אנג'לינה ג'ולי והעצה שלה לבנותיה

עם 6 ילדים בבית והליך גירושין במעקב צמוד של צהובונים בכל העולם, אנג'לינה ג'ולי ממשיכה להילחם על זכויותיהם של אחרים. בין אם אלה זכויותיהם הבסיסיות של פליטים ותושבים באפריקה, ובין אם אלו זכויותיהן של נשים והמאבקים נגד עוולות שמאיימים עליהן בכל העולם, אפשר לומר שג'ולי כיום מוכרת יותר בזכות הפיכתה לשגרירת רצון טוב של האו"ם מאשר בזכות קריירת המשחק שלה בשנים האחרונות.

ראיון מיוחד עם ג'ולי במגזין Elle, אשר תופס אותה בעיצומו של משבר בחייה האישיים וללא כל תירוץ קרייריסטי של סרט כזה או אחר לקדם, התפרסם בסוף השבוע האחרון במטרת על אחת: לדבר על מה שחשוב לדבר עליו לקראת יום האישה הבינלאומי.

אנג'לינה ג'ולי על שער אל

 

בראיון, אשר יתפרסם במלואו בגיליון המודפס של חודש מרץ, ג'ולי מדברת על מגוון נושאים ברומו של עולם: על החשיבות של לנקוט עמדה ולהיות אקטיבי אל מול המחדלים החברתיים והאנושיים שמתרחשים בעולם, על זכויות אדם ועל זכויותיהם של פליטים, על המחויבות של מדינות בעולם לעצור את תופעת האונס בזמן מלחמה ועל החשיבות של שילוב יותר נשים בצבא. וכן, היא מקדישה מזמנה כדי להדגיש את חשיבותה של הסולידריות הנשית והמאבק למען שיוויון הזכויות והקידום של נשים בכל העולם. אולם בתוך כל זה, מה שתפס אותנו היה דווקא פרט אישי ואינטימי שג'ולי בחרה לחשוף על חיי המשפחה שלה, או ליתר בדיוק, על בנותיה.

בסיכומו של הראיון המקוצר, המראיין ג'ון קרי אמר למרואיינת: "אני מקווה שהקוראים יבינו עד כמה הקול האינדיבידואלי שלהם הוא חשוב". בתגובה ג'ולי ענתה: "ושהם ירגישו שהקולות שלהם נשמעים". היא המשיכה:

"אני אומרת לבנותיי, 'מה שמבדיל אתכן הוא מה שאתן מוכנות לעשות למען אחרים. כל אחת יכולה לשים שמלה ולהתאפר. זה הראש שלכן שיגדיר אתכן. גלו מי אתן, מה אתן חושבות, ולמען מה אתן מוכנות להיאבק,  והילחמו כדי שלאחרים יהיה את אותו חופש בדיוק. חיים של נתינה הם חיים שראוי לחיות".

אנג'לינה ג'ולי, בראד פיט והבנות זהרה ושיילו. צילום: Shutterstock

 

לג'ולי יש שלוש בנות: זהרה בת ה-13, שיילו בת ה-11 וויויאן בת ה-9, להן יש שלושה אחים בנים. אז למה המסר הזה רלוונטי יותר לבנותיה מאשר לבנים? משפט אחר שאמרה במהלך הראיון יכול להציע תשובה לשאלה זו. "אנחנו בשיא שלנו כשאנו נלחמים למען אחרים, כדי שיהיו להם את אותן הזכויות – ובייחוד למען נשים", אמרה.

ולמעשה, לכבוד זה נתכנסנו כאן היום, או יותר נכון ג'ולי והעיתונאי שראיין אותה למגזין אל: זכויות נשים הן הנושא הבוער והקריטי שג'ולי בחרה לתת לו פוקוס. יום האישה יכול לקבל הרבה פרשנויות, בייחוד בזמנים כאלו בהם הוליווד כולה גועשת אל מול קמפיין #MeToo, פערי השכר בשוק וזכויות נוספות של הנשים תחת אור הזרקורים (לא רק, אבל בעיקר). מבלי להוריד מכבודן ומהדחיפות של המלחמה על זכויות אלה, ג'ולי אומרת – אל תשכחו שיש מדינות בהן לאנוס נשים של עם אויב במהלך מלחמה נחשב לכלי נשק לגיטימי. אל תשכחו שיש סחר בנשים שגובה קורבנות מדי יום. אל תשכחו שבמציאות הקיימת ברוב מדינות העולם, אלימות נגד נשים היא פשע פחות חשוב. ג'ולי קוראת לנו להילחם למען אחרים כדי להיות יותר טובים, וכמו תמיד, גם בראיון הזה גילינו שיש לנו עוד כל כך הרבה מה ללמוד ממנה.

אמהותאנג'לינה ג'ולי