סכסוך משפחתי: 5 סיפורים אמיתיים מהחיים

 כשאחותה של סבתא שלי באה לראות אותי אחרי שנולדתי, היא, רופאה במקצוע, לא התאפקה ואמרה שאני נראית כמו גוש בשר. הייתי הנכדה הראשונה במשפחה, והסבתא, שהייתה מאד מאושרת וגאה, מאד נעלבה ולא דיברה עם אחותה ארבע או חמש שנים, למרות שההיא ניסתה להתנצל.

בהערכה גסה, סביר להניח שבכל רגע נתון בחצי מהמשפחות בישראל מתנהל לפחות סכסוך משפחתי אחד, שלא ניתן לגישור בשום פנים ואופן. לא משנה אם זו מילה שנאמרה לא במקום או ניסיון לגנוב את הירושה, הנושא נפיץ, טעון, כואב, מעצבן ומשפיע על כל המשפחה. הצדדים המסוכסכים לא יסכימו להגיע לאותו אירוע, להצטלם לאותה תמונה, להגיע יחד לחג ואולי, רק אולי, אפשר לראות אותם בלוויה, כשכבר אין ברירה (לא, זה לא כולל שבעה, אותה אפשר לשבת בשני מקומות שונים). כמובן, יש גם סכסוכים שנפתרים בסופו של דבר אבל המשקע עדיין נשאר ומעכיר את התמונה.

5 מסוכסכי-משפחות פתחו את ליבם וסיפרו לנו מה התחיל את כל הבלגאן.

לא מדברים יותר מ-20 שנה כי נתקעו בפקק

"ההורים שלי הוזמנו לבת מצווה של הנכדה של בת הדודה של אמי, אי שם בין תל אביב לחיפה. הוריי אישרו הגעה, ויצאו לדרך" מספרת סיגל (29). "לצערם, הם נתקעו בפקק אימים על כביש החוף בגלל תאונה מחרידה שסתמה את הכביש לשעות. זה היה בטרום תקופת הניידים, אי שם בתחילת שנות ה-90 ולא הייתה שום דרך לעדכן את המארחים אונליין. בשלב מסוים, אחרי הרבה מאד זמן בכביש, כאשר הם הגיעו למחלף מסוים, אבא שלי פשוט הסתובב וחזר הביתה, כי יש גבול לכל תעלול ופשוט כבר לא היה טעם להמשיך לאירוע. הם לא היו היחידים, אגב, שלא הגיעו בגלל הסיפור הזה. ברגע שנכנסו הביתה, אימא שלי התקשרה והשאירה הודעה במזכירה אלקטרונית של בת הדודה שלה, היא התנצלה על זה שהם לא הגיעו ושהיא תשלח מתנה בכל זאת ביום למחרת".

וזה לא עזר.

"ממש לא. בת הדודה שלה חזרה אליה ביום למחרת, שטפה אותה ולא החליפה איתה מילה מאז. אמא שלי בהתחלה הייתה אכולת ייסורי מצפון וכאב, לוקח לה כמה שנים להתגבר על זה".

והיום אתם בקשר?

"לראשונה ראיתי את האישה הזו ואת משפחתה לפני חצי שנה בלוויה של קרובת משפחה משותפת. מעבר לכך – כלום. הם עדיין ישבו שבעה בנפרד".

חטף את ירושת הסבתא הדמנטית

רונן (27) מספר: "אמא שלי בת יחידה – אביה נפטר כשהייתה פעוטה ממש, אבל למזלה היו לה הרבה בני דודים, כי לסבתא שלי היו עוד 3 אחיות מאד קרובות ביניהן. אצל כל אחת מהאחיות של הסבתא, הילדים (בני הדודים של אמא שלי) רבו בענייני ירושה ולא דיברו ביניהם במשך שנים ארוכות. אחד הנכדים עשה תרגיל מאד מלוכלך – בעודה נמצאת בשלבים ראשונים של דמנציה, הוא החתים את הסבתא על מסמכים, בהם היא מורישה רק לו את הדירה במיקום מאד נחשב בתל אביב ליד הפארק".

ולא השאיר כלום לאחרים?

"זה התגלה רק לאחר שהסבתא שלו נפטרה, ואחת הבנות שלה, הדודה של אותו נכד, נאלצה ללכת לבית המשפט להילחם על זה. המשפט ארך 3 שנים עם עדים ומסמכים רפואיים, כדי להוכיח שהאימא שלה (והסבתא של אותו גוזל ירושות) לא הייתה כשירה מנטלית כשחתמה על המסמך. מיותר לציין שמאז כל המשפחה שם ניתקה איתו ועם המשפחה שלו את הקשר".

הירושה של סבתא מחכה (צילום: shutterstock)

אחותה ואימה ניתקו איתה קשר בגלל נטייתה המינית

"לבעלי יש ארבעה אחים. הוא הבכור, הילד הטוב והמוצלח", מגלה אורנה (45). אחותו הצעירה ביותר (נקרא לה מס' 4) יצאה מהארון קצת לפני גיל 30 ומאז אמא שלה וגם אחותה הגדולה (מס' 2) לא מדברות איתה. אחרי שנתיים, האחות ובת הזוג שלה ערכו טקס נישואין אזרחי שכל הנשים במשפחה החרימו. הבעיה מועצמת כשבשמחות של האחים והמשפחה, שתי האחיות (והאמא) המסוכסכות לא מוכנות להיות ביחד, אז אם אנחנו עושים, למשל, בר-מצווה, צריך לבחור את מי להזמין – את המס' 2 או את המס' 4 וככה כבר יותר מעשור. היום האחות הלסבית כבר בת 44, עם קריירה מצליחה, ולזוג יש 3 ילדים, שאין להם מושג מי זאת הסבתא שלהם".

