עכשיו זה מוכח: אימהות שעובדות במשרה מלאה לחוצות ב-40% יותר מאחרים

רבות כבר דובר ונכתב על רמות הלחץ והחרדה שנשים מרגישות בעידן הנוכחי. אם תשאלו את הסבתות הן יגידו שהדור שלנו מפונק ושגם הן "עבדו וגידלו ילדים", אל תתנו להן להשפיע עליכן. כן, הן גם שילבו בין עבודה וחיי משפחה אבל תנאי העסקה שלהן היו שונים לחלוטין – בשנים האחרונות שעות העבודה עלו באופן משמעותי ביחס לשנים קודמות, ולמרות זאת אישה עם ילדים עדיין נדרשת למצוא דרך לשלב בין הקריירה שלה לגידול ילדים. יחד עם הצורך המתמיד למצוא דרכים יצירתיות להספיק לאסוף את הילדים מבית הספר ולהיות נוכחת במקביל בישיבה שהבוס שלך זימן – לא פלא שנשים מרגישות לעיתים קרובות מוצפות. אם תהיתן אם רק עליכן השילוב הבלתי אפשרי הזה משפיע מבחינה נפשית אתן יכולות להיות רגועות (לפחות מהבחינה הזאת), מחקר חדש קובע באופן סופי – אימהות לשני ילדים שעובדות במשרה מלאה, סובלות מרמות מתח גבוהות מאחרים באופן משמעותי.

המחקר שנערך באנגליה ופורסם במגזין של האגודה הסוציולוגית הבריטית, ניתח נתונים של יותר מ-6,000 אנשים ובדק את חיי העבודה של הנחקרים, לחץ דם, רמות ההורמונים שלהם, וחוויות של לחץ. כדי לשלול השפעות של גורמים חיצוניים אחרים שעלולים להשפיע על הממצאים, כמו גיל האישה, ההכנסה שלה, המוצא או ההשכלה שלה החוקרים התאימו את הנתונים הגולמיים של הנחקרים. החוקרים העריכו במקביל את 11 הסמנים הביולוגיים הקשורים ללחץ כרוני בקרב משתתפי המחקר.

 

צילום: shutterstock

 

לא יפתיע אתכם לשמוע אבל על פי הממצאים, הרמה הכללית של סמנים ביולוגיים הקשורים ללחץ כרוני, גבוהה ב -40% בקרב נשים עם שני ילדים שעובדות במשרה מלאה, זאת בהשוואה לנשים ללא ילדים שגם עובדות במשרה מלאה. בנוסף גילה המחקר כי הרמה הכללית של סמנים ביולוגיים הקשורים ללחץ כרוני גבוהה ב -18% בקרב אימהות עם ילד אחד שעובדות במשרה מלאה. החוקרים מצאו שרמות הלחץ הכרוני של נשים עם שני ילדים שעובדות פחות שעות היו ב-37 אחוזים נמוכות מאימהות שעובדות במשרות עם שעות גמישות. רמות הלחץ הכרוני בקרב אבות גם היו נמוכות יותר כאשר הם עבדו פחות שעות.

על פי ארגון בריאות הנפש העולמי – כאשר אדם נמצא במצב של סטרס במשך תקופה ממושכת, זה עלול להיות מוגדר כ"מתח כרוני "או" לחץ לטווח ארוך". על פי המכון האמריקאי ללחץ, תסמינים של לחץ כרוני יכולים לכלול נרגנות, חרדה, דיכאון, כאבי ראש ונדודי שינה. לדברי החוקרים, הקונפליקט בין משפחה- ועבודה קשור באופן מובהק ללחץ פסיכולוגי מוגבר עם רמות גבוהות של סטרס ורמות נמוכות של רווחה ושלמות הנפש. הורים לילדים קטנים מתמודדים באופן מיוחד עם הקונפליקט הזה, בעיקר מכיוון שתנאי עבודה שאינם גמישים לדרישות משפחה כמו שעות עבודה ארוכות, יכולים להשפיע לרעה על רמות הלחץ של האדם.

אז מה עושים והאם עוד לא אבדה תקוותנו ויש סיכוי שנוכל להשיג קצת שקט נפשי? לדברי החוקרים, שעות עבודה גמישות עשויות להיות הפתרון במקרה הזה, ולגרום לאימהות עובדות להשיג איזון משביע רצון בין עבודה לחיי משפחה. דבר נוסף שיכול להקל וחשוב שיתקיים הוא חלוקת "עול" גידול הילדים בין בני הזוג. ברגע שגברים יבינו שהם חלק בלתי נפרד משגרת הבית, המעמסה שנשים רבות מרגישות תפחת בצורה משמעותית.

אימהותהורותעבודה