ג'ואן ריברס: הקומיקאית שלא יודעת לסתום את הפה

לזה ג'ואן ריברס לא ציפתה. באמצע מופע הסטנד אפ שלה, קצת אחרי שהיא דיברה על השנאה שלה לילדים ועל איך שהלן קלר יכלה להיות הילדה היחידה שהיא היתה מסוגלת לאהוב (בגלל שהיא לא דיברה), התפרץ מישהו מהקהל והפריע לשטף הדיבור המפורסם של הקומיקאית.

"זה לא מצחיק", אמר הראש החשוך מהקהל; "זה דווקא כן מצחיק", התעקשה ריברס במעיל פרווה ורוד זרחני. אבל האיש מהקהל המשיך, "זה לא היה מצחיק אותך אם היה לך בן חרש".

לרגע השתרר שקט בקהל. אפשר היה להרגיש את בלוני המחשבות של האנשים צפים בחלל החדר, כשבכולם שאלה אחת: האם אחרי 50 שנות קריירה, הגיע הרגע שבו ריברס חצתה את הגבול? כמובן שהרגע הזה לא נמשך למעלה משתי שניות, כשריברס קטעה את השקט עם הצרחה "יש לי אמא חרשת, מטומטם". אחר כך היא עוד הוסיפה "תן לי לספר לך מה כל העניין עם קומדיה. קומדיה אמורה לגרום לכולם לצחוק על הכל כדי לאפשר להתמודד עם דברים. אמא שלי חרשת, בן זונה מטומטם…אם לא היינו צוחקים, איפה לכל הרוחות היינו עכשיו?". ובכך חשפה ריברס את כל האג'נדה שלה: כשהמטרה היא לשרוד, אפשר לצחוק על הכל.

סביר להניח שגם על מצבה הבריאותי כעת היתה ריברס, 81, מוצאת מאגר שלם של בדיחות הרחוקות מלהיות פוליטיקלי קורקט. מאז יום חמישי (ונכון לכתיבת שורות אלה) היא מאושפזת במצב קריטי אחרי שעברה דום לב במהלך ניתוח בגרון, וככל הנראה ברגעים אלו ממש עיתונאים מכל העולם עמלים על כותרות מפוצצות שיעזרו לסכם את חייה במקרה שהמצב ידרדר חס וחלילה.

אין דבר כזה עקרת בית מושלמת

לו היינו עכשיו מליסה ריברס, בתה היחידה ומי שמלווה את הקריירה של ג'ואן מקרוב (יש שיגידו קרוב מדי), היינו מתפללים עכשיו לא רק לרפואה שלמה, אלא גם לכך שכלי התקשורת ידעו לעשות חסד עם ג'ואן ויזכירו לאנשים שהיא לא רק האישה בעלת הפנים המעוותות מניתוחים שאומרת על שמלה אם היא יפה או לא.

מאז תחילת הקריירה שלה, אי שם בשנות ה-50, פתחה ריברס את הדלת עבור נשים שביקשו לוותר על תדמית עקרת הבית המושלמת ולהתחיל לדבר על הכל כולל הכל – כאבי המחזור, הנידנוד שבהורדת שיערות, על התסכול שביחסי מין גרועים, על הגוף שמאבד אחיזה עם הגיל, הפרעות אכילה ודכאונות (מהם סבלה בעצמה) וכמובן – על הרעש שילדים עושים.

אז כדי שהיא לא תשאר מפורסמת רק בגלל 700 הניתוחים הפלסטיים שהיא עברה, הנה כמה ציטוטים בלתי נשכחים של האישה והאגדה:

*  "אני אוהבת סקס אנאלי כי אפשר לעשות במקביל גם דברים אחרים – לגהץ, לקרוא ספר, לבדוק את המיילים בבלאקברי", אמרה ריברס בסטנדאפ ששודר כחלק מסרט תעודי שצולם אודתיה, "ג'ואן ריברס: איזה טיפוס". הסרט ניסה להביא את מה שמסתתר מאחורי חיוך הג'וקר שלה, ולרגעים בודדים הוא גם הצליח.

* לפני כמה שבועות, הפסיקה ריברס ראיון באמצע, משום שלטענתה הכתבת היתה חוצפנית. שניה לפני כן עוד הספיקה להגיד: "החיים מאוד קשים, ואם אתה יכול להגיד בדיחה שתהפוך אותם לקלים יותר – תעשה את זה".

* בשנת 1986 התארחה ריברס בתוכנית הלילה של ג'וני קרסון. יחד הם שיחזרו את הפעם הראשונה שריברס התארחה בתוכנית, עשרים שנה קודם לכן, בהופעה שלמעשה היוותה את יריית הפתיחה לקריירה שלה.

