מאיה ורטהיימר: "הורים שפטו אותי מאוד, זה משהו שעשה לי נזק נפשי לכל דבר"

החודש נערך כנס 'מדברים להורים' של און לייף ונורופן לילדים, אירוע ZOOM מיוחד להורים טריים ולהורים שבדרך, שעסק בכל הדברים החשובים שהורים צריכים לדעת. בפאנל המרכזי של הערב ראיינה לינוי בר גפן את ההורים הטריים מאיה ורטהיימר, עברי לידר,  ואורטל עמר שנחשפו ושיתפו באתגרים שהם חוו בשנה הראשונה שלהם כהורים. בימים הקרובים נביא לכם את דבריהם של כל אחד מההורים המפורסמים בסדרת כתבות מיוחדת, והפעם: לינוי בר גפן מראיינת את מאיה ורטהיימר, אימא של בייבי אסיה.

יש הרבה "פייק ניוז" בשנה הראשונה לחיי התינוק. אנחנו הרבה פעמים מכינים את עצמנו למשהו מסוים אבל בפועל מגלות משהו אחר לגמרי, מה זה היה אצלכם?

"הפייק הכי גדול שלי בכל הנוגע להורות בעיקר היה בעיקר עניין ההתאהבות, שאומרים לך שתתאהבי מהרגע הראשון. מגיע הילד וכולם אומרים לי 'איזה אושר', 'איזה דבר מתוק', את תמיד שואלת אנשים מה היום הכי מאושר בחיים שלהם, והם אומרים 'היום בו הבת שלי נולדה', שקר גס ברמות. היום הכי טוב בחיים שלי היה החתונה שלי, השתכרתי לגמרי, אין קשר בין זה לבין פתיחת ים סוף שהייתה בבית החולים. זה היה יום מאוד קשה. וההתאהבות, הרגע שבו אנחנו אומרים 'בואנה זה היה שווה הכול', אני עדיין לא שם".

יש גם קצת עמימות בשאלה הזאת, כי אין באמת רגע כזה.

"אולי, אני לא יודעת אם יש את הרגע הזה".

מאיה ורטהיימר, עברי לידר ואורטל עמר. מתוך כנס 'מדברים להורים' של און לייף ונורופן

אולי יותר מהתאהבות מרגישים אחריות, את מרגישה קשר.

"באיזה שהוא שלב אתה מבין שאתה אוהב את הייצור הזה יותר משאתה אוהב הכול, כי אתה מעדיף שאתה תהיה חולה מאשר שהוא יהיה חולה, אתה אומר בבוקר תודה רבה שהוא קיים ואז תודה רבה שבעלי קיים. אני לא בטוחה שאני מאוהבת, אני ממש ממש שמחה שהיא בחיים שלי, יש ימים שאנחנו שלום שלום ואהלן אהלן ויש ימים שהיא החיים שלי. התאהבות היא לא רציונלית".

בהמשך בדרך כלל גם מגיעים למצבים שהמגננה על הילד משבשת את דעתך. בפעם הראשונה שהיא תחטוף מכות בגן את תסתכלי על יצור חמוד בן 3 שבכל יום רגיל היית מחבקת אותו ומה שיבוא לך לעשות זה "לשבור לו את העצמות".

"כמו שאגיד לך שמישהו עובר עם האופניים קרוב מדי לעגלה, דברים מאד אלימים שמעולם לא היו קיימים בי, נמצאים בי".

אחד הדברים שלא מדברים עליהם מספיק זה עד כמה השנה הראשונה של זוג עם תינוק חדש היא קריטית ומסוכנת.

"מישהו נתן לי טיפ ממש חשוב, הוא אמר תקעקעי על היד לא להתגרש".

הרבה פעמים קורה שאנחנו חסרי אונים בסיטואציות מסוימות עם התינוק שלנו. היה לך רגע כזה עם אסיה?

"ברור, מה זאת אומרת? אני לא יודעת לתאר את הפעם הראשונה שהרגשתי ככה, כי לי קרו כמה דברים במקביל, גם נולדה לי ילדה, גם בעלי נכנס להיות שר בממשלה, גם התחילה קורונה, מגפה עולמית, בגדול הרגשתי שזה גדול עליי, שמשהו לא זה".

שהחיים גדולים עלייך לפעמים.

"כן, ככה זה מרגיש. אני חושבת שכל ה- 3-4 חודשים בטח גם עם ההנקה, את לא ממש ישנה, ואת לא ממש ערה. כשיש לי עבודה או נגיד תקופת צילומים אני אומרת לעצמי 'אוקיי,  אני הולכת לקום עכשיו שלושה חודשים ב- 5 בבוקר ולקרוע את התחת ואז יהיה לי חופש ואני אסע ליוון', אבל פה זה לא נגמר".

