תינוק מאושר ב-60 שניות: קייט מידלטון, ביונסה והקרדשיאנס כבר אימצו את השיטה הזו להרגעת תינוקות

אימהות מיואשות ועייפות, ואבות חרדים טרוטי עיניים עצרו הכל – יש תקווה – וקוראים לה ד"ר הרווי קארפ. קארפ הוא מומחה אמריקאי לרפואת ילדים. בארצות הברית הוא נחשב כבר שנים לאגדה ומכונה הלוחש לתינוקות. הוא כתב חמישה ספרים, הוציא מאות סרטוני הדרכה, ואם אתם הורים לניו בורן סביר להניח ששמעתם על שיטת חמשת האסים שלו ('The Five S's'). עכשיו הוא מגיע לישראל כאורח של און לייף להרצאה חד פעמית, לקראת יציאת הספר שלו "התינוק הכי שמח בשכונה" בעברית בהוצאת מטר.

בהרצאה בישראל, שהתקיימה היום (שישי) בסינמה סיטי גלילות, דיבר ד"ר קארפ על השיטה שפיתח – איך להרגיע תינוק ב-60 שניות, ועזר להורים שלב אחר שלב להבין איך לעזאזל אפשר לחזור לישון יותר משעה בלילה.

 

מה באמת עומד מאחורי השיטה המצליחה של רופא הילדים?  אחרי שנים של עבודה עם תינוקות ופעוטות ומחקרים שערך, הצליח רופא הילדים האמריקאי לחבר בין כמה טכניקות פשוטות ולפתח שיטה שעוזרת להרגיע תינוק בוכה עד צורח בזמן קצר מאוד. המטרה שלו הייתה למנוע מהורים לתינוקות להגיע למצב של תסכול שלדבריו עלול להוביל לדיכאון אחרי לידה או חלילה להתעללות בילדים. רופא הילדים התבסס על רעיונות שקיימים בתרבויות שונות והצליח לדייק אותן לטכניקה משולבת שנותנת לתינוק את ההרגשה כאילו הוא עדיין ברחם, ועוזרת לו להירגע בצורה המיטבית ביותר.

שיטת חמשת האסים של קארפ, מוכרת כבר שנים ברחבי העולם אך בתחילת הדרך היא התקבלה בחשדנות. מחקר מדעי שנערך בבית החולים לילדים בווירג'יניה בדק אותה על 240 תינוקות בני ארבעה חודשים עד שנתיים והוכיח כי היא אכן עובדת. מבין התינוקות שהשתתפו במחקר, אלו עליהן "נוסתה" השיטה אכן נרגעו מוקדם יותר מהאחרים.

אז מה הסוד? הטכניקה שפיתח הדוקטור מארה"ב מבוססת על חמישה כללים (כולם אגב מתחילים באות S ומכאן שמה):

Swaddling: עיטוף התינוק בחיתול בצורה הדוקה, באופן שיזכיר לו את חווית העיטוף והצפיפות ברחם ועל מנת לגרום לו לאותה תחושת ביטחון.

Side/Stomach: התנוחה בה יש להחזיק את התינוק כדי להרגיע אותו – בצד ימין ועם הפנים נוטות כלפי מטה.

Sucking: מציצה. פטמה, מוצץ וכו', פעולת המציצה הוכחה כמרגיעה את התינוק.

Shushing: 'ששש' – השמעת הקולות האלו ('ששש') וחזרה רפטטיבית עליהם בקול רם ובוטח. על פי קארפ מדובר ברעשים שדומים לקולות שהתינוק שומע ברחם.  

Swinging: נדנוד התינוק בתנועות קטנות, עדינות ומהירות ובהתמדה. גם במקרה הזה הפעולה אמורה לשחזר תחושות שהתינוק הרגיש ברחם.

בראיונות הרבים שקיים, הסביר ד"ר קארפ את הרעיון שעומד מאחורי השיטה. לפי הרופא, תינוק רך שרק נולד, לא מספיק לפתח ברחם את "רפלקס ההירגעות", ולכן תפקידנו כהורים הוא להקל עליו. "תינוקות הם לא כמו סוסים", הסביר, "סוס מוכן לעולם ולמעשה יכול כבר לרוץ  ביום הראשון של חייו. בשלושת החודשים הראשונים לחייהם, התינוקות שלנו הם עדיין עוברים. לוקח להם זמן עד שהם מחייכים ומגיבים ומוכנים לאינטרקציה כלשהי. מהסיבה הזאת אנחנו ההורים צריכים להיות כמו רחם מהלך כדי להרגיע אותם".

