H&M וזארה בלחץ: טרנד הבגדים להשכרה תופס תאוצה

מחקרים מראים כי בפועל אנחנו מנצלים רק אחוז מסוים מהמלתחה שבארון שלנו. יחד עם זאת, אנחנו ממשיכים לקנות עוד ועוד בגדים, מה שגורם לנו ללכת לאיבוד בארון של עצמנו ולא למצות באמת את מירב הפוטנציאל שבו. מחקרן של אליזבת' ביי ואלן מק'קיניי, למשל, מצא כי ל- 85% מהנשים יש בגדים בארון שלא מתאימים להן. על פי המחקר, רוב הנשים האמריקאיות מחזיקות בארון מנעד של כ-3 מידות מתוך ציפייה שהמשקל שלהן ישתנה. נשים העידו כי כל עוד הן משאירות בארון בגדים במידות הקטנות, יש להן מוטיבציה לרדת במשקל ולהיכנס חזרה לג'ינס המיוחל. בנוסף קיימת גם המחשבה כי הגוף משתנה במהלך השנים, והן צריכות בארון גם את האופציות הרחבות יותר.

סקר שנערך בבריטניה בשנת 2015 ע"י קרן צדקה "ברנרדוס" בכ- 1500 נשים מעל גיל 16, הראה כי רוב הרכישות האופנתיות של נשים נלבשות בממוצע כ-7 פעמים. עוד נמצא כי כמעט 33% מהנשים מחשיבות בגד כ"ישן" לאחר שלבשו את הבגד 3 פעמים. בשנת 2011, מחקר שנערך בכ-1500 נשים אירופאיות מצא כי 70% מהנשים משתמשות בכ-50% מהבגדים בארון שלהן. כך שאיך שלא נסתכל על זה, ואיפה שלא נהיה בעולם, נראה בעיקר ארונות מפוצצים בבגדים שכנראה כבר לעולם לא נלבש.

אז מה הייתן אומרות אם במקום לרכוש את בגדי היום יום שלכן, תוכלו להשכיר אותם לתקופה של כמה חודשים, למשך הזמן בו הם באופנה? ואל דאגה – כאשר הם יצאו מהאופנה, הם גם יצאו מהארון בחזרה למקום ממנו באו. נשמע מדהים, לא?

לגרום ל- H&M ולזארה לפשוט רגל

שתי נשים אמריקאיות בשם ג'ניפר היימן וג'ניפר פלייס גם כן חשבו כך, והן הקימו פלטפורמה כזו בדיוק בשבילכן – אתר בשם "Rent the runway". החברה התחילה את דרכה בשנת 2009 כחברה להשכרת לבוש רשמי. ממש כמו מקבילתה הישראלית "style 4 rent" , הרעיון היה השכרה חד פעמית של בגד לאירוע רשמי או מיוחד, כמו חתונה או נשף, ועל ידי כך לחסוך כסף וגם מקום בארון.

לאחרונה הוסיפו באתר את האפשרות למנוי להשכרת בגדי יום-יום, ומאז מדווחת החברה כי כמות המנויים עלתה בכ-125%. החברה עומדת על הכנסות של כ-100 מליון דולר נכון לשנת 2016 ונכון להיום, עדין לא חשפה את נתוני השנה הנוכחית.

בקטגוריית המנויים, מציעה החברה שני מסלולים: מנוי "Update" בעלות חודשית של 89$. המנוי מוגבל ל-4 פריטים בחודש אותם תוכלי ללבוש כמה שתרצי, כאשר בסוף החודש תאצלי להחזיר אותם על מנת שתוכלי להחליף אותם ב- 4 פריטים חדשים לחודש הבא.

מנוי ה"Unlimited" , בעלות חודשית של 159$, הוא מנוי בלתי מוגבל, המאפשר להשכיר על בסיס קבוע 4 פריטים מהאתר ולהחליף אותם מתי שתרצי. אבל כל עוד לא תחזירי את הבגדים, לא תוכלי לקבל חדשים. ניתן להחזיר הכל בבת אחת או כל פריט בנפרד, כאשר הרעיון הוא שבכל רגע נתון יהיו אצלך בארון 4 פריטים מושכרים. נכון להיום החברה עובדת עם כ-500 מותגים שונים מהם ניתן להשכיר חולצות, מכנסיים, שמלות, מעילים ותיקים. אם ממש התאהבת באחד הפריטים ובא לך לשמור אותו לעצמך, תוכלי להפוך אותו לשלך במחיר מוזל ששמור למנויי האתר בלבד.