בראיון הזה היא הביאה את נקודת מבטה החד פעמית על כל האירועים האקטואלים האחרונים, כולל החתונה של פרגי ונסיך אנדרו והחתונה של מדונה ושון פן. אבל מבין כל הקטעים בראיון הזה, בולט החלק שבו השניים מדברים כיצד הדוגמנית כריסטי ברינקלי החזירה לאופנה את מודל הגוף הבריא יותר. כמובן שהם לא ידעו שעידן ההרואין שיק עוד לפניהם.

* כבר בשנת 1983 ג'ואן ריברס ירדה על תעשיית הפלסטיק של הוליווד. בספיישל טלוויזיוני שעשתה עבור צ'אנל 4 הבריטי היא דיווחה, בין השאר, כי נשות הוליווד הפסיקו להניק משום שהתינוקות אלרגיים לפלסטיק.

* ככל הנראה ההזדמנות היחידה לראות את ג'ואן ריברס שותקת הינו הקטע הבא, משנת 1985, בו ריברס מראיינת את לוסיל בול ונודמת נוכח המעמד.

* "כל החברה לא בנויה לנשים רווקות, לגברים דווקא כן. גבר רווק הוא בר מזל. כל מה שבחור צריך לעשות בדייט זה להיות נקי ומסוגל לשלם את החשבון. גבר יכול להתקשר לכל אדם בעולם…בחורה לא יכולה להתקשר. היא צריכה לחכות לשיחה, וכשאת סוף סוף הולכת לדייט את צריכה להתלבש יפה, הפנים צריכות להראות טוב, השיער צריך לעמוד כמו שצריך. בחורה צריכה להיות מבריקה, יפה, אינטילגנטית, חברותית. לבחורה בת 30 שעדיין לא נשואה קוראים 'רווקה זקנה'. גבר בן 90 שעדיין לא נשוי נחשב 'מציאה'" – את כל זה אמרה ריברס כבר לפני 50 שנה.

לפני קצת יותר משנה, הצליחה בדיחה של ריברס לעצבן הרבה יהודים רגישים כשב"משטרת האופנה" של ערוץ E! היא אמרה על היידי קלום "פעם אחרונה שגרמני היה כל כך לוהט, הוא עמד על יד התנור ושרף יהודים". לכתב שניסה להוציא ממנה התנצלות בפני ארגונים יהודים היא הזכירה שכל משפחתו של בעלה לשעבר ניספתה בשואה ושאם הם כל כך מחפשים אנטישמיים להתעסק איתם, למה שלא ילכו למל גיבסון.    

* גם ההערה הזו זיכתה את ריברס בתגובות זועמות, בעיקר בגלל שמושא הירידה היתה ילדה שעוד לא חגגה את יום הולדתה הראשון. באחת מתוכנית "משטרת האופנה" סיפרה ריברס כי ראתה את הבת של קים קרדשיאן וקנייה ווסט ומדובר בילדה מכוערת שזקוקה בדחיפות לשעווה בגבות. אכן, מדובר באחת ההערות היותר נבזיות של הקומיקאית, אך מה שחמור מכך היתה תגובת התקשורת לנושא, כשכמה ימים אחרי זה פרסמה תמונה של התינוקת החדשה יחד עם השאלה "האם קים הורידה לביתה גבות?". קרדשיאן מיהרה לפרסם תגובה מזועזעת, אבל אין ספק שבאותו הרגע ממש נוצרה האישה הצעירה בעולם שסובלת מאובססיית גבות.

• הפעם דווקא מדובר בציטוט של יורשת הכתר, שרה סילברמן. שתי הקומיקאיות היהודיות נפגשו בתוכנית אירוח אינטרנטית שהרימה ריברס בשנה שעברה, ובין השאר דיברו השתיים על הלחץ להראות יפה ורזה. "אני מסתכלת על המראה ערומה ומיד אומרת 'איכס'", חשפה סילברמן, "אבל אז אני חושבת על כך שאם זה היה גוף של מישהי אחרת הייתי חושבת שהיא נראית מעולה ושיש לה גוף נשי מהמם".

* ולסיום, הנה תזכורת לקטע המפורסם ביותר של ריברס. טוב, אולי רק בגבולות ישראל. רק לפני כמה שבועות, נשאלה ריברס על עמדותיה בקשר למבצע 'צוק איתן'. המראיין המסכן לא ידע שהוא פגש את שרת החוץ הכי טובה שהיתה לישראל אי פעם. ליברמן – ככה עושים את זה.