אני חרדתית? הכריעו איזה הורה אתם מעדיפים להיות

יאנה לנגר, מדריכת הורים ויועצת שינה:

רובנו, ההורים, לא יודעים באמת מהי חרדה עד שהצטרף לחיינו תינוק חדש. מהרגע שהפכנו להורים – אנחנו הסמכות הבלעדית, וכל האחריות (או לפחות רובה) על בטיחותו מוטלת על כתפינו. יחד עם התינוק מגיעות לעולם חרדות הקשורות לגדילה ולהתפתחות שלו, כשבדרך מחכה עולם שלם של סכנות ומכשולים. וזה הזמן לומר שיש גבול דק ביותר שעובר בין דאגה לחרדה, וחשוב להבדיל ביניהם. בניגוד לדאגה, החרדות עלולות להשתלט על חיינו ולהשפיע על האווירה בבית, על החינוך וגם על תפיסת העולם של הילד ואופיו.

 

למה אנחנו כל הזמן בחרדה?

חרדה היא הסיפור הפנימי שלנו עם עצמנו, היא מתישה ופוגעת בתפקוד ובהתנהלות השוטפת שלנו בתור הורים; במשך שנות עבודתי כמדריכת הורים פגשתי הורים רבים עייפים וחרדתיים שמתעסקים שעות באיזה בגדים להלביש את הילד, אם הוא לבוש מספיק, באיזה שמן לרחוץ אותו באמבטיה, איזה משחקים הכי בטיחותיים ומרגיעים ומה לא.

 

 

חרדה מאמבטיה

אחת החרדות הקלאסיות של הורים היא חרדת האמבטיה. הורים רבים מעידים על זמן האמבטיה כשדה קרב משפחתי והחלק המלחיץ ביותר של היום. הם מתפלאים שאני מספרת להם שאמבטיה לילדים יכולה להפוך לזמן איכות מהיום יום. חרדה של הורים מהרגע בו הם צריכים לקלח את התינוק באמבטיה, לחפוף ראשו בזמן שהוא צורח את נשמתו, להכניס אותו בכוח לאמבטיה כשהוא נאבק להחלץ מזרועותיהם ועוד, נובעת מסיבות רבות: יש תינוקות שמפחדים מהרעש של המים, יש כאלה שחרדים מהשמפו שעשוי לחדור ולצרוב בעין כחוויה שהם חוו בעבר, יש פעוטות שיפרשו את החפיפה כאיבוד שליטה ויש מקרים של פוסט טראומה כמו למשל תינוק שהוכנס לאבמטיה עם מים חמים מדי שנצרבו לו כחוויה שלילית.

לאחר הלידה חשוב לנו שהילד ימשיך להיות מוגן, לפחות כמו ברחם ואכן אנחנו פועלים במספר מישורים על מנת להבטיח את בטיחותו. מה הכוונה? ברחם, בשליש האחרון להריון, התינוק עטוף בשכבת ורניקס, שכבה לבנה, שומנית המגנה עליו מפני איבוד נוזלים, שינויי טמפרטורה וכן הגנה חיסונית. לאחר לידתו ורחצתו השכבה מוסרת ועור התינוק חשוף לגירויים מהסביבה כולל איבוד לחות מהגוף החוצה. כמעט כולנו מכירים סיפור של פעוט שמסרב  להיכנס לאמבטיה, בוכה וצורח. הסיבות לפחד מאמבטיה שונות ומגוונות, רובן יכולות להיפתר באמצעים פשוטים וקלים ליישום. למשל, שימוש בשמן אמבט בעת הרחצה, מעניק לעור התינוק שכבת לחות המגנה מיובש, ובכך מחזקת את המחסום העורי. שמן אמבט איכותי, כדוגמת בלנאום, מומלץ לשימוש לפחות עד גיל חצי שנה, שזה הגיל הקריטי ביותר בו עור התינוק זקוק להגנה שלנו.

 

 

ויש גורם נוסף שמעצים את החרדה. פרופ' גוגל. הגישה היום למידע העצום ברשת (שלעתים הוא בלתי מקצועי לחלוטין) עלולה להחריף את החרדות. זה יכול להיות מחקר חדש שפורסם, פוסט בפייסבוק, או כתבה על עוד "ריקול" של מוצר לתינוקות שצריך להחזיר למדף בגלל רמת בטיחות או ייצור ירודה, כל אלו רק מעלים את רמת החרדה שמתנגנת בראשם של הורים.

לסיכום, מצורפים 3 טיפים להורה החרדתי המתחיל:

  1. אנחנו לא שולטים בהכל. נעשה את המקסימום על מנת לגדל ילד מאושר, בריא ומצליח אבל לצערנו אין לנו שליטה על הכל ולעולם לא תהיה. אנו שולטים בתזונה שלו, מספקים לו את שמן הרחצה הכי טוב שיש כדי לשמור על עורו ובשעות הפנאי קוראים כל מאמר וספר חדש בנושא הורות שרק הגיע למדף. מעבר לזה, השאר גם תלוי בו. רוצים ילד מאושר? שחררו ותנו לו להתנסות בדברים. וכן, גם שייכשל.
  2. תנו למוח לנוח. מצאו את הפעילות שעושה לכם טוב – ריצה, פיסול, חדרי בריחה – העיקר לנקות את הראש ולהזרים אנרגיה חיובית לגוף.
  3. תגידו ביי לגוגל. המידע ברשתות השונות לעתים קרובות אינו מהימן ולא מדויק. מצאו את היועץ המתאים המתאים שיתייחס לבעיה הנקודתית שלכם וייתן את חוות הדעת המדויקת והנכונה לכם.

 

ביקשנו מנגה ד'אנג'לי, אמא וסטנדאפיסטית, לקרוא את הטיפים והעצות של יאנה. וזה מה שהיא חושבת: