לא עומדת מאחוריו: למה החצי השני של צוקרברג מתעקשת לשמור על אנונימיות?

בואו נשחק רגע משחק קטן: אנחנו נגיד לכם ביונסה ואתם תגידו ג'יי זי, אנחנו נגיד לכם קרמיט ואתם תגידו מיס פיגי, אנחנו נגיד לכם ביבי ואתם תגידו שרה, אבל אם נגיד לכם מארק צוקרברג האם תדעו ישר להגיד לנו מי החצי השני שלו? ולא, אתם לא יכולים לבחור באופציה "איטס קומפליקייטד".

 

עוד באון לייף: 

 

צ'אן. פריסילה צ'אן – זו, אם תהיתם, התשובה לחידה מלמעלה. אז איך ייתכן שהחצי השני של אחד הזוגות המשפיעים, העשירים והחשובים שידענו היא אלמונית באופן יחסי? זה פשוט מאוד – היא בוחרת להיות כזו.

 

צ'אן (32) תעדיף כנראה לאמץ כל טייטל חוץ מזה של מיסיס פייסבוק ולגמרי בצדק. היא הרבה יותר מהאישה שנשואה למייסד פייסבוק ואם שתי בנותיו. היא אחת הנשים המרשימות, המשפיעות והאינטליגנטיות שפועלות כיום ורובכם לא מכירים. היא לא זוהרת ומתוקשרת כמו אנג'לינה ג'ולי, היא לא צדיקה כמו אמא תרזה והיא לא נושאת מעל ראשה את ההילה הטראגית של הנסיכה דיאנה, ויחד עם זאת, הרוח הפילנתרופית שלה לא נופלת מזו של כל השלוש. את מלאכתה היא בוחרת לרוב לעשות בשקט, מאחורי הקלעים. את הפוקוס היא משאירה בעיקר לאיש שלצידה, שגם הוא לרוב מעדיף להסתתר מאחורי קפוצ'ונים אפורים וסטטוסים בפייסבוק, רחוק מהאורות המסנוורים של הפפראצי ומדורי הרכילות.

 

 

 

כבת למהגרים ממוצא סיני שהיגרו לארה"ב מווייטנאם, צ'אן הייתה לבת המשפחה הראשונה שהתקבלה לקולג', ולא סתם קולג' – אוניברסיטת העלית הארוורד, אך המסלול שלה כאישה מבריקה בעלת פרופיל הצטיינות מובהק החל שנים לפני. לאורך כל מסלול לימודיה, צ'אן נחשבה למצטיינת. היא הייתה קפטן נבחרת הטניס בתיכון שלה, לקחה חלק בנבחרת הרובוטיקה וזכתה בטייטל הגאון של השכבה. ככזו, גם זכתה לכבוד היוקרתי של הנואמת בטקס הסיום של התיכון שלה.

 

כאמור, את מסלול ההצטיינות שלה המשיכה באוניברסיטת הרווארד, שם סיימה תואר בביולוגיה. אחריו, הגיעו לימודי הרפואה באוניברסיטת קליפורניה. את כולם סיימה, כמובן, בהצטיינות. לאחר שסיימה את ההתמחות שלה והוסמכה רשמית כרופאה, צ'אן גם יסדה בית ספר, The Primary School, המספק שירותי חינוך ורפואה לילדים עד סוף התיכון וכן הדרכה להורים.

 

הזוגיות ביניהם החלה באופן הכי לא רומנטי כנראה שיש: צוקרברג היה על סף סילוק מאוניברסיטת הרווארד לאחר שעבר על חוקי האוניברסיטה כשהקים את המיזם facemash שמאוחר יותר יהפוך לפייסבוק. צ'אן הייתה סטודנטית לביולוגיה. השניים החליפו מבטים כשנתקלו זו בזה בתור לשירותים במסיבה והוא, הצ'ארמר הכריזמטי שהיה, שבה את ליבה בהצהרה הרומנטית שאם היא רוצה לצאת איתו היא צריכה למהר, שכן עומדים לסלק אותו מהלימודים. על צ'אן זה עבד והשניים הפכו לזוג.

 

 

כמו בלהיט המפורסם של בט מידלר על הרוח מתחת לכנפיים, כבר יותר מעשור שצ'אן היא הפרופלור שדוחף את האיש שלצידה. לא פעם כונתה "קייט מידלטון של הפייסבוק", שכן למרות שהזוגיות בינה לבין צוקרברג הייתה ידועה במשך שנים, רק ב-2012 השניים הפכו אותה לרשמית כששינו סטטוס זוגי ל"נשואים" ונשבעו אמונים בטקס פרטי וסודי שנערך בחצר ביתם. יש הטוענים שהעיתוי לנישואים לא היה מקרי – יום אחרי ההנפקה של פייסבוק, הנפקה שהניבה לצוקרברג 19.1 מיליארד דולר כשעדיין היה בסטטוס רווק. כך, למעשה, ביטח את הונו מפני חוק הרכוש המשותף של קליפורניה (מה שכמובן העלה תהיות שנשארו עלומות לגבי הסכם ממון בין השניים).

