'הייתי כמו נרקומן': עדי בוזגלו מדברת על הפרעות האכילה

הרבה נאמר על משפחת האצולה של הכדורגל הישראלי, משפחת בוזגלו. אמרו עליהם שהם הקרדשיאנ'ס הישראלים, ושהם מקדמים את תרבות הטראש ועסוקים בחומרנות ובכסף. אחרים העדיפו לנתח את מערכת היחסים בין אב המשפחה יעקב לארבעת בניו, והיו כאלו שנהנו להתעמק באינטריגות בין בני המשפחה. אבל למרות כל הרעש סביב המשפחה הצבעונית, בדבר אחד אין ספק -תגידו מה שתגידו – הבוזגלוס כבר מזמן הפכו לתופעה, ואי אפשר להתעלם מהם. 

העונה השלישית של תוכנית הריאליטי המשפחתית שהגיעה לסיומה השבוע ב-yes וב-STINGTV, כללה הרבה רגעים דרמטיים. החל מהפציעה הקשה של האח הקטן אלמוג ועד לסצנה קורעת הלב של יעקב בוזגלו בבית המשפט. אבל למרות שלא זכה לתהודה שמגיעה לו, רגע אחד בלט מעל השאר והוכיח את כוחה של הסדרה, והרגע החשוב הזה הגיע מדמות שפחות נטתה להתבלט עד עכשיו – עדי בוזגלו.

באמצע העונה, בלי תכנון מוקדם ואפילו בלי שיידעה את ההפקה, החליטה עדי להיפתח בפני בעלה אסי והתוודתה בפניו על בעיה שהיא מחביאה כבר 15 שנה – הפרעות אכילה חמורות שכוללת הסתרת אוכל והתקפי אכילה בלתי נשלטים. ולמרות שהיה מדובר בסוד שהיא התביישה בו והעדיפה לשמור לעצמה, היא בחרה להיחשף מול כל עם ישראל, בתוכנית ריאליטי שקהל היעד שלה לא בדיוק מצפה לקבל תכנים כאלה רגישים ומורכבים. אומץ זה כאן.

סיפרת שהסתרת את הפרעות האכילה שלך מאסי במשך כל החיים המשותפים שלכם יחד. מה גרם לך להחליט להיחשף, ולמה לעשות את זה בטלוויזיה?

"זאת הייתה החלטה שהתבשלה כבר הרבה זמן. חייתי בשקר ולא היה לי טוב עם זה. חיפשתי הזדמנות להוריד את העול הזה ממני. המצלמה אפשרה לי להבין איך החיים שלי נראים".

זאת באמת הייתה הפעם הראשונה שדיברתם על זה? הוא גילה על הבעיה שלך בזמן הצילומים?

"אסי לא ידע כלום. הוא תמיד ידע שאני אוהבת קצת מתוק ואוהבת לאכול אבל הוא לא תיאר לעצמו שזה ברמה כזאת של שקרים, שהעלמתי ראיות. התביישתי בעצמי, אז בטח שלא רציתי לשתף אותו".

 

איך התחילו הפרעות האכילה?

"הייתי ילדה מאוד רזה. עד גיל 10 הייתי מתחת למשקל הרצוי. ההורים שלי נורא דאגו והיו דוחפים לי אוכל והגעתי למצב שהתחלתי להשמין. בכיתה ו' כבר מצאתי את עצמי שוקלת 68 קילו בזמן שכל החברות שלי שקלו סביב ה-50. מאוד נשאבתי למקום הזה של לאכול, התנחמתי בזה הרבה מאוד פעמים. במשך שנתיים הייתי ילדה מלאה פלוס, וקצת לפני שעליתי לתיכון התחלתי לתפוס אחרת את הדברים – 'עכשיו יש סביבך ילדים גדולים', 'עכשיו את צריכה להיראות טוב', ואז נרשמתי לשומרי משקל. הייתי שם באיזושהי מסגרת בה מצאתי את הדרך כביכול לשמור על המשקל, אבל מנעתי מעצמי הרבה דברים וזאת הייתה הבעיה. אני לא אשכח, שברגע שגיליתי שאני בהריון עם אייר, הבת הגדולה שלי, עוד לפני שהיו לי הורמונים וסימפטומים כלשהם, ישר הלכתי ואכלתי דברים שמנעתי מעצמי עד אז – פיתות, קולה רגילה, גרעינים".

איך את מסבירה את זה?

