חג לאילנות: 6 טיולי יערות קסומים לט"ו בשבט

הריאה הירוקה של עיר הקודש: טיול ביער ירושלים
במרחק נגיעה משכונות הבירה, שוכן יער ירושלים: פינת טבע בלב העיר, שופעת בצמחייה הררית ובבעלי חיים. לאורך המסלול תמצאו נקודות חמד רבות, שיוצרות שילוב מרתק בין נופים עירוניים ונוף הררי קסום. בתוך היער תמצאו עדויות מסקרנות מתקופת הברונזה וגם רצף מסקרן של תעלות הגנה, ששימשו את הלוחמים הטורקים בקרבותיהם מול הבריטים במלחמת העולם הראשונה.ביער עצמו תוכלו ליהנות משפע צמחייה ועצים מיוחדים, בהם ארזים קטנים, תאנים, אוגי בורסקאים ועוד. אלמנט נוסף ומעניין במסלול, הינו מקבץ הטרסות המדורגות והמשוחזרות, ששימשו כמובילי מים, לצרכי השקיה בשדות ובבוסתנים.

כלניות ביער ירושלים. צילום: צבי יוכטמן. ארכיון צילומים קק"ל

יער בתוך הר הגעש: הג'ובה הגדולה ביער אודם

הטיול שלפנינו עובר במסלול מעגלי קצר ויפה במיוחד, שמשתלב נהדר עם כל טיול שתבחרו ברמת הגולן. יער אודם שוכן ליד היישובים אודם ומסעדה, ומשקיף על החרמון המרשים שנמצא מעט צפונית לו.


יער אודם. צילום: יוחאי כורם

להתפנק תחת אקליפטוסים בשרון: יער חדרה ופארק השרון

יער חדרה שוכן בשטח ששימש בעבר כמשכנן של כמה מהביצות הגדולות בארץ. מלבד שימושם כמייבשי ביצות (כפי שלפחות נטו לחשוב, עד שגילו שאין כך הדבר), התחברו עצי האקליפטוס הענקיים לכדי יער מגוון, השוכן בין חולות השרון ורכסי כורכר, היוצרים מדי חורף מספר בריכות מרשימות בלב היער.

בנוסף, תשמחו ודאי לגלות כי ממש בסמוך ליער עובר נחל אלכסנדר, שבו תוכלו ליהנות מזרימת החורף הנאה, משלל מקומות לפיקניק מהנה וממבחר מסלולי אופניים קלילים.

פארק השרון, שצמוד ליער, הוא למעשה גן לאומי, המהווה את אחת מהריאות הירוקות הגדולות באזור השרון והמרכז. במקום מרחבי צמחיה עשירים, בריכות חורף, פרדסים ושפע של פריחות צבעוניות.


יער חדרה. צילום: נאור שקד

בין גיבורי התנ"ך: טיול ביער בית קשת

מלחמת דבורה, ברק וסיסרא, גדעון והמדיינים – נשמע לכם מוכר? הטיול ביער בית קשת הוא הזדמנות להכיר את הסיפורים או לפחות לרענן את זכרונכם, כשלא רק הכתוב יופיע לנגד עיניכם, אלא גם הנוף שבו מתקיימים הסיפורים. יער בית קשת נמצא בגליל התחתון ומשתרע על פני 25 אלף דונם, ואת הטיול בו תוכלו להתחיל בהר דבורה, בתצפית יפהפייה על הר התבור. משם תוכלו להמשיך לנקודה הבאה ביער בדרך נוף שופעת חניונים, תצפיות ועץ אלון אחד, קשיש ומיוחד.

רוכבי אופניים ביער בית קשת. ארכיון צילומים קק"ל

יער קולה: טיול בתוך אגדה קטנה

יער קולה הוא מין פיסת טבע מרעננת בלב המדינה – בין ראש העין לבן שמן, שנהיה יפה במיוחד בחורף ובאביב. מעבר לדשא הירוק והפריחה הרבה בין העצים, תגלו ששזורות בו גם פיסות היסטוריה וארכאולוגיה. לא תמצאו פה שבילים, כך שלגמרי מומלץ לשוטט בחופשיות בין העצים והפרחים, ואף למצוא מקום נעים לפיקניק.

לאחר הסיבוב ביער, אנחנו ממליצים להמשיך לבריכת צרטה הסמוכה, וליהנות מפריחת הנוריות בתוך המים!


יער קולה צילום: אינה מנשה

לטייל בחורש ים-תיכוני קדום: טיול ביער ברעם

יער ברעם הוא פנינת טבע אמיתית, השוכנת בין פסגות הרי הגליל והרי הלבנון. הטיול ביער יפגיש אתכם עם עצי אלון קדומים, אלה ארצישראלית ועוד צמחייה גלילית וחורש ים-תיכוני נמוך, המאפיין את האזור ההררי. במהלך המסלול המיוער, תעברו בשבילים מוצלים וקרירים ותצעדו לאורכו של ערוץ נחל חביב ורדוד. אלו מכם שירצו לצאת מגבולות היער, ישמחו ודאי לגלות כי מסלול נחל דישון היפהפה גובל ביער ברעם.

אחת האטרקציות המסקרנות במסלול, שהופכת אותו ליעד כה פופולרי בקרב המטיילים, היא בית הכנסת העתיק בגן הלאומי ברעם (הכניסה בתשלום), שנבנה בתקופה הביזנטית ופעל בעיירה היהודית ברעם, וכן הכפר הנטוש שסמוך לבית הכנסת, שבו תוכלו להנות משיטוט נעים ומתצפית נהדרת על האזור הירוק והפורה.


יער ברעם. צילום: יוחאי כורם


הנה עוד כמה דברים שיעניינו אתכם:

ט"ו בשבטיער אודםיער בית קשתיער ירושלים