זה נשמע מאד עצוב, כשזה פוגע בילדים.

"בשלוש השנים האחרונות הצליחו האחיות להיות באותה שמחה ביחד, אבל כשאחות מס' 2 חיתנה בן, אז אחותה הסוררת כמובן לא הוזמנה. כל המשפחה המורחבת יודעת ואף אחד לא מתערב. פעם ניסיתי להתווכח ולגרום להן להשלים והתשובה שקיבלתי: 'אין לך מושג כי זה לא קרה לך'.

ומה עם אבא שלה?

"אבא שלה בקשר איתה מאחורי הגב של אשתו. הוא בא לבקר ועוזר לה כספים. האחים (ביניהם בעלי) בקשר איתה כולל ביקורים הדדיים".

צילמו תמונה בארוחת החג וסולקו מהבית 

"לפני כשלוש שנים דודה שלי הזמינה אותי ואת בן זוגי לארוחת חג", נזכרת יולי (29). "הם מסורתיים, ולא היו דתיים מסביב לשולחן – ככה לפחות חשבתי. רגע לפני האוכל הרמתי את הסלולרי לצלם את כולם שרים. זה היה רגע משפחתי מרגש ומצחיק שהייתי חייבת לתעד. למה שקרה אחר כך לא הייתי מוכנה – הבן שלה קם מהשולחן בצרחות. נכנס לחדר, ולא הסכים לאכול. אני לא הבנתי מה קרה, זה הרגיש ממש כמו סצנה מסרט. הוא סרב לדבר איתי והסתגר בחדר, והיא לא הפסיקה לבכות בטענה שנהרס לה החג, ואיך צילמתי אותם ככה? כאילו שיכולתי לדעת שהוא יגיב כמו מטורף. אני ובן הזוג יצאנו משם בתחושות קשות והלכנו לאכול במסעדה. בדיעבד גיליתי שבן הדודה הזה התחיל תהליך חזרה בתשובה אצל איזה רב. היום הוא חרדי לכל דבר ועניין, ונשוי עם ילדים. לא הוזמנתי לחתונה, ועד היום הוא, הדודה ושאר הילדים שלה לא מדברים איתי ועם מי שהצדיק אותי באותו ערב. המסקנה המתבקשת שלי מכל הסיפור היא שלמשפט 'אין משיחין בשעת הסעודה' צריך להוסיף כוכבית קטנה ולציין שגם לצלם לא כדאי".

הרגשת אשמה?

"בהתחלה ממש אכלתי סרטים, הרגשתי נורא. היום אני בעיקר צוחקת על זה: שאצלנו במשפחה אם אתה לא דתי/חרדי, או שהיית כזה בעבר או שתהיה כזה בעתיד".

בלי לפגוע ברגשות הציבור (צילום: shutterstock)

הבעל החדש של האחות מנצל אותה

"אחותי היתה רווקה הרבה שנים, ובגיל 37 סוף סוף הכירה גבר גרוש +4 , התאהבה והחיים יפים", מספרת אדוה (42) ממרכז הארץ. "אנחנו, המשפחה, הרגשנו שמצד אחד אנחנו שמחים שהיא בזוגיות, אבל מצד שני חשדנו שעם כל האהבה, הגבר הזה חיפש מישהי שתעזור לו לגדל את הילדים שלו. הם עברו לגור ביחד מאוד מהר, התחתנו ממש מהר, היא לקחה על עצמה את כל הטיפול בבית שלו, ניקיונות, בישולים, כביסות, הסעות של הילדים, והוא חזר לחיים הנוחים שלו: עבודה-בית-עבודה-בית. הוא גם התנגד לכך שהיא תיכנס להריון, למרות שהיא רצתה גם ילד משלה, כי הרגיש ש'יש לו יותר מדי ילדים'. היא, כמובן לא הסכימה לשמוע שומדבר ממה שאמרנו, ובעיקר כעסה שאנחנו לא שמחים בשמחתה. באמת שניסינו, אבל אז בן הזוג (לימים בעלה) גילה שזה מה שאנחנו חושבים ולא הסכים להגיע לארוחות חג ולארוחות משפחתיות עד שלא נתנצל. אף אחד מאיתנו לא הרגיש שאנחנו צריכים להתנצל. זה משהו שכולנו חשבנו או חששנו ממנו, ולכן כבר יותר מ-3 שנים שהם לא באים להורים שלי, אלא אם אנחנו, אני והאחיות האחרות שלי, לא נמצאות שם.

אבל היא מאושרת? טוב לה?

"אני מקווה שכן. אני לא יודעת כי היא גם לא מדברת איתי בכלל. למרות שניסינו. בסוף יימאס לנו".

אלימות במשפחהארוחת חגמשפחה