצנה. האמת, זה אולי הדבר הכי עצוב – הצורך להגן על היצירה שלך בפני צופה קטנוני ולא אינטליגנטי בעליל. לא מאחלת את זה לאף אחד.

HBOאונסטלוויזיהמיניותמשחקי הכססדרות