"אני לבנה מאוד, אני לא אגלם משהו שאני לא"

היא אולי נראית לכם הכי כמו מי שגדלה ברחובות תל אביב, שלא לומר בואכה רמת אביב ג', אבל השחקנית המבטיחה יערה פלציג (יש לקרואPELZIG  ולא FALZIG, תודה), אותה אתם מכירים כשירלי מ"משפחה טובה" של איתן פוקס (ערוץ 1, וגם ברשת) או אולי כשחר חברתו של עוז זהבי ב"זגורי אימפריה", גדלה בכלל קרוב לטבע בבית שכמו זה של ההוביט, נחפר בצד גבעה.

"גדלתי שם עד גיל 6, בבית ירושלמי חפור מתחת לאדמה, עתיק ומדהים, קסום. מקום כל כך מיוחד שקשה לי לתאר אותו במילים", מספרת פלציג, אני תמיד מרגישה שאנשים לא יכולים להכיר אותי עד שהם מגיעים לבית". הילדות המוגנת והקסומה הזו לא ממש הכינה את פלציג להתמודדותה הראשונה כבוגרת צעירה, כשהדריכה במסגרת השירות הלאומי במוסד של נערות במצוקה בבת ים.

קרוב לטבע. יערה פלציג. צילום: יח"צ

"קיבלתי את השיבוץ ונורא שמחתי ,כי הגעתי שבועיים באיחור ופחדתי שאני לא אמצא משהו טוב או מעניין, שאני אוכל לתרום בו באמת". המוסד קיבל נערות בסיכון לתקופה מוגבלת ובדרך כלל גם קבועה מראש, "משהו כמו שלושה חודשים שבמהלכם הנערה צריכה לחזור למסלול שלה. המטרה היא שאחרי זה הן יחזרו למסגרות של בתי ספר, בנות מכל מיני נסיבות ורקעים באמת מגוונים".

"מיונז? זה שם במה"

"היום שהגעתי למוסד לנערות היה שוק", נזכרת פלציג שחגגה באוגוסט האחרון את יום הולדתה ה-26. "הנערה הראשונה שנכנסה חשבה שאני תלמידה חדשה. נזרקתי למים העמוקים. הייתי בסך הכל בת 18 והן בנות 16, זה הבדל כל כך קטן. אבל הרגשתי הבדל מהותי בתפיסת העולם, ברצונות… כבר הייתי לגמרי מכוונת מטרה בחיי, והן לא ברובן. כן, הרגשתי קצת אחות גדולה שלהן אבל הייתה לי חוויה מאוד קשה. מעולם לא הדרכתי לפני זה, לא היו לי אחים או אחיות קטנות, לא היה את המקום הזה. לא באמת קיבלתי כלים להתמודד עם הנערות, אז היה לי מאוד קשה והן כל הזמן בדקו את הגבולות. ילדה מספרת לי על הסמים שהיא עשתה אתמול ואני לא יודעת איך לגרום לה להמשיך לסמוך עליי ומצד שני, מה בדיוק לעשות? זה היה מאוד קשה".

בסופו של דבר, כל משפחה דפוקה בדרכה שלה. מתוך "משפחה טובה". צילום: יח"צ

אחרי שורה ארוכה של תפקידים בתיאטרון ("מונוגמיה", "אם יש גן עדן"), בקולנוע ("השוטר", "בין השמשות", "לא בתל אביב") ובטלוויזיה ("אליפים", "חטופים", "עממיות"), היא מככבת כעת בסדרה "משפחה טובה" בה היא מגלמת את שירלי, אמנית קומיקס צעירה שעובדת בחנות ספרים, אחת מארבעה אחים החווים יחד ובנפרד את התפרקות התא המשפחתי האינטימי שלהם, עם גירושי הוריהם (ענת וקסמן וליאור אשכנזי, שכנראה עשו ילדים מיד אחרי או במהלך התיכון מרוב שהם נראים טוב על המסך). "מה שמשך אותי בתפקיד של שירלי זו מעין כנות שאני ממש אוהבת, היא מרשה לעצמה להיות עצמה תוך כדי הסדרה ואני מתה על זה", מספרת פלציג.

בעוד ב"משפחה טובה" שירלי היא אחת מהמשפחה, ב"זגורי אימפריה" היא בלטה כשחר האשכנזייה (להלן: "מיונז"), האנטי-תזה של נינט, שעמדה לחלוטין כאאוטסיידרית מחוץ לחיבוק המשפחתי ("אבל רק כדמות, ממש לא על הסט"). נראה כאילו הבחירה בשתי המשפחות המאוד שונות האלו מתבטאת גם באופי הסדרות עצמן. "זו אבחנה והשוואה מעניינת, אבל מה שיותר מעניין זה שכמה שהן הפכים בסופו של דבר הבעיות הן דומות, ריבים משפחתיים, כל משפחה דפוקה בדרכה". ואיך חיה פלציג עם הכינוי "מיונז" שהוצמד לה עם הצלחת הסדרה? "אין לי בעיה עם זה, אני אומרת את זה בסדרה: זה שם במה, זה חינני, זה מצחיק".

