תמר רביניאן מטהרן היא לא 'תמר היפה' וטוב שכך

בילדותי לאף אחת לא קראו תמר. זה תמיד בא כצמד מילים 'תמר היפה'. השם הזה, לצד יעל, היה פסגת החלומות של כל ילדה, זה היה ה-שם לאמיצות והחכמות, בוגרות חוגי סיור של החברה להגנת הטבע, אלו שמגשימות את החזון שייעד להן יגאל מוסינזון בחסמב"ה (חבורת סוד מוחלט בהחלט) – סגנית המפקד הלוא היא 'תמר היפה'. 

תמר של חסמב"ה  הייתה כמקובל בספרות ישראלית עד ימינו אחת משתי בנות בחבורה של תשעה (מזכיר למישהו את ממשלת ישראל?). היא לצד שלומית החובשת היו ילדות – נערות ארץ ישראליות, ציוניות נחושות שלא רואות אף אחד ממטר, קצת קיבוצניקיות בלב תל אביב. את תמר אפשר תמיד היה לדמיין כשזופה ויפה. גם תמר ויעל (קדוש) בגילומן של ניב סולטן ולירז צ'רכי של טהרן הן נשים שזופות, יפות ומאוד אמיצות, הכי ישראליות שיש אבל זה רק כיסוי. בטהרן של משה זונדר התסריטאי ודני סירקין הבמאי, הן נשים מורכבות, שרגליהן נטועות באיראן שם נולדו ולא בקיבוץ. הן אמנם עומדות בקלישאות שמודבקות תדיר לישראליות באשר הן (ועזרה לזה לא מעט גל גדות), הלוחמות האמיצות, המתוחכמות והיפות שאיש לא יכול להן, לוחם או גבר אבל הלבטים והאנושיות שלהן כמו גם האכזריות שלהן יכולה להיות של כל בת לאום אחרת. 

וזה היופי בסדרה שהסתיימה אתמול ברעש אקדחים והלם גדול על פני הצופים,  הדמויות בה היו אנושיות. מה שעשתה 'פאודה' לפלשתינים, עשתה כעת טהרן לאיראנים שהם בגדר נעלם גדול יותר עבורנו הישראלים – היא הפכה אותם לבני אדם. עם הכאב, האהבה, החברות, הנאמנות למדינה שלהם, הפחד והחמלה – כן, גם חמלה. אפילו הדמות של הרשע פראז כמאלי שמגולמת בכישרון רב על ידי שון טאוב היא דמות מורכבת, מהפנטת, ולא אדם בלתי נסבל. יש לא מעט חורים בעלילה של טהרן, והרשתות החברתיות היו מלאות בהן כי כולנו שירתנו ב8200 או הכרנו מישהו ששירת שם או סיפרו לנו על מה שעושים שם אבל כפי שאמר סירקין בראיון לבן שני (שמובא כאן למטה) – 'לאנשים חשוב הסיפור והשחקנים'.

והסיפור הוא מורכב, הוא החיים והפחד של כל אחד מאיתנו. הם האיום הגדול שלנו, אנחנו, כך זה נראה, האיום שלהם. והסימטריה בתחכום וגם בפגמים האנושיים של הגיבורים בטהרן לא עושה את החיים קלים לאף צופה. לא פלא שאלפי איראנים גם היו מרותקים לפרקים הפיראטים של הסדרה שדלפו ברשת. הם וגם אנחנו מסתבר אוהבים דרמה טובה ורק חבל שאנחנו והם לא מצליחים לסיים כבר את הדרמה הזו בינינו, אנחנו הרי הרבה יותר דומים ממה שנדמה למי מאיתנו.

הראיון של דני סירקין, במאי טהרן ב'חומרי גלם' הפודקאסט של בן שני ותל"י. אם תרצו לשמוע את שון טאוב מדבר אנגלית שוטפת, תקפצו לדקה 19:24 

הסדרה הזו אמנם נהגתה לפני כשש שנים אבל יציאתה לאוויר העולם דווקא עכשיו, שהדי הפעולה ההירואית מלפני שנתיים של המוסד שהביאה לארץ חצי טון מסמכי ארכיון הגרעין האיראני מטהרן לישראל עדיין רוחשים, ושסביב כבר למעלה מחודש סדרת פיצוצים, שריפות, ותקלות מסתוריות בטהרן ופעולות סייבר שנכשלו בישראל שעל פי דיווחים זרים (הייתי חייבת להגיד את זה פעם אחת בטור הזה) ניסו לעלות את רמת הכלור במים בישראל דרך תקיפה של מתקני המים שלנו (כן, זה קרה לפני חודשיים בזמן שעסקנו בקורונה), כל אלו הפכו לתפאורה מושלמת לסדרת המתח הזו ולאקורד הסיום האפקטיבי שלה שברור ממנו שהעונה הבאה כבר בדרך.  

תמר היפה של טהרן היא לא אישה מושלמת וגם לא סוכנת מושלמת, לא בת מושלמת וגם לא מאהבת מושלמת אבל יש בה יופי פנימי ונחישות ועוצמה שהופכים אותה לגיבורה בשר ודם, גיבורה שאפשר להזדהות איתה ובעיקר- להבין אותה.  

**הסדרה טהרן שודרה בתאגיד השידור הציבורי כאן 11 ובלינק הבא אפשר למצוא את הפרקים המלאים.

***

לא מעט נשים חשות כלואות בביתן היום יותר מתמיד. לקריאת תמרורי האזהרה שכתבו בפורום מיכל סלה כנסי ללינק הבא 

חיה בזוגיות אלימה? מחפשת אזן קשבת? התקשרי עכשיו לקו החירום של ל.א לאלימות ואון לייף 6724* 24/7 בכל השפות. אנונימיות מובטחת 
 
טהרןניב סולטןתמר היפהתמר רביניאן