אלימות כלכלית: גלית גוטמן, דליה מזור וזהבה גלאון נלחמות בתופעה

אלימות נגד נשים מגיעה בצורות שונות ונוראיות. אחת הצורות שאנו פחות רגילים לשמוע עליהן היא אלימות כלכלית – בה נשים מוצאות עצמן כלואות ומנוצלות על ידי בני זוג מתעללים, פשוט כי אין להן את הכסף או היכולות הכלכליות לצאת ממצבן. "רוח נשית" היא עמותה שמביאה את הנושא למודעות ומסייעת לנשים הסובלות מאלימות כזו להשתחרר ממנה.

רשת האופנה קרייזי ליין חברה לעמותה כדי להעלות יחדיו ערב גאלה ייחודי, שבמרכזו התרחשה תצוגת אופנה בניצוחו של מוטי רייף. אמש עלו למסלול 42 נשים מרקע שונה ביניהן – גלית גוטמן, דליה מזור, אורנה דץ, רונית יודקביץ', קרן מור, ציפי פינס, גילת אנקורי, רותי רודנר, דליה מזור, זהבה גלאון, יעל חולדאי ועוד, למען אותה מטרה משותפת.

בין המשתתפות: גילת אנקורי, זהבה גלאון, גלית גוטמן, אורנה דץ. צילום: אלירן אביטל

אלימות כלכלית: איומים, מגבלות ושאלות מטרידות

אם את מוצאת את עצמך ממציאה תירוצים לבעלך על החולצה החדשה שקנית, נדרשת לתת פירוט של הוצאותיך וננזפת כשאת מבזבזת, יתכן שגם את סובלת מאלימות כלכלית

לכתבה המלאה

"ערב הגאלה מהווה את יריית הפתיחה ליריד אופנה שנתי של העמותה שלנו, יריד 'טרנדה' במתחם התחנה, שמתקיים זו השנה החמישית, והשנה קרייזי ליין מעניקה לו חסות", מספרת תמר שוורץ, מנכ"לית העמותה. "היריד מציע פריטי לבוש שנתרמו על ידי מעצבי וחברות אופנה שונים – כאשר כל ההכנסות קודש לעמותה. כל הנשים שנבחרו לצעוד על המסלול אינן דוגמניות –  הן מובילות דעה בחברה הישראלית. יש פה מסר של עוצמה נשיות לא רק בהיבט הפיזי – שהרי כולן לא צעירות במיוחד, אלא גם בהיבט הפריצה וההישגים בחייהן".

לדברי שוורץ, 50% מהנשים שיוצאות ממעגל האלימות חוזרות לבעל המכה. "הן חוזרות בגלל שהן תלויות בו מבחינה כלכלית. הן חושבות שהן לא מספיק טובות ואין להן איך לכלכל את עצמן, הרי בעל מכה הוא כזה שמקטין את האישה והיא חושבת שהיא לא מסוגלת בלעדיו. העמותה רוצה לשבור את מעגל הקסמים הזה. אנחנו מנסים לגרום להן לכלכל את עצמן, מצמידים להן מנטורית שחונכת ומלווה אותן בתהליכי התפתחות תעסוקתית".

המפיק, מוטי רייף, שמונה לנשיא אגודת הידידות על עמותת "רוח נשית", מסביר שעבורו זהו לא אירוע חד פעמי אלא עבודה מתמשכת. "אני חושב שמאז שעשיתי את הסרט על לינור אברג'יל, משהו השתנה אצלי והרצון שלי לנסות ולעזור ככל שניתן בעולם הזה של אלימות נגד נשים רק הולך וגובר". הסרט "מיס עולם האמיצה", שיצא בשנת 2013, מספר את סיפורה של מיס עולם לשעבר לינור אברג'יל, ובמסגרתו שיתפו קורבנות אונס נוספות את סיפורן. הסרט הפך לא רק לסיפור של אישה אחת – אלא השמיע גם את קולן של אלו שלא נשמעו. "החלטנו לקיים ערב גאלה כסיפתח ליריד, ואנו מקווים שבמהלך שלושת הימים נגייס כמיליון שקלים. הלוואי ונצליח".