יש רגע קסום שבו הם לא מתעוררים בלילה, שמעתי שיש תקופה שבה צריך להעיר אותם ממש.

"אני גם שמעתי על זה ומחכה לזה בקוצר רוח. אני עכשיו עם שיניים וזה או הילדה שלי או תא רדום של אלקעידה. זה אחד מהשניים".

אפרופו לילה ושינה, עשית את הטעות הקלאסית שאימהות מפורסמות עושות ופרסת בפני התקשורת את ההתנהלות שלך עם אסיה. אני מתייחסת כמובן לשיטת השינה השנויה במחלוקת שדיברת עליה. נכווית?

"למדתי מזה, שהורים הם דבר מאד מאד שיפוטי. אני חושבת שהאלימות שאני הרגשתי מבחינה של השיפוטיות זה משהו שעשה לי נזק נפשי לכל דבר".

מה באמת היה שם? תקפו אותך בצורה לא פרופורציונלית.

"אני אספר על מה שהיה מאחורי הקלעים. הייתה לי פינה בתוכנית של לירון ויצמן ונלי תגר ברדיו ת"א וכל פעם הייתי אמורה לספר על חווית הורות ראשונה. המפיקה של התוכנית דיברה איתי לפני התוכנית ואמרה לי 'יש לך 5 דקות לדבר על הסיפור הזה, אל תלכי לאיבוד, אל תספרי מה את עושה, מה את כן עושה, לאיפה את לוקחת את זה, איך הגעת לזה, פשוט תספרי על הדבר כמו שהוא'. אותה מפיקה הייתה בניתוח עיניים בזמן שידור התוכנית, ולירון ונלי שכל אחת מהן צריכה לתת עמדה אחרת לגבי מה שאני אומרת לא נתנו כל אחת מהן עמדה. בסופו של דבר, אני נשמעתי כמו ברושור של השיטה הזאת, למרות שאני לא עושה אותה".

מה זאת אומרת?

"אפילו לא היה לי את המקום של לספר מה אני כן עושה, מה לקחתי ומה לא לקחתי, האם הבת שלי נגמלה וכו'. כמה יועצות הנקה או לפחות אחת שמעו את זה. זה היה כמו קרב לא נורמלי, איזה כתבת של אתר מסוים שאני לא אסלח לה בחיים, החליטה שהיא מפרסמת את זה עם כותרות של מה שיועצות הנקה אמרו. דיברתי איתה והסברתי לה את הסיטואציה, אמרתי לה 'תקשיבי זה לא מה שאני עושה, בבקשה אל תפרסמי את זה', חטפתי התקף חרדה, והיא אמרה על הזין שלי אני מפרסמת את זה. ואז גיליתי שלכל אחד יש משהו להגיד לגבי איך שאני מנהלת את ההורות, עזבי את זה שהייתי אימא בסה"כ 4 וחצי חודשים".

שיפוטיות של הורים זה דבר נוראי.

"מה שאני באה להגיד זה שהורות היא דבר אינדיבידואלי והעניין הוא שאנחנו כל פעם חושבים שאנחנו יודעים מה טוב בשביל מישהו אחר, זה מוציא מאיתנו אמוציות מאד קשות. אני יכולה להגיד לך שלגבי דברים אחרים בחיים שלי אין לי בעיה להתראיין ולעמוד על הרגליים האחוריות ולהגיד 'חבר'ה, זאת אני, הכול בסדר'. פה אין לי מושג אם עשיתי את הדבר הנכון. אני יודעת שאני מנסה לעשות את הכי טוב שלי, אני יודעת שאני מנסה לעשות את הכי טוב עבור הבת שלי, ואני באמת עושה את המקסימום עבורה. אבל לבוא ולהגיד את מה שנאמר, זה באמת עשה נזק מאוד מאוד משמעותי".

מה אמרו שם שהכי פגע בך?

"הדברים הכי נוראיים היו בסגנון של 'היא לא צריכה להיות אימא'"

וזה גם למרות שעשית כזה מאמץ להיות אמא, בעבר אפילו חשפת את טיפולי הפוריות שעברת.

"זה לא משנה, אף אימא לא יכולה להגיד כזה דבר. מדובר כאן על נשים שהן אימהות, את לא יכולה לבוא ולדבר על בן אדם אחר, אתן כל כך לא יודעות מה קורה מאחורי הקלעים. הייתי בחוסר שינה, הוצג צד אחד. אגב, היום המון מהנשים שרשמו דברים קשים מבקשות ממני סליחה ואומרות שהן היו במקום אחר – 'שפטתי, לא ראיתי, זה עורר בי דברים פנימיים'. אנחנו רוצים להיות הורים טובים אבל אף אחד מאיתנו לא יודע אם הוא עושה את הדבר הנכון".