"אני לא אשחק את אחת מהאחיות זגורי"

ב-"עממיות" של נאור ציון, קודם לדמותה של שחר, הבליחה פלציג בתפקיד אורח על תקן שאי אפשר לכנותו בתיאור שאינו "אשכנזייה מתנשאת", כזו שתתנגש היטב עם ה"פרחות במסווה" שרקח ציון. מאז השלימה רצף של דמויות טלוויזיוניות שאולי אפשר לומר עליהן הרבה דברים, אבל דבר אחד בטוח: הן לא "עממיות".

פלציג עצמה אינה מתעסקת בזה ואינה עסוקה לדבריה במחשבות על טייפקאסט אפשרי."אני חושבת שזה לא כל כך קשור אליי, כמו שזה קשור לטלוויזיה וקולנוע בארץ כרגע, בנושאים שבהם מתעסקים. אני בלונדינית, אני לבנה מאוד, אני לא אשחק משהו שאני לא, אני לא אשחק את אחת מהאחיות זגורי".

למה בעצם את לא, ועוז זהבי הבלונדיני, באותה סדרה ממש, כן יכול "לעבור" לדעתך?

"כי עוז זהבי עממי, כי הוא כן 'זגורי', שחקן חייב להכיל את הדברים שהוא משחק באיזהשהו מקום. זה לא אומר שאני תמיד אשחק אותי, יש הרבה ממני בשירלי כי היה לי הרבה חופש, אני תמיד מנסה לקרב את הדמות הקרובה כמה שיותר אליי, לשפה שלי, שזה יישב יותר טוב. בוא נגיד שחצי מההתנהגויות של שירלי מגיעות באמת ממני".

אגב עוז זהבי, הוא דוחה כל הזמן שמועות שקשה לעבוד איתו על הסט, איך הייתה החוויה שלך כמי שהייתה צמודה אליו, לעתים מילולית, כל הזמן?

"שמעתי על הכתבה ההיא מאוד באיחור ונורא נורא הופתעתי. כי הוא היה סופר מקצוען, פרטנר מעולה, ואני חושבת שבתעשייה הזו יש נטייה לעשות דברים לא יפים לאנשים".

טוויסט מאוד גדול בעלילה

את רמי הויברגר, המגלם את בן זוגה המבוגר ממנה בהרבה ב"משפחה טובה", הכירה פלציג קודם לכן, כשפגשה אותו בתור המורה שלה בניסן נתיב. "אחרי שניסן נפטר הוא הגיע להחליף אותו להמשך השנה. כשסיימתי את הלימודים גם התקבלתי לשחק בהצגה שלו, 'מונוגמיה' ב'הבימה', בה הוא גילם את אבא שלי. מערכת היחסים שלנו הייתה מורה ותלמידה, אחרי זה במאי ושחקנית ואז אבא ובתו, והמעבר הבא – היה להיות בני זוג ב"'משפחה טובה', זה היה טוויסט מאוד גדול בעלילה מבחינתי", היא מספרת בחיוך.

"הוא לא גבר זר". עם רמי הויברגר ב"משפחה טובה". צילום: יח"צ

לא לגמרי ברור אם יוצרי הסדרה, איתן פוקס ואיתי סגל, היה מודעים לקשר המעמיק והמוקדם בין השניים, "אבל לא נראה לי שזה היה משנה להם משהו. הייתה לנו כבר מערכת יחסים של לסמוך אחד על השני. זה לא היה גבר זר, רמי הוא באמת הפרטנר הכי טוב שהיה יכול להיות לי לסצנות האלה, הוא ממש הפיג כל מבוכה, הפך הכל לצחוק. זה היה מאוד כיף וקליל, הוא שחקן מעולה והוא עושה תפקיד מצויין".

אחרי ששיחקה עד כה בארבעה סרטים באורך מלא, מתוכם פעמיים בתפקידים ראשיים, הצטלמה פלציג בקיץ האחרון לסרט ישראלי חדש בשם "ירח בבית 12", בבימויה של דורית חכים. "זה סיפור על בחורה שמטפלת באביה החולה, היא גרה במושב והיא תקועה באיזהשהו אופן. המחלה של אבא שלה מאלצת אותה להתמודד עם אחותה המנוכרת שנמלטת אל המושב מזוגיות קשה, אותה משחקת יובל שרף. הסרט מתמקד במערכת היחסים ביניהן".

עם סרט קולנוע חדש בדרך ועוד כמה פרקים ל"משפחה טובה" ("עוד אין ממש דיבור החלטי או ודאי לגבי עונה שנייה, שמעתי נתונים בעיקר לגבי הפרקים הראשונים והבנתי שהיו מאוד מרוצים בערוץ") שפרק הבכורה שלה זכה לנתונים גבוהים בערוץ הראשון, ותשומת לב מוצדקת לה היא זוכה לאחר כמה שנות עבודה מאומצת, נראה שנשמע על יערה פלציג עוד הרבה, כבר בעתיד הקרוב.