"העניין המרכזי הוא בעצם זה שאמא שלי הייתה מחביאה ממני ממתקים בתור ילדה. היא עשתה את זה ממקום של דאגה, כי היא לא רצתה שאני אשמין מעבר למה שהייתי והיא לא ידעה איך להתנהג. אני זוכרת שגם בתקופה שהייתי בדיאטה ובשומרי משקל, כל הזמן הייתי בחיפושים אחרי הממתקים. הייתי יכולה לא לאכול ואז חוזרת מיציאה בארבע- חמש בבוקר ומחפשת ממתקים. זה היה כמו טקס כזה, אכלתי שוקולד אחרי שוקולד אחרי שוקולד ואז נרגעת והולכת לישון. דפוסי התנהגות שהיו מושרשים בי של יצור, לא של בן אדם, וחייתי בהכחשה. הבנתי שאני ממש מזוכיסטית ואני פוגעת בעצמי אבל לא הצלחתי לעצור את הסחף. זה כמו כדור שלג, את ממשיכה וממשיכה ואת אומרת לעצמך 'גם ככה אני שמנה', ואז באים עוד ילדים לעולם, ואת כבר מתחילה את ההיריון במשקל עודף ואת במפולת ואת במלחמה וזה נורא".

גם ההסתרה היא קשה, לחיות עם בן זוג בלי שיידע מה את עוברת.

"זה מאוד קשה. אני בן אדם מאוד חזק באופי שלו, אני יכולה להתמודד עם הכל לבד. בגלל זה המצב הזה כל כך הפליא אותי – למה לא הצלחתי להתמודד עם זה? זאת תמיד הייתה שאלה ששאלתי את עצמי, 'איך הצלחת להתמודד בחיים עם כל דבר שרצית ודווקא האוכל זה דבר ששולט בך?'".

כשהכרת את אסי היית מלאה?

"כשהכרנו הייתי דוגמנית. הוא תמיד פילל והאמין שאני אחזור לשם, אבל גם אם לא, הוא מאוד אהב אותי. אני חושבת שזאת עננה שבטוח הפריעה לו אבל הוא פשוט לא רצה להכאיב לי, תמיד הייתי מדברת איתו על כמה מפריע לי איך שאני נראית. כשהייתי מנסה איזשהו טיפול או דיאטה, וקצת מתחילה להרזות, הייתי מהר מאוד חוזרת לסורי. אף פעם לא הצלחתי להיות עקבית. תמיד נשברתי בגלל שהיו מחמיאים לי או כי הרגשתי טוב, או שפשוט לא היה בא לי פתאום ואני עושה דברים רק שבא לי, אז המשכתי לאכול. ותמיד בעלי קיבל אותי אז מעולה, אז מה אני צריכה? אבל הבנתי שהחיים חולפים ושאני כבר שאני אמא לילדים, אז איזה דוגמא אני מהווה לבת שלי? היום המסר שלי הוא קודם כל לדבר על הבעיה, כי כששאתה מדבר עליה כבר עשית 50 אחוז, וה-50 שנשארו כבר יבואו".

עדי ואסי בוזגלו. צילום: קארין אינס ויוסי לזרוף, באדיבות yes

זה משהו שהשפיע על מערכת היחסים שלכם? היה בך משהו שכעס עליו?

"בחיים לא כעסתי עליו ולא יכולתי לכעוס עליו. החיים שלי הם באחריותי, אני בחרתי לאכול ולהישאב למקום הזה, לא אסי. אני חושבת שהוא היה בין הפטיש לסדן, הוא לא ידע איך להתמודד איתי גם כשסיפרתי לו על הפרעות האכילה שלי, כי מצד אחד זה פוגע, בכל זאת שיקרתי לו חמש שנים, אבל מצד שני הוא בטח אמר לעצמו 'היא במצוקה בוא ננסה להרים אותה'. זה מצב מורכב גם בשבילו, אני הפלתי עליו פצצה ושאפו ענק על איך שהוא התמודד עם זה. היום הוא תומך בי ועוזר לי להתמודד עם הבעיה, וזה הדבר המרכזי – שהבנתי שיש לי בעיה. בגיל 32 ירד לי אסימון שאני כמו בן אדם שהוא נרקומן או מהמר, והבעיה הזאת היא הרבה יותר קשה כי היום במדינה שלנו לצערי כל הבילויים הם תמיד סביב אוכל. שלא נדבר על זה שהדגש על המראה החיצוני הוא מאוד תובעני. אינסטגרם, פייסבוק, הם דברים שגם עשו לי לחץ. ברגע שאת מתפרסמת אז כל הלחץ התקשורתי לא עושה טוב, לי לפחות. וכשאני נכנסת ללחץ אני מתחילה לאבד את זה".

