אחרי הבליץ התקשורתי דבר אחד ברור: הרפאלי'ז, אתם לא תהיו הקרדשיאנ'ז

קצת יותר משבוע הרפאליז מתראיינים בכל מקום. כחלק מקמפיין היח"צ לרגל עליית הסדרה שתתעד את חייהם, הרפאליז, ובעיקר ציפי ובר, סיפקו ראיונות רחבים לכלל גופי התקשורת, בשונה ממנהגם יש לומר, ו"סיפקו הצצה" לאחת המשפחות המדוברות בישראל.

אך לאחר הבליץ התקשורתי כבר אפשר לומר- הראיונות המכובסים עושים בדיוק ההפך ממטרתם. "הרפאלי'ז", סדרת הדוקו החדשה שמפיקה HOT ועתידה לעלות לאוויר בשני הקרוב, תיעדה את חייהם של משפחת רפאלי מרגע יציאתה של ציפי מכלא 'נווה תרצה' שם ריצתה עונש מאסר על עבירות מס. הסדרה, שנשמעת כמו התשובה של הוט ל'הבוזגלוס' של המתחרה יס, אמורה, כך על פי הדברים שאמרו בני המשפחה בראיונות, להראות שמעבר לכותרות שהם מייצרים – הם עוד משפחה נורמטיבית ורגילה בישראל.

הרפאלי'ז צילום יחצ HOT, הבוזגלוס צילום יח"צ YET

עד כאן זה נשמע כמו כל התחלה של דוקו משפחות קלאסי, רק שאז הגיעה הפצצת הראיונות שהוכיחו את ההפך הגמור. החל מהאמירה של אמא רפאלי על הכלא -"זה היה כמו חופשה מהחיים", דרך התיאור הדרמתי שסיפקה בר על עבודות השירות- "כל בוקר יצאתי מהבית בשש וחצי-שבע במשך החודשים האלה וחזרתי בצהריים", ועד התשובה לשאלה על יוקר המחייה שתפסה אותם לא מוכנים- "אני אף פעם לא מסתכלת על מחירים"- מכל משפט שני בשורת הראיונות הארוכה עולה בעיקר התמונה כי הרפאליז הם ההפך הגמור ממה שתיארה בר באחד הראיונות באמירה "המשפחה שלנו רגילה". בואו- על מי אתם מנסים לעבוד? מספיקה הצצה קטנה בטריילר לסדרה שנפתח בצילום רחפן על הווילה היוקרתית כדי להטיח את האמת המפוארת בפרצוף שלכם ושלנו.

יש שיקצינו ויקראו למה שעולה מהבליץ התקשורתי ניתוק, וזו אכן התמונה שמצטיירת. כך גם תיאר אותם יעקב בוזגלו כשכתב פוסט ביקורתי על אמירות המשפחה על יוקר המחייה בעמוד הפייסבוק שלו, וקרא להם "״הרפאליס״ או ״המנותקים״". הניסיון לכבס את חווית הכליאה בצבעים שמחים, חוסר החרטה או תחושת האשמה על העבירות שהורשעו בהם, ואפילו החוסר בג'וס הכל כך נדרש בז'אנר הזה, מראים על ניתוק ממלכתי ששומרת משפחת רפאלי לאורך כל הריאיונות, וזה ההפך הגמור מאותנטיות. אותה אותנטיות שמשפריצה מהמסך אצל המתחרה על תואר "הקרדשיאנס הישראלית"- "הבוזגלוס".

עוד לא עוקבת אחרינו באינסטגרם? היכנסי לכאן

אז נכון, בשניהם יש את דמות ההורה – סוכן הדומיננטית, ובשניהם יש פערים משמעותיים בהיררכיה בין האחים, אך אצל הבוזגלוס, בדומה לקרדשיאנס, הכל בחוץ. הטוב, הרע, הלא נעים וגם המרגש והמשמעותי. אם אצל הבוזגלוס האחים שמים הכל על השולחן בכל מה שנוגע ל'יריבות' ביניהם, אצל הרפאליז זה מסתכם בעקיצה חצי בלתי מכוונת, כשבר אומרת בריאיון שהיא לא חושבת שהיא צריכה להיות מרוחה בענק על קיר בבית הוריה ודור אחיה אומר "את צודקת". בלי להעליב, רפאליז, אבל קורטני וקים התכסחו על הרבה פחות. גם האמירות הסותרות על חווית הכליאה של האם ציפי לא מצליחות לשדר חוויה אנושית אמיתית כשמצד אחד היא מתארת את הכליאה כחופש מהחיים אך מנגד אומרת שחוותה משבר דווקא ביציאה מהכלא. הקהל הישראלי רוצה לראות את התכל'ס, את הדוגרי. את ציפי ובר פותחות הכל בלי לחשבן למצלמות. למרבה הצער, ניכר שזה לא מה שיקרה פה.

אחרי בינג' הרפאליז בשבוע האחרון די מרגיש שהסדרה לא תחדש דבר. התדמית המכובסת והניתוק הממלכתי כנראה מושרשים בהוויה המשפחתית וניכר שלא תראו שם את הקרביים של המשפחה בחוץ כפי שרואים בבוזגלוס או בקרדשיאנס. ואני אומרת, למה לא? ההצטרפות לז'אנר סדרות המשפחה כניסיון להראות שאתם משפחה רגילה וסטנדרטית, כשאתם בפירוש לא, היא לא רק ניסיון קלוש ולא אמין, היא גם פספוס כי היא מוציאה את הרפאליז חסרי מודעות בצורה גרוטסקית. אדרבא, אמצו את היותכם משפחה לא רגילה בעליל ותראו לנו למה דווקא זה מה שיעניין אותנו. ההצלחה של הקרדשאינס והבוזגלוס טמונה דווקא בקבלה שלהם את היותם משפחה יוצאת דופן. ההצגה של הייחודיות הזאת, על יתרונותיה, חסרונותיה, וכל צבעיה, על המסך, היא שמוכרת. קלישאות ה'אנחנו משפחה רגילה כמו כולם' לא עובדות על אף אחד, אז למה לא לעוף על עצמכם ולהיות מי שאתם גם מול מצלמות הסדרה?

הקארדשיאן. צילום Shutterstock

בסופו של רצף הראיונות הגדוש באמירות די מעייפות בא לי לקחת את אמא ציפי ולהראות לה את כריס ג'נר בפעולה. דמות האמא – סוכנת הטובה ביותר בעולם יכולה ללמד גם את ציפי דבר או שניים בלאמץ את הלימון לחיקך ולסחוט אותו עד תומו. אני רק יכולה לדמיין את אמא כריס ואמא ציפי בשיחה, ואת כריס מנמיכה את משקפי הקריאה ופשוט אומרת לה בכנות המוכרת שלה- "בינינו דארלינג, אף אחד לא מאמין לכם שאתם משפחה רגילה, גם לא אתם".

הרפאליזקרדשיאן