וופי גולדברג: האישה שלא עובדת בשביל אף אחד

בשבוע שעבר, במהלך תכנית הבוקר The View אותה היא מנחה לצד פאנל של נשים מאז 2007, שחררה וופי גולדברג נפיחה. אין הכוונה לעוד הערה בעייתית המפקפקת במתלוננות על ביל קוסבי, כפי ששחררה לאחרונה, אלא בפליטת גז של ממש ולא גז אציל, כמו ששחררה בלי לעשות מזה ביג דיל באותה התכנית ממש בעבר. אחרי הכל, שם הבמה "וופי" הוא רפרנס לכרית וופי – אותו אביזר חביב על תלמידי היסודי, שכשנתיישב עליו יפיק צלילי מרגליות ואברומים.

הנה הקטע במלואו:

"זה הבוריטו של ארוחת הבוקר", התנדבה להסביר חברת הפאנל רוזי או'דונל בעוד גולדברג עצמה לא נראתה נבוכה, אפילו לשנייה, הודתה שהיא מרגישה טוב יותר ופשוט המשיכה הלאה, בלי בולשיט ובלי "להאשים את הכלב". אולי זה שמשום שבמעמדה ההוליוודי וכמי שבנתה את עצמה נטו בזכות כישרון עילאי, ומעולם לא נשענה על מניירות נשיות מדי לצורך כך, גולדברג היא אחת הנשים היחידות בתעשייה שיכולות להרשות לעצמן להתנהג "כמו גבר", לפתוח ג'ורה כשצריך, לחשוף חולשות אנושיות ודעות לא פופולריות, ולרגע לא לפחד מהתוצאות האפשריות.

הומור זה השחור החדש

וופי גולדברג היא אחד מהמולטי-כישרונות הוותיקים ואחת האגדות החיות של הוליווד. היא הייתה השחקנית השחורה השנייה בהיסטוריה שזכתה בפרס האוסקר (אחרי האטי מקדניאל על "חלף עם הרוח"), האישה הראשונה אי פעם שהנחתה את טקס האוסקר לבד והאישה השחורה היחידה שהנחתה את הטקס מאז היווסדו. היא גם אחד האמנים היחידים בעולם כולו שזכו גם בפרסי אמי (אליו הייתה מועמדת 13 פעמים), גראמי וטוני.

נאד בשידור חי בלי תחושות אשם. וופי גולדברג. צילום: shutterstock

גולדברג ידועה כפעילה למען זכויות אדם ובאופן כללי כמי שלא מוכנה לסתום את הפה, רק כי מישהו חושב שהיא צריכה. בעבר סיפרה בפתיחות על התקופה שבה עבדה כמפעילת קו אירוטי, על הדיסלקציה וההתמכרויות שלה לאורך השנים, ועל כך שעישנה מריחואנה לפני טקס קבלת פרס האוסקר, הרבה לפני שזה היה אופנתי להודות בכך.

היא נולדה ב-1955 בשם קרין איליין ג'ונסון במנהטן, ניו יורק, לאב שהיה איש כמורה ולאם שעבדה כאחות ומורה בנוסף להיותה, למעשה, אם חד הורית. היא טוענת כי מוצאה הוא יהודי-קתולי, ומכאן שם המשפחה "גולדברג". גולדברג החלה את דרכה כשחקנית בקולנוע האוונגרדי אך פריצת הדרך ההוליוודית שלה, שהפכה אותה לשם שגור בכל משק בית, הגיעה כמובן עם "הצבע ארגמן", יצירת המופת הדרמטית מ-1985. ראוי לציין כי עוד קודם לכן זכתה לשבחים על מופע הסטנדאפ האישי שלה, "The Spook Show". הלהיט הרומנטי "רוח רפאים" ב-1990 זיכה אותה בפרס האוסקר על תפקידה כמתקשרת עם רוחות והפך אותה רשמית וסופית לאחת הקומיקאיות הגדולות באמריקה, שהמשיכה מאז לאינספור תפקידים בקולנוע ובטלוויזיה.

רוחות רפאים בצבע ארגמן

פרשת ביל קוסבי בוערת בתעשייה על אש קטנה מזה שנים, אך משהתפוצצה לאחרונה, הייתה גולדברג לאחת מהדוברות הקולניות ביותר לטובתו של הקומיקאי השחור האגדי, גם במחיר של ביקורת שספגה על כך בעצמה. בחודש שעבר אמרה ב-The View שהייתה שמחה מאוד לשאול את המאשימות של קוסבי כמה שאלות לגבי האירועים המדוברים. התייצבותה העקרונית לצדו של קוסבי אף זיכתה אותה בתודה ציבורית בטוויטר מהקומיקאי, שמטעמים ברורים אינו מרבה להשמיע קול בימים אלו.

ביום שני האחרון היא אף זכתה להגשים את הרצון הזה כששוחחה בשידור עם בוורלי ג'ונסון, דוגמנית עבר שטוענת כי סוממה על ידי קוסבי בדירתו בניו יורק לפני עשרות שנים, אך הצליחה לשמור על הכרתה ולהימלט מהדירה לפני שתקיפה מינית התרחשה. גולדברג שאלה כמה שאלות בטון שהבהיר שהיא לא לגמרי מאמינה לסיפור שהיא שומעת, למרות הבון טון התקשורתי הפוליטיקלי קורקט סביב הנושא.

מהשעשועון "ריבועים הוליוודיים" אותו גם הפיקה ועד לתפקיד זכור בקלאסיקת המדע בדיוני "מסע בין כוכבים", וופי גולדברג עשתה פחות או יותר הכל בהוליווד. יותר משהתגייסותה לטובת ביל קוסבי מעידה על דעותיה על תקיפה מינית, היא מעידה כנראה על נכונותה לשלם מחיר תקשורתי עבור האמונות שלה, על הכנות הגדולה בה היא פועלת, ועל אותה תכונה נדירה וחמקמקה שהופכת את הדברים שהיא אומרת לאורך כל כך הרבה שנים, למצחיקים עד כאב מצד אחד, וכל כך חדים וחותכים לעתים. מצד שני: זה מצחיק, כי זה אמיתי.