למה רון שחר כאיילה נתפס כ'איום' על הנשיות שלנו ואיך נשתחרר מזה

אחרי המתנה ארוכה ומפרכת, "הזמר במסכה" סוף סוף חזרה לשורותינו עם הפאנליסטים הקבועים והמתמודדים המפתיעים שכולם מנסים לנחש את זהותם. אבל ביננו: בחיים לא היינו מנחשות שרון שחר הוא הזמר שהסתתר מאחורי תחפושת האיילה. נכון שהספיקו לשדר עוד פרק או שניים מאז אבל החשיפה של שחר נשארה איתנו אז בואו נתעכב עליה לרגע.

בזמן הניחושים, השופטים חשבו שמדובר בכלל בבל אגם, סתיו סטרשקו, אסי עזר ומושיק גלאמין, שהן דמויות מפורסמות שהציבור הישראלי כבר התרגל לעובדה שהן משחקות על המגדר וחוצות אותו. אבל גבר סטרייט שמשחק במגדר בישראל? זה עוד לא היה לנו.

מסתבר שמעבר לים, התופעה התחילה כבר מזמן לתפוס תאוצה: הזמר הארי סטיילס מופיע על הבמות בחצאיות ובשמלות, ואפילו מארק בריאן, גבר אמריקאי שמתגורר בגרמניה התחיל לצאת לעבודה עם עקבים וחצאיות. גם השחקן בילי פורטר הופיע על השטיחים האדומים בשמלות ואפילו רן דנקר עשה את זה לאחרונה, עם הקליפ לשיר החדש שלו "השמלה החדשה שלי", שבו הוא לובש שמלה, שאיתה הוא רוקד, מסתובב ושר ברחבי מוזיאון בירושלים.

והכל – כדי לערער על גבולות המגדר והסטריאוטיפ שבו נשים לובשות שמלות ונועלות עקבים וגברים לובשים חליפות.

כשראיתי את הפרק האחרון של הזמר במסכה, הופתעתי בדיוק כמו אופירה אסייג כשהיא שמעה את האיילה מופיעה ושרה באולפן בפעם הראשונה, ואז חשבתי לעצמי למה זה בעצם מפתיע אותי?

למה ב-2021 האנדרוגיניות שכל כך עלתה לסדר היום, עדיין מצליחה להפתיע אנשים?

ואז משהו בי התערער. ולמה? העובדה שהאיילה הופיעה עם כל הסממנים הנשיים האפשריים, שמלה ותנועות גוף נשיות, היא זו שלמעשה גרמה לי לחשוב שמדובר בדמות נשית מלכתחילה. אבל ברגע שהיא פתחה את הפה והתחילה לשיר – פה היינו צריכים כולנו לחשוד.

ואז כמובן, עלו הספקולציות על זהותה של האיילה בקרב פאנל השופטים, אבל לכולם הייתה הסכמה שמדובר בדמות מהקהילה הגאה, ולרגע אחד, מודה, גם אני הסכמתי איתם.

ישבתי מול הטלוויזיה ואמרתי לבעלי (שצפה איתי בחוסר רצון) "נו, בדוק זה הוא!".

אבל ברגע שהמסכה הוסרה וגילתה את רון שחר ממש התערערתי.

איילה ורון שחר צילום: ערן לוי יחצ קשת 12

התערערתי, בגלל עצם העובדה שרוב תעשיית האופנה העולמית נשלטת בידי גברים (לצערנו הרב), ועצם העובדה ששוב הגברים "לוקחים שליטה", הפעם על החצאיות, שהן הסממנים הנשיים שנקבעו לנו, בין אם נרצה ובין אם לא, היא זו שבעצם קובעת את הטרנד הבא באופנה.

התערערתי, כי כל הילדות שלי אמרו לי שאני מתלבשת כמו בן ומתנהגת כמו בן ושהדבר הכי טוב שיקרה לי זה שאני אתחיל להתלבש ולהתנהג כמו שאר חברותיי לכיתה.

עם השנים מצאתי לעצמי את הגדרת הנשיות שלי אבל לא שכחתי גם את ה"טום בוי" שבי ועם הזמן גם שילבתי אותה בסגנון האישי ובדרך החיים שלי. 

נחזור רגע לרון שחר: גבר סטרייט, סיסג'נדר, גרוש ואב לילדה בת 11, שחקן ומנחה ישראלי שמסמן את הגבריות הישראלית, מופיע בשמלה ובעקבים בפריים טיים ערוץ 12 ו-בום! כל התעשייה רוחשת וגועשת.  "אני מאוד מעריך נשים" אמר רון שחר בראיון ל"גיא פינס", והוסיף בראיון אחר ל"TMI"- "אני חושב שחלק כיף במשחק הזה הוא ההטעיה. זה הרבה יותר מעניין מלשחק דמות גברית ומאצ'ואיסטית".

וואלה, אם הנשיות היא אתגר אז בואו ונהפוך את הגבריות לאתגר נשי משלנו.

ואיך אפשר לעשות את זה? אני מציעה שניקח את השליטה בחזרה אבל הפוך – בואו נהפוך את החליפות לטרנד הנשי הבא באופנה. נוגה ארז עושה את זה מצוין.

הזמר במסכה