קמפיין חדש יוצא נגד התחפושות הסקסיות לילדות

כל שנה, אחרי ששומן הסופגניות שוקע והחורף האפרורי נותן אותותיו, מתחילים הילדים להתמקד במטרה המשמחת הבאה – בחירת התחפושת. יחסית ליום חג בודד אחד, יש לפורים הישג די מרשים בכמות תשומת הלב המורעפת עליו, כמו גם סכומי הכסף הנכבדים.
הסוד כמובן נעוץ בתחפושת הקסומה – באפשרות להחליף זהות, גם אם זה רק לרגע וללבוש דמות אחרת ואולי אפילו להגשים חלום.

יש לי שתי בנות ובן, כשלאחרון תמיד הכי קל למצוא תחפושת. רק תגיד מה בא לך – ונמצא: שוטר, חייל, רופא, אריה, נמר או מיקי מאוס. הכל אפשרי. אבל כל שנה כשאני מעיינת בעלוני הפרסומות לתחפושות עבור הבנות, אני מרגישה כאילו פתחתי מהדורה חולנית במיוחד של פלייבוי. מסתבר שחלומן של כל הילדות זה להפוך ליום אחד לנערת ליווי. כבר אין רופאה או שוטרת ואפילו לא חיפושית תמימה – כל הדמויות מגיעות עם הטוויסט בעלילה: סקסית.


לפני מספר שבועות חברנו יחד, קבוצת אימהות, כולן אקטיביסטיות בתחומים שונים, וניסינו לחשוב איך השנה עושים את זה אחרת. אנחנו הרי מוחות כל הזמן על כך שהופכים נשים לאובייקט מיני, מתעצבנות כשמורחים בחורה חצי ערומה על הגשרים באיילון וכועסות כשמטשטשים או קורעים פנים של נשים בשלטי חוצות. אנחנו רוצות להעביר לילדות שלנו מסר שמצד אחד הגוף שלהן לא למכירה והן לא חייבות לחשוף אותו עבור אף אחד, ומצד שני שאין להן במה להתבייש ושאל להן להרגיש שהגוף שלהן לא צנוע או מפתה.

והנה, מגיע פורים וכמעט כל התחפושות שמיועדות להן משדרות בדיוק את זה: את אובייקט. את לא יכולה לרצות להיות סתם חיילת או שוטרת או פרפר. זה לא מעניין ולא מיוחד. את צריכה להיות חיפושית ממש ממש חמודה…. וסקסית.

לאחר סיעור מוחות ארוך ומעמיק עיצבנו את הכרזה שאיתה נרוץ בקמפיין. ההאשטאג הנבחר: #איזו_מין_תחפושת. מצד אחד רצינו לרמוז לכרטיסי הזנוּת שפזורים בתל אביב ומצד שני לא רצינו ליפול לבור בעצמנו ולפרסם תמונה מחפיצה. המסר פשוט – הן רק ילדות! רוצים לשדר להן שהן יכולות להיות הכל בחיים? שהן שוות בדיוק כמו הבנים? תייצרו להן תחפושות שמאפשרות להן לחלום, לשאוף ולדמיין שלרגע אחד הן רופאות או חיילות או סתם פיות עם נצנצים, מבלי שיצטרכו להרגיש את עול המגדר על כתפיהן.

הקמפיין נועד לעורר מודעות אצל ציבור ההורים, שהוא גם הצרכן ובעל הכח אל מול יצרני התחפושות. היה לנו ברור שאנחנו לא מתכוונות למחות או לחנך אף אישה בוגרת שבוחרת מרצונה להתחפש בצורה זו או אחרת. התסכול הוא על הקהל השבוי שהפכנו להיות ועל תדלוק המעגל האינסופי שמשדר לכל ילדה מגיל שלוש בערך שהמיניות שלה זה העניין. בין אם בדרישה לחשוף ולנפנף בה ובין אם לכסות את עצמה יתר על המידה, העיסוק בכך חייב לרדת מהשולחן.

אתמול יצאנו עם פרסום הכרזה ברשתות החברתיות ואנחנו פועלות להקים עמוד פייסבוק ייעודי לנושא תחת שם הקמפיין. אנחנו קוראות לכולם, מכל המגזרים, המגדרים והגילאים – הצטרפו למחאה. כאן המפתח לשינוי התפישה הציבורית המעוותת על גופן של נשים. זו לא חכמה רק לזעוק כשאדם מפורסם מבקר במועדון חשפנות, כשראשי ציבור משתמשים בגופן של נשים כמטבע עובר לסוחר או כשאנסים מקבלים הסדרי טיעון מגוחכים. קודם כל חייבים להפוך את כל הדברים האלו ללא קבילים ציבורית. למוקצה אנטי מוסרי שאינו מתקבל על הדעת. ובשביל זה צריך לחזור להתחלה – לחינוך.

אז איך אתם בוחרים לחנך את הילדות שלכם? ומה מסר שמקבלת ילדה בת שמונה כשאח שלה יכול להתחפש לארנב, בעוד שהיא יכולה להיות רק שפנפנה?

מיניותפוריםתחפושות