וזה בטח לא תורם כששאר בנות המשפחה שמשתתפות איתך בסדרה הן דוגמניות. זה גם הוסיף ללחץ שהרגשת?

"זה לא משפיע מהמקום הזה בגלל שאני מאוד מלאת ביטחון באיפה שאני נמצאת, כי עם כל הכבוד אני זאת אני, אבל תמיד איכשהו כן הרגשתי הכבשה השחורה, כאילו אני המוזרה. זה לא היה רק במישור הזה ולא רק בגלל שהן רזות אלא מכל כיוון, כי נגיד כולן שם מנותחות ועם סיליקון והכל ואני היחידה שטבעית. תמיד היו אומרים לי 'את הכי יפה ואם היית רזה לא היית רואה שם אף אחת ממטר', זה משפט קשה, כמו 'איזה פנים יפות יש לך, אבל' –  החמאת לי והכל טוב ויפה אז למה אבל? בן אדם שהוא שמן יודע את זה, תאמיני לי, הוא לא צריך אותך, אבל אנשים הם מאוד ביקורתיים וקשה להם לפרגן. אני מרגישה את זה גם בסביבה הטבעית שלי ועכשיו יותר מתמיד אבל היום הדברים האלה מחזקים אותי. היום הרעש התקשורתי רק עוזר לי להצליח יותר, וכשאני רואה את כל ההערצה סביבי זה רק גורם לי יותר להוכיח ולא להיפך".

 

משפחת בוזגלו. צילום: אסנת רום. באדיבות yes

מה זה אומר הערצה?

"אחרי שהפרק שודר קיבלתי המון הודעות, הייתי צריכה לשבת לילה שלם כדי לענות לכולם. לא הבנתי כמה נגעתי באנשים. היום אני יכולה להגיד חד משמעית שמעל ל-80 אחוז מהאנשים סובלים מבעיות אכילה, רובם פשוט חיים בהכחשה. זה לא בהכרח בעיות כמו שלי אלא הפוכות, כמו הרעבה עצמית ובולימיה, דברים כאלה. קיבלתי אלפי הודעות מנשים, ילדים, הורים לילדים. כאלו שפנו אליי ואמרו  'אנחנו  לא יודעים איך להתמודד עם הבת שלנו', וישבתי ועניתי לכולם כי חשוב לי להעביר מסר לאנשים כדי שהם לא יעברו את מה שאני עברתי".

מה המסר שאת רוצה להעביר?

"חשוב לי שאנשים שנמצאים במצב הזה יזכרו קודם כל – שיותר גרוע מהמקום שבו הם נמצאים, לא יכול להיות. אם אתה אוכל לבד, מסתגר ומתבודד אתה במקום הכי נמוך, אז קודם כל תדבר כי ברגע שאתה מדבר זה כבר עושה טוב וכבר יש בן אדם שיכול לעזור לך. חוץ מזה לא להתבייש וללכת לטיפול, זה כמו שיש אנשים שמתקשים בחשבון והולכים לשיעור פרטי".

איזה תהליך את עוברת כדי להתחזק?

"אני היום בטיפול אצל בחורה שהיא גם מאמנת קיקבוקס וגם עובדת איתי על התת מודע. היא עזרה לי להבין איפה אני נמצאת באמצעות אנלוגיה פשוטה, היא שאלה אותי 'עדי, אם מחר באה אלייך ילדה בת 5 ואומרת לך תחבקי אותי, את תעשי את זה? אם כן, אז למה את לא מחבקת את הילדה שבתוכך ואת רק מנסה לרמוס אותה?'. כשהיא עשתה את זה, היא פשוט נתנה לי סטירה וגרמה לי להבין מה אני עושה ואיך אני מאמללת את עצמי. תמיד הייתי מתעסקת בעבר ולא מסתכלת קדימה. מתחילה דיאטה, נשקלת רואה שלא עליתי ואז מתחילה עם ההרס העצמי. אנשים צריכים להבין שמעבר לדיאטה צריך לשמור על הבריאות. אוכל משמין זה לא בריא, וממתקים זה מזיק. צריך לנהל אורח חיים בריא, להקשיב לגוף ולא למנוע דברים מעצמך, כי כשאתה מונע מעצמך דברים אחר כך אתה תאכל כפול. אם בא לך שוקולד אז תדעי לעשות את הבאלאנס ולאכול ביס ואחרי הביס. גם אם קשה לך לכי תטיילי ותסתובבי ותחזרי הביתה כשעבר לך ההתקף. אני יודעת שברגע שאני אמנע מעצמי אוכל אני אוכל כפול ואני אפצה את עצמי על כל מה שהחסרתי. סבלתי הרבה עד שהגעתי למקום הזה ובגלל זה אני שמחה לעזור לכולם. אני לא מאחלת לשונאים שלי את הימים שעברתי, הייתי בוכה בלילות ואף אחד לא ידע מזה".