 

הטאץ' הנשי

מי שמכיר את הזוג יודע לספר כמה צ'אן היא השפעה חיובית על צוקרברג, מאזנת אותו ומשלימה אותו בזכות השכלתנות החריפה אך גם האופי השקול ומהווה עבורו את קול ההיגיון לא פעם."היא כמו המצפן שלו ואשת סודו כשאין מסביבו אף אחד אחר שהוא באמת יכול לסמוך עליו", סיפרה מקורבת לזוג. "היא האדם שיכול להיות כן איתו לחלוטין ולתת לו פידבק שהוא מכבד ומקשיב לו".

 

רבים מספרים כי השניים משלימים אחד את השנייה באופן כמעט מושלם. הוא המהנדס עם האופי הלוגי, המחושב וה"קר" יותר שפועל על פי הרציונל ופחות על פי הרגש. היא, חרף היותה מבריקה לא פחות ממנו, תיתן תמיד את הטאץ' הרגשי, החברותי, האנושי יותר."הלב שלה פשוט מושקע תמיד במה שהיא עושה, ורואים ומרגישים את זה תמיד כשנמצאים בסביבתה", מספרים מקורבים לצ'אן.

 

צ'אן הייתה המוח מאחורי הפיצ'ר בפייסבוק המאפשר הכרזה על תרומת איברים, ולפי השמועות גם הייתה הקול המכריע בהחלטה של צוקרברג לא למכור את פייסבוק ליאהו תמורת מיליארד דולר, שנים לפני שפייסבוק הייתה שווה למעלה ממאה מיליארד דולר."אנשים נוטים לייחס אינטליגנציה לאלה המציגים תכונות אלפא ומנסים לנכס לעצמם את הפוקוס", סיפר חבר קרוב לזוג. "פריסילה היא מסוג האנשים שמדברים פחות ועושים יותר דברים בשטח. היא לא מפחדת 'ללכלך' את הידיים, היא עובדת קשה, היא חכמה והיא מתחשבת".

 

תמונה: רויטרס

 

נוסף על היותה רופאת ילדים, פריסילה משמשת דה פקטו כמנוע מאחורי "קרן צ'אן צוקרברג", היוזמה הפילנתרופית השאפתנית שהיא וצוקרברג ייסדו בסמוך ללידת בתם הבכורה מקס. היא מבלה במשרדי הקרן כמה שעות מדי יום, נפגשת באופן שבועי עם בעלי השררה, מאשרת השקעות ומענקים ומקיימת קשר קבוע עם העובדים.

 

שינוי סטטוס

למרות שהם מתחזקים סטטוס של פאואר קאפל, אל תטעו לחשוב כי החיים שלהם הם גשם של לייקים ומתנהלים תמיד על מי מנוחות. באוגוסט צירפו למשפחתם צאצאית נוספת, אך הדרך להורות לא הייתה קלה עבור השניים והם חוו שנים של ניסיונות עקרים ושלוש הפלות בדרך. "לחלוק את חווית ההיריון היה משהו שהיה חשוב לנו מאוד, כי הבנו כמה מאתגרים וקשים הרגעים הקודרים האלה בהם אתה מרגיש לבד יכולים להיות",סיפרה צ'אן בראיון. "הבנו שאנחנו לא לבד ושיש אנשים אחרים שעוברים את אותה הדרך כמונו ואתנו, וזה היה חשוב לנו כל כך. זו הסיבה שרצינו שגם אחרים יבינו ויידעו שהם לא לבד".

 

בסמוך ללידת ביתם הבכורה ב-2015, הכריזו כאמור השניים על הקמת קרן צ'אן צוקרברג ועל תרומת 99% ממניות פייסבוק (ששווין המוערך הוא כ-45 מיליארד דולר). חזונה של הקרן כפי שהם רואים אותה, הוא למצוא תרופות לכל המחלות בעולם, לטפח לימוד אישי ואנרגיה נקיה, לחבר בין אנשים, לבנות קהילות חזקות, להפחית עוני, ולייצר שוויון זכויות וקרבה בין עמים.

 

ביונסה צדקה כשאמרה שנשים שולטות בעולם. אז בין כל הבריטניות, הגאגות ואפילו הקלינטוניות או הטראמפיות, תשאירו מקום למישהי שמגיעה עם אבק כוכבים שאולי שקט ואפרפר יותר, אבל לא פחות נוצץ.

אמה לויןמארק צוקרברגפייסבוק