התמונה של אמא באמבטיה עם שני ילדיה בני ה-5 וה-9 עוררה גל של ביקורת

לפני חצי שנה הזמרת הבריטית סטייסי סולומון העלתה לאינסטגרם תמונה שלה באמבטיה עם שני ילדיה בני ה-5 וה-9. למראית עין, תמונה מקסימה של אם שמבלה עם ילדיה. "להיות אמא זה הדבר הכי טוב בעולם, אפילו כשהם יורים על הפנים שלך עם רובי המים שלהם", כתבה בפוסט לכבוד יום האם. אך התמונה התמימה הזו הצליחה להטריד הרבה מאוד אנשים.

סולומון בת ה-27 הגיעה לתוכנית האירוח "Loose Women" (נשים משוחררות), המורכבת מפאנל של 4 מגישות, כדי לדון בתגובות שקיבלה על התמונה הזו בחודשים האחרונים. "אני לא מזועזעת כלל", אמרה למגישות, "לכל מי שמזועזע מהמחשבה של הורים שמתרחצים עם ילדיהם יש בעיות לדעתי". אולם הקהל של התוכנית לא הסכים איתה – סקר שערכו באולפן חשף כי 92% מהם מאמינים שזה לא לעניין.

הזמרת, שכיכבה בעבר בגרסה הבריטית של אקס-פקטור, סיפרה שזכארי, בכורה בן ה-9, אומר לה לפעמים בשעת הרחצה, 'שימי קצף על החזה שלך אמא, אני לא רוצה לראות את זה', אך הסבירה שלדעתה זה לא צריך לעצור מבעדה להמשיך ולהתקלח איתם. "למה צריך תמיד להסתכל על הגוף כעל דבר מיני?", שאלה. מבחינתה, אמבטיה משותפת היא שוות ערך לארוחת ערב משותפת או לקריאת סיפורים לפני השינה. לדבריה, "ככה אנחנו מתחברים ומתקשרים, זה חלק נורמלי מהשגרה היומית שלנו".

התמונה שעוררה סערה בבריטניה. מתוך עמוד האינסטגרם של סולומון

הדיון מובן – המתנגדים טוענים שצריך ללמד ילדים לכבד פרטיות וגבולות, ושההתפתחות המינית שלהם עלולה להיפגע אם ייראו את אימם בעירום בגיל בו כבר יש להם מודעות. התומכים, כמו סולומון, דווקא מאמינים שאין שום דבר לא חינוכי או חוצה גבולות בלשהות בעירום ולהתרחץ עם ילדים. השאלה 'באיזה גיל להפסיק להתרחץ עם הילדים' היא מהשאלות הפופולריות ביותר בפורומי הורות ומלאה בדעות לכאן ולכאן.

אבל מה אומרות העובדות?

לפי מחקרים, אין שום נזק בלתי הפיך שיכול להיגרם לילדים מרחצה משותפת. הכל עניין של מה הילדים לומדים מבית על איך להתייחס לעירום, לצניעות ולזכות של אדם לבעלות על גופו.

ב-2013 פורסם סקר בכתב עת מקצועי על התעללות מינית בילדים, שסקר כ-700 הורים ומצא שרק כרבע מהם מאמינים שהורים וילדים לעולם לא צריכים להתרחץ יחד, בשום גיל. מרבית הנסקרים האמינו שרחצה משותפת היא ראויה עד גיל מסוים – בממוצע, המגיבים האמינו שזה לגיטימי עד גיל 3 או 4, במידה ומדובר באבא שרוחץ את בתו או אמא שרוחצת את בנה, הגיל הלגיטימי ירד לשנתיים.

אך הסקר הזה, שמשקף את העמדות הנורמטיביות פחות או יותר של החברה בנוגע לנושא, אינו תואם את העובדות המדעיות. בספר בשם "מיניות: גישה התפתחותית לבעיות", שפורסם ב-1995 ועודכן ב-2013, החוקרות בטי נ. גורדון וקרולין ס. שרודרטענו שבאופן טבעי, ילדים מפתחים בעצמם חוש לצניעות בגילאי 5 או 6. הן המליצו שהורים יהיו רגישים לסימנים שמראים ילדיהם בגיל זה, ולפיהם יחליטו אם ואיך להגביל את העירום סביבם.

כלומר: אם לילדים זה מתחיל להפריע, בעקבות נורמות חברתיות שאימצו מסביבתם התרבותית, מחוץ לבית, אז כבר יש על מה לדון ולדבר. (ואגב, יש המון תרבויות בהן רחצה משותפת בגילאים מאוחרים בעירום היא דבר מקובל – ביפן למשל). אבל לא בטוח בכלל שילדים שהורגלו להתרחץ עם הוריהם, ולמדו להתייחס לגוף ולעירום שלא כדבר מיני בהכרח, יהיו מוטרדים מלראות את אמם או אביהם עירומים גם בגיל מאוחר. אין שום עובדה חד משמעית שגורסת שילדים שרואים את הוריהם בעירום אחרי גיל מסוים יצולקו בעקבות זאת וייפגעו בתפיסתם המינית.

"למה צריך תמיד להסתכל על הגוף כעל דבר מיני?". מתוך האינסטגרם של סולומון

דבר אחד הוא כן חד משמעי – לאף אחד אין זכות לקבוע עבור סולומון וילדיה מה נכון עבורם. גם אם זה נראה לנו עקום או לא נכון, אף חוקר לא הוכיח שהבחירה הזו פוגעת בילדים, לכן אף אחד מאיתנו (שכנראה גם לא חקר בעצמו את הנושא) לא יכול לנפנף בטענה ש"היא עושה נזק לילדיה". מה שנכון לסולומון נכון לה, ולכל הורה נכונה רק הדרך שלו לחנך ולגדל את ילדיו.

אמבטיותחינוך ילדיםחינוך למיניותליה מורד