לא שיתפת אף אחד?

לא. אחרי שנחשפתי שיתפתי קצת את ההורים שלי, ממש בכיתי להם ואפילו רציתי ללכת לעשות ניתוח. אמרתי להם 'די, תגמלו אותי מהייסורים שאני עוברת, תעזרו לי'. והם נורא עוטפים ומחבקים, כל המשפחה הגרעינית וכל החברות הקרובות. אכפת להם ממני".

ממשפחת בוזגלו קיבלת תמיכה?

"הם לא יותר מידי בעובי הקורה. כלפי חוץ הם מאוד מאוד מפרגנים אבל לא יותר מידי, אני לא משתפת אותם. פיתחתי לעצמי מעטפת גרעינית משלי – המאמנת שלי, בעלי, ההורים שלי, אלו האנשים שאני משתפת".

כשצופים בסצנה שבה התוודית בפני אסי על הפרעות האכילה שלך זה נראה קל. אחרי שהחבאת את הבעיה 15 שנים, את מספרת עליה לבעלך ואז אתם פותרים את הכל, מתחבקים ועוברים לסצנה אחרת. את חושבת שהסדרה הצליחה להעביר את המורכבות של הנושא כמו שצריך?

"אני חושבת שהסצנה הייתה חמה ומרגשת ועוצמתית. זה לא היה קל, זה לא יכול להיות אף פעם קל. ברמת העיקרון אני בן אדם מאוד חזק אז יכול להיות שאני מעבירה את הדברים בצורה של 'יאללה בוא נחליק את זה'. מבחינתי זה היה חייב לעבור כזה מהר כדי שזה יהיה כבר מאחוריי. ניסיתי לעשות את זה בצורה עדינה כדי לא לפגוע בצד השני. זה לא דבר שקל לעיכול, לשמוע שאתה חי עם בן אדם שמשקר לך 15 שנים. איפה זה מעמיד אותו? היו הרבה אנשים שהאשימו אותו וטענו שמדובר באכילה רגשית, אבל אני לא מסכימה עם הדברים האלה. אתה לא יכול להאשים אף אחד על המעשים שלך, אתה צריך לקחת אחריות עליהם לטוב ולרע".

הבת הגדולה שלך כבר בת 12, דיברת איתה על מה שקורה סביבך? סיפרת לה על הפרעות האכילה?

"לא. לצערה היא קיבלה את מבנה הגוף והרגלי האכילה הנוראיים שלי ואני לא רוצה לתסבך אותה. אני מנסה לגרום לה להיכנס למסגרת ויש לי קשיים איתה. מצד אחד אני אומרת לעצמי – אני אתן לה להבין דברים על עצמה לבד, כמו שאני הבנתי. מצד שני, למה שאתן לה לעבור את כל זה? אבל כבר די נמאס לי לדבר איתה על הנושא כי אני מרגישה שאני ואסי סתם מוציאים אנרגיות".

 

צילום: אסנת רום. באדיבות yes

את לא חוששת שהיא תראה את הפרקים או שידברו איתה על זה בבית הספר?

"היא בכל מקרה לא מדברת איתי על זה, היא די מדחיקה. אני בטוחה שהיא מקבלת הרבה הודעות על הנושא, היא חזקה באינסטגרם ואושייה בפני עצמה. אני משערת שהיא פשוט לא רוצה לצער אותי אז היא לא מדברת איתי על הנושא וגם אני לא מדברת איתה על זה".

 

"הרבה מהדמויות בסדרה לא מראות איך הן בחיים האמיתיים"

איך זה להיות חלק מהבוזגלוס?