זה באמת דרבי תחתית שאנשים עם מעט מושג מטיפים לאנשים שנדמה להם שיש להם פחות מוסר.

"כל אחד הולך בשיטה שלו, גם כל ילד הוא אינדיבידואלי ואין אמת אחת. תנו לכל אחד להיות הורה איך שבא לו. אחת הסיבות שהגעתי להשתתף בפאנל הזה היא כדי שבואו נציף את הדבר הזה".

אני תוהה ביני לביני אם זה לא כאילו בן אדם אומר לעצמו כשהוא רואה את זה 'אוקיי, אז זה מה שמעליב אותה, אם ככה אני עכשיו אדע מה הנשק הכי אפקטיבי שלי'.

"באיזה שלב אתה גם מבין שאנשים פשוט רוצים לפגוע בך, כאלו שבדרך כלל רע להם בחיים שלהם. במקרים כאלה מי שעומד מאחורי המקלדת כנראה חייב לקבל חיבוק כי כנראה ממש רע לו שהוא מרגיש צורך להוציא את כל הרוע הזה. אז היום אתה לא לוקח את הדבר הזה ככה, אני לפחות".

בניגוד לכוכבים אחרים, כל זה לא מרתיע אותך מלפרסם תמונות של אסיה ברשתות החברתיות.

"למען האמת החלום שלי הוא שתהיה לי את יכולת איפוק, יש לי אפס איפוק, באמת כאילו.

את מורידה אחרי זה תמונות מסוימות?

"לא, אני בכל פעם אומרת לעצמי שבאיזה שהוא שלב נעבור לאמריקה, או שאני אפסיק ביום מין הימים, למרות שאני לא מצליחה. באופן כללי אני בן אדם שמשתף מאד, וזה הרגיש לי לא הגיוני שאני לא אראה את הדבר הזה שהוא בעצם חלק גדול מהחיים שלי. ובנוסף לזה גם ראיתי שכשהסתרתי אותה נוצר איזה מין מקום מתגונן שלי, שיבקשו מהמיילדות, האחיות, הדולה שלי שישלחו תמונה של הילדה. זה הכניס אותי לחרדות, אמרתי 'או מיי גוד, הולכים לבקש את זה מהגננת. אמרתי לעצמי או שאת הולכת להסתיר כל החיים שלך ולהיות באיזה פאניקה או שתוציאי את העוקץ ותראי להם: 'אהלן זאת הבת שלי, רדו מהסיפור, זאת היא ובואו נמשיך'".

כשנולדים ילדים איכשהו השוויון עף מהחלון ואני תוהה איך זה באמת. כי חלק מהכפייה עלינו היא להיות קטנות וחמודות ולהישאר עם הילד בבית כל הזמן, וזה נובע מזה שאומרים לנו זה התפקיד הטבעי שלכן.

"זה 90% מההיסטוריה האנושית לצערנו, שאלתי את הפסיכולוג שלי וזו הייתה התשובה שלו. הוא ניסה להסביר לי למה העולם ככה".

מה הדבר הכי מפתיע שגילית על עצמך מהרגע שהפכת להיות אמא?

"קודם כל יש המון רגעים בהורות שאת פתאום מסתכלת על עצמך מהצד ואומרת אני לא מאמינה שעשיתי את זה. אחרי הלידה הייתי ערה שבוע, לא ישנתי כלום, כשאת משחזרת לעצמך את לא מאמינה שהצלחת לעשות את כל הדברים האלה. לשאלתך, אני חושבת שמה שקרה לי זה שאני התבגרתי באיזשהו אופן, למרות שכיביתי לאסף את האור בשירותים היום".

נאחזת בילדותיות בכל הכוח.

"משהו בי התבגר ואין לי מה לעשות. אני בן אדם שהיה לפני כן נורא רגיש להכל, תמיד היה לי קר, בכל מקום שהלכתי אליו הייתי חייבת שיהיו שירותים, שיהיה נקי וכו', אבל ברגע שאתה נהיה הורה אז אתה יכול להתאפק לפיפי שעות. כשאסף חוזר הביתה ואני רואה אותו אני אומרת לו 'מאמי איזה יופי שחזרת אני הולכת לשירותים'. את אפילו לא יודעת שהגוף שלך פיזית מסוגל להתאפק כל כך הרבה זמן ואת מגלה גם שאת מסוגלת לא לאכול הרבה זמן. המון דברים שלא ידעתי שאני מסוגלת להם פיזיולוגית".

אימהותהורותמאיה ורטהיימר