לא נראית כמו אמא? התשובה הקולעת של האמא המקועקעת למשפט המטומטם

צעירות או מבוגרות, שמנות או רזות, נמוכות או גבוהות, מקועקעות או לא, וואטבר – היינו מצפים שב-2017 לכולם כבר יהיה ברור שאימהות (ובכלל נשים) יכולות להגיע בכל צורה, בכל גיל, משקל, גובה ומה שלא תרצו. זה הרי אחד הדברים הכי בסיסיים במין האנושי, שכל אישה, לא משנה איך היא נראית או מאיפה היא באה, יכולה להיות אמא, ושאין "סוג מסוים" שאליו אנו פתאום הופכות אחרי הלידה. הכי ברור, לא? ובכן, מסתבר שאיכשהו לא לכולם זה ממש מובן מאליו שאימהות, לפני שהן אימהות, הן קודם כל נשים בפני עצמן.

ג'יילסה ג'יין, בלוגרית ואמא מקורנוול, סיפרה על מפגש שלה עם מישהי כזו. "מישהי אמרה לי לפני כמה ימים שהיא לא חשבה שאני מהסוג ש'יהיה אמא'. לא ייחסתי לזה חשיבות, כי אם למדתי דבר אחד על אמהות הוא שאנשים יגידו הרבה דברים מרגיזים, ולא תמיד יתכוונו לכך. אבל כנראה שלא ממש הצלחתי לנפנף את זה, כי זה עדיין יושב על דעתי מאז", סיפרה. ג'יין, אמא לאחת, מתהדרת בשיער ורוד ובקעקועים רבים על גופה.

מתוך עמוד הפייסבוק של ג'יילסה ג'יין

"זה מהביטויים הנפוצים האלה. אנחנו מתייגים 'אמא' ויש לנו סטריאוטיפ בראש. 'אמא' חייבת לעמוד באיזשהו סטנדרט, וזה לא רק לדאוג לילד שלך. אמהות אמורות להקריב כל היבט והיבט בעצמן בכדי למלא את תפקידן. אסור להן לקנות תיקים יקרים, או לעשות מסעות שופינג, או ליהנות ממניקור טרי בכל כמה שבועות. לא אמורים להיות להן קעקועים, או שיער צבעוני או פירסינג", כך כתבה.

"לאמהות לא אמורה להיות היסטוריה כנשים חסרות דאגות, חסרות אחריות או פשוט כיפיות", ג'יין המשיכה. "לאמהות לא אמורים להיות בעברן חיים צבעוניים מלאי חוויות לפני שנשאו ילד בקרבן. מצופה מהן לשכוח את הזהות שלהן – ולגדל מישהו אחר. אבל איך אנחנו אמורות לגדל ילדים בצורה אפקטיבית, אם לא חווינו קצת מהחיים לפני כן?".

"אם לא היה לי ניסיון חיים עשיר, איך בכלל אוכל להנחות נשמה חדשה בזמנים דומים?", שואלת ג'יין. "כשאנו הופכות לאמהות, זה לא כי אנחנו פשוט מתות לנגב טוסיק של מישהו אחר. זה משום אנו רוצות להוסיף משהו לחיים שלנו, ולראות מישהו אחר צומח. זה אולי כי אחרי כל מה שעברנו, מצאנו סוף סוף קצת יציבות, ולהקים משפחה משלנו עוזר לנו להרגיש על הקרקע".

"אמהות היא לא מועדון אקסקלוסיבי שאפשר להיכנס אליו רק אם את נראית או מתנהגת בצורה נכונה. זה מלא בנשים שלכולן יש חיים וסיפורים ועבר צבעוני. נשים מכל סוג, מכל רקע ומכל מוצא. נשים שמקללות, נשים שלא, נשים שהן אמיתיות ונשים שלא שמות זין מה אתם חושבים", סיכמה ג'יין. "אז אולי אני לא מתאימה לציפיות של מישהו אחר בנוגע לאיך שאני אמורה להיות, אבל הבת שלי יודעת שאני עושה עבודה די טובה".

מתוך עמוד הפייסבוק של ג'יין

אנו צריכים לתת לחיים להפתיע אותנו. בואו נודה, אף אחד מאיתנו לא חף מסטריאוטיפים, וכל אחד מאיתנו היה מסוגל להרים גבה אם אישה שלא ממש נראית לנו כמו אמא, לא משנה מה זה אומר לכל אחד ואחת מאיתנו, היתה פתאום פוגשת ילד ושואלת אותו איך היה היום שלו בגן. בין אם זה השיער הוורוד שמפתיע אותנו או בכלל אישה בגיל מבוגר. כל אחת יכולה להיות אמא.

הטריק הוא שאם אנחנו כבר מופתעים, ונזכרים כמה קל לטעות כשמנסים להכניס אנשים למשבצת מסוימת, חשוב שלא לעקם על זה מבט. לא להרגיש בנוח לעולם עם מה שהתיישב אצלנו בראש כתבנית של האמא הטיפוסית ולהתעצבן כשמישהי מפרה את התבנית הנוחה הזו. יש כל כך הרבה יופי בשוני שבינינו, בידיעה שאנשים יכולים להיות שונים לחלוטין ועדיין לחלוק משהו במשותף. תהנו מהיופי הזה, תהנו מההפתעה. ואם אתם לא מסוגלים לקבל את זה, לפחות עשו לנו טובה ותחסכו מאיתנו אמירות מטומטמות למדי בסגנון 'את לא נראית כמו אמא'. זה לא גורם לכם להיראות חכמים במיוחד.