המחקרים מוכיחים: הבעלים מטריפים אותנו הרבה יותר מהילדים

בזמן שנותנים לנו להרגיש כאילו אימהות הן יצורים חרדתיים, נירוטיים ועצבניים – והכל בגלל הילדים, המחקרים האחרונים דווקא מוכיחים אחרת.

סקר שערך מגזין today חושף תמונה די עגומה על מצבן הנפשי של אימהות ועל הגורמים לכך. על פי תוצאות הסקר, שבו השתתפו 7,000 אימהות, נמצא שרמת הלחץ הממוצעת שלהן עומדת על 8.5 מתוך 10. עוד נמצא שכ-46% מכלל העונות מדווחות שהבעלים הם הגורמים העיקריים ללחץ שלהן ולא הילדים.

והנה עוד כמה נקודות חשובות שעלו בסקר:

מה שבדרך כלל הכי מלחיץ אימהות זו העובדה שאין להן מספיק זמן ביום כדי לעשות את כל מה שהן צריכות.

3 מכל 4 אימהות שיש להן פרטנרים טענו שהן אלו עושות את רוב העבודה, הן בכל מה שקשור לגידול הילדים והן בעבודות הבית.

1 מכל 5 נשים אומרת שחוסר העזרה מצד בן הזוג הוא המקור העיקרי שלה ללחץ במהלך היום.

הסקר הזה התווסף למחקר שערכה לאחרונה אוניברסיטת פדובה שבאיטליה, בו נמצא כי בעוד איכות החיים של גברים שמתאלמנים יורדת משמעותית והבריאות שלהם מדרדרת בצורה מהירה, נשים שמתאלמנות זוכות דווקא לפריחה מחודשת – הבריאות שלהן משתפרת והן מתמודדות טוב יותר עם מצבי לחץ מאשר בשנותיהן כנשואות. החוקרים מעריכים שתוצאות המחקר משקפות את התלותיות הרבה שגברים מפתחים בנשים שלהן.

די ברור איך הגענו למצב הזה. היום מרבית האימהות מתחזקות עבודה לא פחות דורשנית מהאבות, עם זאת עדיין מצופה מהן לקחת את מרבית תפקידי התפעול השוטף של הבית ואת מרבית האחריות על גידול הילדים. גם במשפחות שבהן האבות לוקחים חלק פעיל, עדיין נראה שברוב הבתים האימהות יהיו אלו ש"יפקחו מלמעלה", כלומר יארגנו מפגשים עם ילדים אחרים, יקבעו תורים לרופאים, יארגנו ימי הולדת ויהיו אחראיות על המתנות, יחליטו לאיזה חוגים ומסגרות הילדים ילכו, ייקחו אחריות על התזונה שלהם ועוד אלפי החלטות שצריך לקבל מדי יום שנוגעות לחינוך שלהם.

האל רנקל, מטפל מאטלנטה, אבא לשניים ומחבר הספר ScreamFree Parenting, שניתח את תוצאות המחקר עבור המגזין today, אמר: "הרבה אימהות חושבות שהורות זו העבודה העיקרית שלהן, לכן הן פונות לבעלים בציפייה שיתמכו בהן, אבל כשהאבות מבינים שהם נמצאים שם רק בתפקיד התומך, יש סיכוי סביר שהם לא יהיו ההורה השוויוני שהאימהות רוצות שהם יהיו".

גם אם קשה להסכים לניסוח המקטלג של רנקל, אפשר לפחות להודות שהאשמה במצב הזה הוא של שני הצדדים – מרבית האימהות נוטות לרכז אצלן את כל הסמכויות, מה שמשאיר הרבה מהאבות עם היכולת להיות "ראש קטן" ולא לקחת אחריות, גם אם לכאורה התפקוד שלהם ללא רבב. הפתרון ככל הנראה יגיע רק כאשר תהיה חלוקה מסודרת של סמכויות עליה יחליטו שני ההורים, וכל אחד יצטרך להיות אחראי על החלק שלו, ולא פחות חשוב מכך: להסיר אחריות (עד כמה שניתן) על החלק של האחר.

או כמו שרנקל סיכם זאת, והפעם דווקא הסכמנו עם כל מילה שלו: "הבעיה היא לא הגברים, אלא הנישואים. נישואים הם מלחיצים מטבעם, גם אם הם טובים. ואלו הם יחסים קשים יותר מאשר ההורות".

גידול ילדיםהורותחינוךמחקר