ישבנו לשיחה עם כמה מהנשים שצעדו על המסלול אמש, במטרה להבין מהי עבורן המשמעות של עצמאות כלכלית ומדוע חשוב להעלות את נושא האלימות הכלכלית למודעות הציבור.

גלית גוטמן פרזנטורית קרייזי ליין:  "זה יכול לקרות גם לשכנה בדלת ליד"

מהי עצמאות כלכלית?

"בעיניי, זו הגדרה לאישה המצליחה לפרנס בכוחות עצמה את עצמה ואת ילדיה".

האם הכרת באופן אישי אישה שחוותה אלימות כלכלית?

"זה משהו שיכול לקרות כל כך בקלות, בהמון בתים שאנחנו בכלל לא יכולים להעלות על הדעת – כי אלימות כלכלית היא לא משהו שרואים. הרבה מאד נשים בוחרות להביא ילדים ולהישאר איתם בבית, ומאותו הרגע לגבר יש תפקיד כמפרנס יחיד. בדרך כלל אין בעיה עם זה והעולם הכלכלי משותף לשניהם, אבל יש לא מעט מקרים שזה ממש לא כך. בכלל, אלימות מכל סוג תמיד נראית לנו כל כך רחוקה מאיתנו, אבל למעשה זה יכול לקרות גם לשכנה בדלת ליד".

צילום: אלירן אביטל

אורנה דץ: "כסף זה עצמאות"

מהי אלימות כלכלית?

"אלימות כלכלית מתרחשת כשמישהו מונע ממך לרכוש משהו או להוציא כסף. כשהאישה לא עובדת והיא נתמכת על ידי בעלה, והוא מחליט אם היא יכולה להוציא כסף או לא – זו אלימות כלכלית. זו הדרך שלו למנוע ממנה דברים".

הכרת מישהי שהייתה צריכה להסתיר בגד שקנתה?

"ברור, אני מכירה לא מעט נשים שמסתירות ואומרות: 'רק שבעלי לא יראה שקניתי'. אני לא ככה, כי כל חיי אף אחד לא פרנס אותי, ואני קובעת על מה אוציא את הכסף. אני יודעת שיש הרבה נשים שאינן כאלו, ואני יכולה להציע להן שכן ילחמו על כך שתהיה להן את הפרנסה שלהן ואת הכסף שלהן, כי כסף זה כח וזה עצמאות. לא רק בהקשר של קניות – יש כסף, יש כח. תעשו את זה לבד, אל תתמכו על ידי אחרים".

צילום: אלירן אביטל

גילת אנקורי: "אדם אחד אוחז בארנק וכל השאר נתונים לחסדיו"

מדוע החלטת להירתם לפרוייקט?

"קודם כל, כשמוטי רייף קורא לי – אני באה. וכשהוא הסביר לי במה מדובר, לא היה לי כל ספק, שאם אין לי הצגה באותו הערב אני חייבת להגיע".

איך את מגדירה עצמאות כלכלית?

"כשאתה אחראי על הכסף שלך, אתה מחליט על מה להוציא אותו – סדר העדיפויות שלך הוא מה שקובע".

אנקורי מגלה כי רק לאחרונה גילתה את מושג אלימות כלכלית – על אף שהכירה אותו מסביבתה בגיל ילדות, רק לא ידעה לקרוא לו כך. "אני זוכרת שבילדותי נשים רבות כמעט ולא עבדו. הבעל של השכנה שלנו היה נותן לה מדי שבוע כסף, דמי כיס, שבו הייתה דואגת לכלכלת הבית. אם רצתה משהו נוסף, הייתה צריכה לבקש ממנו ספציפית. אני זוכרת שזה זיעזע את אימא שלי – שבאותה תקופה אמנם גם לא עבדה, אבל הוריי היו שותפים מכל הבחינות. ואז הבנתי את העניין הזה, שיש משפחות שאדם אחד אוחז בארנק וכל האחרים נתונים לחסדיו".

האם הכרת מישהי שהייתה צריכה להסתיר בגד שקנתה?

"יש לי חברות שהיו קונות חולצה ואומרות לבעל 'גילת השאילה לי', למרות שכולן עובדות ומתפרנסות בעצמן. אבל זה היה חצי בצחוק, אני בטוחה".