"קודם כל אני הכלה הראשונה, אז הכוח הוא אצלי. אני מאוד אוהבת את הגיסות שלי, אנחנו ביחסים מאוד טובים אבל אנחנו נפגשות בעיקר בשמחות וכאלה. עם אלמוג ונטליה יש לי את הקשר הכי טוב, עכשיו למשל אנחנו טסים איתם לוגאס. הוא נרקם בעיקר בגלל שהקמנו עסק משותף של צמידים ומרצ'נדייז".

בעונה הקודמת רבת עם פאני, איך הדינמיקה ביניכן עכשיו כשהעונה השלישית מסתיימת?

"עם פאני היחסים שלי אף פעם לא היו מלבלבים. יש לה פליטות פה מיותרות. בעונה הקודמת היא אמרה 'עדי זאת עדי', היא לא התכוונה לטוב אבל רק העצימה אותי. עכשיו זה בכלל זה הולך להיות לוגו כי בעונה הרביעית אני אבוא פצצה ואז באמת היא תראה מי זאת עדי. אין  לה עצם בלשון, היא לא עושה את זה ממקום רע היא פשוט לא בן אדם חכם. אז העמדתי אותה במקום, והיום אני מכבדת אותה כאחת שהייתה פעם חלק מהמשפחה ולא מעבר. היא לא אחת שהייתה יכולה להיות חברה שלי".

מה את חושבת על אוהד והיחס שלו לנשים? 

"אוהד יוצא דמות מאוד שטחית אבל הוא לא כזה באמת. הוא נשאב למקום של הבחורות, והמקום הריקני הזה. הוא אדם אינטליגנט אבל זה הכיוון שהחיים הובילו אותו אליו. אני מכבדת את המקום שלו. אני מקווה שהוא ימצא תחומי עניין מעבר לנשים, זה די מאוס. אבל זה אוהד, הוא אח של בעלי ואני מכבדת אותו".

בנות משפחת בוזגלו. צילום: קארין אינס ויוסי לזרוף, באדיבות yes

בעלך נהנה מהפרסום? נראה שהוא האח שהכי פחות מתחבר לאור הזרקורים.

"אסי מאוד אוהב את זה. לדעתי הוא הדמות הכי אהובה בסדרה. הוא אבא טוב ובעל טוב ואנשים מזדהים איתו. אנשים אוהבים שמחת חיים וכנות והוא לא מנסה להתייפייף. הוא מראה את מי שהוא באמת. הרבה מהדמויות בסדרה לא מראות איך הן בחיים האמיתיים, אבל הוא לא כזה".

איך זה באמת עובד? הסצנות מבוימות? כשאת התוודית בפני אסי על הפרעות האכילה שלך ההפקה ידעה מה את עומדת להגיד?

"אין בסדרה דברים שהם לא אמיתיים, הכל מהחיים. הריבים, הדרמות, הצחוקים. לפעמים ההפקה נותנת את הפוש ומארגנת דברים כמו מסיבת הרווקים או הארוחה שאסי מבשל, אבל הכל זה אנחנו, אנחנו לא שחקנים. גם כשסיפרתי לאסי על הבעיות שלי, אף אחד לא ידע וכולם בכו יחד איתי, המפיקה, עוזרות ההפקה. בסיום הסצנה כולם חיבקו ונישקו אותי, לא ידעתי איך להתנהג ואת מי לחזק קודם – את אסי, אותם או את עצמי. אבל אני שמחה שעשיתי את זה כי אם לא, לא הייתי במקום הזה היום. זה נתן לי הרבה כוח וברגע שלי יש כוח אז יהיה כוח גם לילדים שלי ולבעלי. אישה חזקה היא אישה בריאה. אישה דיכאונית ואמא בלי כוחות מוציאה כעסים על הילדים, וזה היה קורה לי הרבה פעמים. זאת אחת הסיבות שגרמו לי 'לצאת מהארון', הבנתי שנכנס בי שד ואני לא מתנהגת כמו עצמי. המצלמה דחפה אותי, ויאללה – אם כבר אז כבר ומה שיהיה יהיה. אימא שלי תמיד לימדה אותי שלדבר זה משחרר והיום אחרי 20 שנה אני מיישמת את זה".

 

**'הבוזגלוס' משודרת ב-yes COMEDY וב-STINGTV.

הבוזגלוסהפרעות אכילהעדי בוזגלוריאליטי