עונת האנונימיים של "האח הגדול" מסתמנת כהחלטה מעולה

אחרי טיזינג ממושך, נפתחה אמש עונת האנונימיים של "האח הגדול" ואל הבית (החדיש והמשופץ) נכנסו חמישה עשר דיירים, אליהם עתידים להצטרף עוד שניים בחמישי ובמוצ"ש. הקהל הישראלי קיבל הצצה אל תשע נשים ושישה גברים- שזה כבר פלוס חביב שאפשר לרשום לזכות ההפקה- שהולכים לשטוף את הפריים טיים של הזכיינית רשת ועל פניו נראה כי ליהוק אנונימיים היה החלטה מוצלחת בהחלט.

על אף הסופרלטיבים הרבים שאפשר לתת לפרק הפתיחה, עליהם אפרט עוד בהמשך, יש כמה וכמה נקודות תורפה שבלטו מאוד ובראשן: סוגיית הגיל. פרט לדיירות רחל בורטה (70) ודינה ערמי שמחי (58), כלל המלוהקים נעים בין הגילאים 20 ו-33. בניגוד לעונות הקודמות בהן טווח הגילים היה רחב יותר, בעונה הנוכחית של האח ניכר שהעולם כבר מזמן שייך לצעירים. בנוסף לרוב הצעיר של הדיירים, גם הטווח הגיאוגרפי של מרביתם מתמקד באיזור המרכז. 10 מתוך 15 הדיירים שנכנסו לבית האח הגדול מתגוררים כיום בת"א או שכנותיה.

סוגיית הגיל או הגיאוגרפיה הן בהחלט נקודות תורפה שעלולים להעיד על ליהוק גנרי ושטחי, בשיטת ה'העתק-הדבק' הנפוצה מידי בעולם הריאליטי הישראלי, אך נדמה שבעונה הנוכחית המלהקים עבדו שעות נוספות כדי להביא למסך מעט יותר גיוון. בין הדיירים אפשר למצוא די הרבה סיפורים מעניינים: אחד מהם הוא אופק לוי, הצעיר בן ה-21 שכבר בגיל 15 העלה מחזה, אותו מלמדים בלא אחרת מאשר האונ' MIT, והיום הוא עומד בראש חברת דיגיטל בה 60 עובדים מ3 מדינות שונות. סיפור נוסף הוא דינה ערמי שמחי, שזכורה לצופים מ"משפחה בהסעה" של 'כאן' 11 שהיא אמא לחמישה ילדים שגידלה למעלה מ-20 ילדי אומנה. ליהוקים מעניינים נוספים ששווה לשים עליהם עין הם מרינה קונצובה, שעלתה לפני 5 שנים מרוסיה כדי להתגייס, ריוואה רסלאן שעלתה לארץ מלבנון כשהייתה בת 4 בלבד ושחף רז, בן 33 מת"א שהעיד על עצמו שהוא רוצה ללמוד להרגיש יותר ומעוניין להכיר חברים.

עונת האנונימיים היא החלטה שהביאה שינוי מרענן שהיה נדרש במסך הישראלי. תכניות הריאליטי הרבות ייצרו בשנים האחרונות הרבה יותר עונות סלבס מאשר אנונימיים, ומלבד לתכניות הריאליטי הזוגיות לא ראינו ריאליטי אנונימיים מאז ששודרה העונה האחרונה של ה"מירוץ למיליון", וגם בה השתתפו גם זוגות מוכרים מעונות קודמות. הקהל צמא לאנשים יותר אותנטיים, שפחות רגילים למצלמות ויש סיכוי שיצא מהם ג'וס. רשת קראה היטב את המיאוס בפס הייצור שממחזר כוכבני ריאליטי מאחד לשני, ולקחה החלטה שיכולה להניב אחוזי רייטינג משתלמים מאוד, בייחוד לאור השיבוץ אל מול ביצת הזהב של המתחרה מקשת – 'חתונמי'.