הלוחש לתינוקות קורא לשלושת החודשים הראשונים בחייו של התינוק "הטרימסטר הרביעי", ורואה אותם כהמשך ישיר לשהותו של הרך הנולד ברחם. השיטה פשוט מתבססת על שחזור אותם אלמנטים חיוניים שהוא חווה שם. ועל כן,  אם הורה רוצה להרגיע את התינוק שלו, כל שעליו לעשות הוא ליצור עבורו תנאים דומים. פשוט לא?

מעבר לשיטת חמשת האסים, קארפ נחשב לגורו גם בענייני פעוטות וכתב ספר גם בנושא הזה  "The Happiest toddler on the block", שלמרבה הצער עדיין אין צפי שיתורגם בארץ. גם במקרה הזה השיטה של קארפ אמורה להבטיח את הירגעותו של הפעוט בזמן קצר ואפילו לעצור תוך שבוע את התקפי הזעם מהגיהנום יימח שימם. הפתרון על קצה המזלג, הוא פשוט לא להתבלבל ולהיכנע להתקפים אלא לדייק את המסר. כלומר, במקום להסביר לפעוט את הרציונל שעומד מאחורי העובדה שהוא לא יכול לשחק כדורגל עם קלמנטינה (סתם סיטואציה שעלתה לי לראש), ובמקום להתחרפן מהסיטואציה הסוריאליסטית – צריך פשוט לדבר עם הילד במשפטים קצרים עם הרבה חזרות והרבה רגש. כלומר לחזור על המסר שאתם רוצים להעביר שוב ושוב, בלי פחד ובצורה בוטחת.

עוד פיתוח מבית היוצר של אימפריית התינוקות הוא עריסת ה-SNOO, עריסה רובוטית שפיתח יחד עם חוקרי MIT, שאולי נראית קצת מרתיעה במבט ראשון אבל גרמה לסלבס כמו אשטון קוצ'ר ומילה קוניס, הנסיכה קייטביונסה והקרדשיאנס לסגוד לקארפ ולהשתפך עליו ועל העריסה החכמה שלו תחת כל עץ רענן. העריסה מבוססת על אותם העקרונות של השיטה שפיתח, אבל מאפשרת להורה להניח בה את התינוק ולישון בזמן שהיא עושה את העבודה ועוטפת ומתנענעת ומנענעת בעצמה. בבדיקות שנערכו על 7,000 תינוקות התגלה שהעריסה גרמה להם לישון בין שעה לשעתיים יותר בכל לילה (!). גם הפיתוח הפלאי הזה, מצטערים לאכזב, טרם הגיע לישראל. עד רגע זה לא נרשם מקרה אחד של מוות בעריסה לתינוקות שישנו ב-SNOO וכרגע ה-FDA בודק אפשרות להכריז עליה כמכשיר למניעת מוות בעריסה. 

התקופה הראשונה לחייו של הילוד היא אחת התקופות הקשות בחייו של הורה. החיים משתנים, ההתמודדויות רבות, והלחץ לעשות הכל בצורה מושלמת שוחק ומתסכל. יש שיטות, עצות, טיפים ופיתוחים רבים שנועדו לעזור להורים צעירים להרגיע תינוקות, חלקן מגיעות מסבתות חכמות, חלקן ממומחים בעלי שם. על דבר אחד כולם מסכימים, כדי שהתינוק יהיה רגוע, גם ההורים צריכים להירגע. "אומרים שטיפול בילד הוא אינטואיטיבי, אבל רוב ההורים לא באמת יודעים מהרגע הראשון מה לעשות עם התינוק שלהם", מעודד קארפ, "זה אינטואיטיבי לרצות להרגיע את התינוק שלך אבל זה בכלל לא אינטואיטיבי לדעת איך. הרגעת תינוק זאת מיומנות, והיא מצריכה אימון. לפעמים זה לוקח זמן. וגם זה בסדר".

***

 

 

ד"ר הרווי קארפהורותהתינוק הכי מאושר בשכונהתינוקות