צילום: אלירן אביטל

קרן מור: "עצמאות כלכלית היא החופש להגשים אהבות שלך"

מדוע החלטת להירתם לפרוייקט?

"אני חושבת שזו מטרה מאד חשובה, לעזור לנשים שנפגעו כלכלית בדרך כלשהי".

איך את מגדירה עצמאות כלכלית?

"זה בעיקר חופש ליצור בעצמי, לא רק בגדים שאני יכולה לקנות אלא גם ליצור, ויצירה נתמכת על ידי כסף. עצמאות כלכלית היא החופש להגשים אהבות שלך".

האם הכרת מישהי שהייתה צריכה להסתיר בגד שקנתה, או אולי את עצמך?

"אני לא, אבל אולי בעלי היה צריך להסתיר ממני (צוחקת)".

דליה מזור: "חשוב ללמד נשים לעזור לעצמן"

מדוע החלטת להירתם לפרוייקט?

"אני מרגישה בשנים האחרונות הרבה יותר צורך לתרום, יותר מבעבר. וכאן ספציפית, המטרה כל כך חשובה: לעזור לנשים שקשה להן להגיע לעצמאות כלכלית כשהן יוצאות מהמקלט. אני חושבת שהמדינה הייתה צריכה לקחת אחריות על הנושא הזה, אבל מאחר ולא, אנו סומכים על טוב לבם של אנשים במגזר השלישי שמתגייסים לעזור. מה שמאד משמח אותי שכאשר זה מגיע להירתמות למען מטרה טובה – אין ימין ושמאל, חילונים וחרדים, אין פילוג ומי שיכול – עוזר".

האם את מכירה מישהי שחוותה אלימות כלכלית?

"באופן אישי לא, אבל בתוך עמנו אנו יושבות ויודעות איזו מעמסה נפשית, רגשית וכלכלית יש לנשים המגיעות למקלט. הן חיות בפחד. רבות מהן חוזרות הביתה כי הן לא מסוגלות לפרנס עצמן, ולכן חשוב להביא למקום שתדענה שהן יוכלו לעזור לעצמן – כמאמר המשפט הידוע: לא לתת להן דגים, לתת להן חכות".

צילום: אלירן אביטל

זהבה גלאון: "לאישה החווה אלימות כלכלית אין פצעים חיצוניים"

מדוע החלטת להירתם לפרוייקט?

"רוח נשית היא אחת העמותות הכי חשובות שקיימות. אני מקדמת איתן ועם עוד ארגונים הצעת חוק למניעת אלימות כלכלית. בעוד שבועיים זה עולה לדיון להצעה במליאה ורוצים לתת לו ביטוי לחקיקה, כי זה לא מקרה אחד או שניים – זו ממש תופעה".

איך את מגדירה אלימות כלכלית?

"כשבן הזוג שלך לא מסכים לך לפתוח חשבון בנק, לא מאפשר לך גישה לכספים, להוציא צ'קים. זו לא אלימות פיזית, היא לא נראית, אבל היא משנה את החיים – ובלי שאת יכולה להראות פצעים חיצוניים".

היריד השנתי של עמותת רוח נשית, "טרנדה", נערך השנה ב-18-21.5 במתחם התחנה, בחסות רשת קרייזי ליין: ביום חמישי בין השעות 16:00-22:00, ביום שישי בין השעות 10:00-16:00 וביום שבת בין השעות 10:00-18:00. יימכרו בו פריטים שנתרמו מבתי האופנה של דורין פרנקפורט, אלון ליבנה, אלמביקה, קרן וולף ועוד רבים – בין 20-150 שקלים (למעט שמלות הכלה ופריטים נבחרים). כל הכנסות האירוע הן תרומה לפעילות עמותת רוח נשית ולקידומן הכלכלי של נשים נפגעות אלימות.

הנה כמה פריטים שתוכלו למצוא ביריד במחירים מיוחדים:

מיס גיישה – במקום 700-1000 שקלים יימכרו ב-150 שקלים. צילום: דברי כחלון

שמלה של לילך אלגרבלי. צילום: יחסי ציבור

שמלת כלה של דוד חצבני – בין שמלות הכלה שיימכרו ביריד ויעלו עד 3,000 שקל