מנכ"לית ומייסדת המותג, ג'ניפר היימן, אומרת: "אני רוצה לגרום ל- H&M ולזארה לפשוט רגל". היא מתכננת להפוך את הארון של האישה האמריקאית מסטטי לדינאמי, ולטענתה "אנחנו מעוניינים להציע את מה שאנחנו רואים כ'הנוחות האולטימטיבית': בגדי מעצבים באותו המחיר של פריט מזארה ועל פי דרישה. זהו בעצם ארון בלתי נגמר. אנחנו רוצות שנשים יחשבו על השכרת בגד מאיתנו באותו האופן שהן חושבות על ללכת לזארה או H&M בשביל לקנות פריט אחד". הדרך שלהן לעשות זאת היא להציע משלוח שיגיע אפילו עוד באותו היום. אמנם כרגע השירות הזה עובד רק בניו יורק, אבל החברה מתכננת להתרחב לערים נוספות.

פחות זיהום, פחות סנטימנטים

אז יכול להיות שכך נראה העתיד? יכול להיות שלא רחוק היום בו נשכיר את הלבוש שלנו ולא נקנה יותר בגדים? הרי המודעות לקניה עודפת ומיותרת הולכת וגדלה, ויחד איתה הולכת וצומחת התנועה המינימליסטית, שמטיפה לצמצום הצריכה והאגירה. אנחנו כבר משכירים אופניים לפי שעה או לפי מנוי, וגם השכרות של רכבים לזמנים קצרים במקום קנייה נהיו יותר נפוצות. יכול להיות שאנחנו הולכים לקראת עתיד שבו אנחנו פחות ופחות הבעלים של רכוש ויותר משתמשים בשירותי השכרה?

אין ספק שהרעיון של "כלכלה שיתופית" בכל תחומי החיים נהיה נפוץ יותר ויותר. כבר ידוע כי תעשיית ייצור הבגדים היא מהמזהמות ביותר. ואולי באמת זו הדרך להוביל להפחתה ולדילול בייצור כמויות הבגדים הבלתי נתפסות שמיוצרות כיום בעולם. בסופו של דבר, אם מותגי אופנה ייצרו כמויות המתאימות להשכרה ולא לקנייה, תעשיית האופנה תחסוך לעולם הרבה מהזיהום שנוצר בתהליכי הייצור, אולי אפילו תנאי ההעסקה של העובדים במפעלי הייצור יהיו נוחים יותר כיוון שכמויות הייצור יהיו קטנות יותר וכך אפילו יוכלו החברות להרוויח על כל בגד שהם מייצרים יותר, שכן על כל פריט ישלם יותר מאדם אחד.

חשבתי שזה רעיון נהדר, ואני עדין חושבת כך. אבל אז גם נזכרתי שיש לי בגדים בארון שאני לא מוכנה לוותר עליהם, אפילו אם לא לבשתי אותם שנים. לפעמים הסיבה היא סנטימנטלית, לפעמים זה בגלל שהם נקנו בלא מעט כסף. ולפעמים זה באמת עניין של מידה, ברור שיש לי בארון ג'ינס מהתיכון שאני עוד מתכננת להיכנס לתוכו, יש לי גם ג'ינס בארון מהתקופה של הטיול אחרי צבא שיש בו הרבה מקום לתקופות קצת יותר קשות. לכן קשה להאמין שיום אחד נוותר על קניה ועל הרכושנות לגמרי. כרגע נראה שהשאיפה היא ליהנות מכל העולמות – לבסס ארון עם כמה פרטים מנצחים שתמיד טוב שיהיו, פלוס כמה יציאות יוצאות דופן שאנחנו קשורות אליהן באופן אישי, ולצד כל אלו פריטים שמתחלפים ומאפשרים גיוון אינסופי ועוד מקום בבית.

h&mזארהשופינג