אנה קנייזבה: רק בת 6, עם חצי מיליון עוקבים באינסטגרם

הדוגמנית אנה קנייזבה מחזיקה באחד מחשבונות האינסטגרם עם מספר העוקבים הגבוה ביותר בעולם- חצי מיליון. מדובר בהישג די מרשים בהתחשב בעובדה שאנה בכלל לא יודעת לתפעל אינסטגרם כי היא בסך הכל ילדה בת 6.

אנה הוכתרה ע"י רבים בתואר "הילדה היפה ביותר בעולם" ומקבלת 100,000 לייקים בממוצע לתמונה ואלפי תגובות אוהדות נוסח "את כל כך יפה, לא ראיתי יופי כזה בחיי" ו"את פשוט נסיכה מושלמת".

???

A post shared by Anna Knyazeva (@anna_knyazeva_official) on

כצפוי, את החשבון פתחה ומנהלת אמא שלה שטורחת לעדכן אותו מדי יום בתמונות וסרטונים של אנה הקטנה בהם היא מחייכת למצלמה, משחקת בצעצועים שלה או מתחזה לאחיה הבכור. במקביל לתמונות הילדות החביבות הללו, מתפרסמות מדי שבוע גם תמונות דוגמנות מקצועיות של הילדה בהן היא דומה באופן חשוד לבובת חרסינה. למרבה הצער, יש הרבה יותר תמונות כאלו מתמונות שובבות של ילדה בת 6.

הפופולריות של אנה מעלה אצל חלק מהגולשים תהיות מפחידות ודאגה לרווחתה. כמה מהם מרחמים על הילדה שבגילה הצעיר נאלצת להישפט מדי יום על המראה שלה ע"י מאות אלפי בני אדם. אחרים הזהירו מפני ההשפעות האפשריות של תשומת לב כל כך גדולה בגיל צעיר על הילדה, ועל ילדים אחרים, בשלבים מתקדמים יותר בחיים. כך לדוגמא כתבה הגולשת polymorph2: "אנחנו מחדירים לילדים תסביכים לגבי המראה שלהם באמצעות ההכרזה על "הילדה היפה ביותר" לכאורה. זה עשוי להוביל להפרעות אכילה אצל ילדים ולניסיון נואש לזכות בתואר הבלתי אפשרי הזה".

וכמובן, ישנם גם כאלה הטוענים שהחשבון של אנה הופך אותה למטרה מושלמת עבור ציידי ילדים. "חצי מיליון עוקבים?!", תהה אחד מהם, "אני מתערב ש-80% מהם לא פדופילים…". וזה הזמן לתהות מה עם 20% הנותרים?

הפחד מפני פדופילים ברשת הדהד גם אצל אחרים שהוטרדו מחוסר הפרטיות המוחלט של הילדה: "זה לגמרי לא הולם בעולם של היום. עטפו את הילדים שלכם ושמרו על הביטחון שלהם, במקום לחיות את החלומות שלכם בעקיפין דרך הילד".

זו כמובן לא הפעם הראשונה בה אנו נתקלים בילדים שהוריהם הפכו אותם לוויראליים ועצם הבחירה הזו תמיד מעלה שאלות נוקבות לגבי ביטחון ילדים ברשתות חברתיות.

ד"ר סטפני אולירי, פסיכולוגית קלינית, טוענת שיצירת חשבונות מדיה חברתית לילדים קטנים נושאת עמה סיכונים נסתרים: "פרסום מוגבר של תמונות, כמו גם של פוסטים שעשויים לשתף את מיקומו, תכניותיו ושגרת חייו של ילדכם, מספקים לזרים גמורים פרטים אינטימיים על חיי ילדכם".

היא גם הזהירה מפני ההשלכות הרגשיות הפוטנציאליות על הילד: "המדיה החברתית מאפשרת לאחרים להעיר הערות ואפילו אם הילד שלך לא קורא או מבין אותם עכשיו, בעתיד הוא כן יבין אותן ולא בטוח שהוא יראה בחיוב את מה שאחרים פרסמו עליו. הורה ששם את הילד שלו בחזית בצורה כזו צריך להבין שעשוי להיות לכך תוצאות בלתי צפויות. אפשר למנוע אותן בקלות על ידי יצירת גבולות ושיתוף מידע עם אנשים בחיים האמיתיים אשר מכירים את הילד ואת המשפחה".

Мои котятки ?

A post shared by Anna Knyazeva (@anna_knyazeva_official) on

לדברי או'לירי הורים צריכים לחנך את עצמם בכל הנוגע להשפעות ארוכות הטווח שיש לרשתות החברתיות ולהבין שהתמונות והפוסטים המשותפים לא נעלמים עם הזמן וניתן יהיה לגשת אליהם מתישהו בעתיד, אולי על ידי מכללות או מעסיקים פוטנציאליים. הבעיה שאנחנו כל כך עסוקים בכאן ועכשיו ושוכחים שהילד המתוק שלנו אמור לגדול מתישהו ולהפוך לאדם בוגר. למרות הפיתוי לשתף די שכל העולם יראה את יצירת המופת שלנו, לא בטוח שמדובר באקט אחראי או שקול.

אינסטגרםדוגמניותחינוך ילדיםרשתות חברתיות