פרק הפתיחה בהחלט השאיר את הקהל מסוקרן לקראת העונה העתידית, בייחוד לאור העובדה כי לא כל הדיירים נכנסו עדיין. אך למרות העניין הרב והסקרנות שייצרו הדיירים עם תעודות הזהות שלהם, הייתה זו דווקא המשימה הסודית שניתנה לאחת הדיירות שהשאירה טעם מעט מר, אולי אפילו מר מאוד. הדיירת היא דיאן שוורץ, דוגמנית בת 23, במקור מקרית גת וכיום מתגוררת בת"א, שעל פניו נראה כי לוהקה על משבצת הרווקה הנחשקת של העונה. תעודת הזהות שלה הייתה מלאה בשאלות על דייטינג, והיה נראה שגם לאח וגם לדיאן, התאים לתפור לה עלילה שסובבת סביב אחד הדיירים. במשימה הסודית של דיאן, לה היו שותפים דינה ערמי שמחי וקאזם חלילה, ערבי מסלמי בן 23, גיי, מת"א, הייתה צריכה דיאן לבחור בעזרתם של דינה וקאזם, שלושה גברים שימצאו חן בעיניה.

מה שדיאן, קאזם ודינה לא ידעו, זה שהמשימה של דיאן תהיה להעביר את הלילה הראשון בבית בחדר נפרד יחד עם שלושת הגברים שבחרה. ממש "קחי אותי דיאן" בתוך האח הגדול. החדר בו היו צריכים ללון הארבעה, עוצב בכוונה כחדר מיניאטורי בו התקרה נמוכה והרהיטים קטנים והיה נראה כמו כלוב, אליו הם צריכים להידחס. מה שבהפקה שכחו לשאול, זה האם דיאן בכלל מעוניינת להעביר לילה שלם בחדר דחוס ונפרד עם שלושה גברים שהרגע הכירה? האם נוח לה בסיטואציה? זה לא משנה מה תהיה התשובה שלה, עצם זה שהיה מדובר במשימה סודית שנפלה עליה כרעם ביום בהיר, הופך את המשימה עצמה לבעייתית ואת הסיטואציה ללא נוחה בעליל עבור דיאן- וזה במקרה הטוב. במקרה הפחות טוב זו יכולה להיות סיטואציה מסוכנת או אפילו טריגר עבורה. מה שבטוח, זה שהמשימה שניתנה לה אינה ראויה לתכנית ותיקה ולמודת לקחים כמו "האח הגדול".

המשימה הזאת מתקשרת כמעט באופן אוטומטי לתחקיר "נישואים בבני אדם" של העיתונאי ערן סויסה, שהתפרסם ב'ישראל היום'. התחקיר, למי שפספס, עסק בהתערבות הפקת 'חתונה ממבט ראשון' בתוכן בצורה גסה בלשון המעטה, עד כדי יצירת נרטיב שונה לחלוטין מהמציאות, ובניית קו עלילה שמתאים להם. בדומה להפקת 'חתונמי', גם הפקת 'האח' ידועה במשימות מאוד מניפולטיביות. הקהל הישראלי עוד זוכר את התקף החרדה שעבר ג'וזי זירה כשחשב שהודח, ואת בינג' הריכולים של דרור קונטנטו שהוקרן לדיירים, שלאחריו הוא החליט לפרוש למרות שהיה דייר אהוב מאוד. המשימה שהונחתה על דיאן הייתה דחיפה גסה של יד ההפקה לקו העלילה, שמחקה את אפשרות ההיכרות הנעימה והסטנדרטית, והעידה על לחץ לייצר עניין מהרגע הראשון, גם במחיר משימה שמכריחה אישה לבלות לילה בחדרון עם שלושה גברים שזה עתה הכירה. נוט קול, והייתי עדינה.

בסיכום כללי פרק הפתיחה של העונה החדשה של אח הגדול מסמן עונה שעתידה להיות מעניינת. הדיירים ברובם צבעוניים ומרעננים מאוד, מלאים בהומור ואותנטיות. מי שיותר, ומי שפחות, כמובן. אך אפשר לסמן את פרק הפתיחה עם כוכבית קטנה, כי נראה שצריך לפקוח עין ביקורתית על האופן בו תתערב ההפקה בדינמיקה בין הדיירים באמצעות המשימות, כפי שנעשה במשימה הראשונה שניתנה להם אמש.

האח הגדולריאליטירשת