טל גלבוע, לידיעתך: היום בו הפרוות יצאו מהאופנה הולך ומתקרב

עד לפני כמה שנים פרוות נחשבו לסמל סטטוס של ממש. ממעילי הפרווה עם הכובע התואם של אלקסיס בשושלת של שנות ה-80 ועד למגוון הפרוות אותן מציגות לנו בנות משפחת קארדשיאן בכל תמונת פאפרצי בחורף הניו יורקי. למרות המחאות ההולכות וגדלות, הסלבריטאיות החמות ביותר לובשות פרווה בכל הזדמנות שיש להן ולא נראה שהדבר מדיר שינה מעיניהן. אבל ככל הנראה, ועל אף שתמיד היה נושא שנוי במחלוקת, בשנים האחרונות ישנה יותר ויותר הבנה כי השימוש בפרווה חייב להיפסק. ובעוד שלא פשוט יהיה לגרום לאנשים להפסיק לצרוך מוצר מסוים, יהיה יותר קל פשוט להפסיק לייצר אותו. ולכן ההירתמות של עולם האופנה למשימה היא מבורכת.

במותג האופנה מייקל קורס שיחררו ב-15 בדצמבר הצהרה כי יפסיקו להשתמש בפרוות החל משנת 2018. אחרי שנים רבות בהן הציג מייקל קורס מעילי פרווה מפוארים על המסלול והתעלם מהמחאות נגדו ונגד השימוש שלו בפרווה, החליטו בבית האופנה להצטרף למספר הולך וגדל של חברות אופנה שלקחו החלטה לא לייצר יותר פרוות ולנסות ולייצר אלטרנטיבות ראויות. ההחלטה כוללת גם את המותג ג'ימי צ'ו שנקנה על ידי מייקל קורס ביולי האחרון. "החלטה זו מסמנת פרק חדש בו החברה שלנו ממשיכה לפתח את השימוש בחומרים חדשניים" אמר ג'ון ד. איידול, יו"ר ומנכ"ל המותג.

"בשל ההתקדמות הטכנולוגית בפיתוח בדים, היום יש לנו את היכולת ליצור אסתטיקה יוקרתית באמצעות פרווה שאינה של בעלי חיים", הוסיף המעצב מייקל קורס בכבודו ובעצמו. "אנחנו נציג את הטכניקות החדשות הללו בתצוגה שלנו בפברואר הקרוב".

מייקל קורס. יש סיכוי לשינוי

ההודעה מגיעה רק כמה חודשים לאחר שביוני האחרון בראיון של קורס עם העיתונאית אלינה צ'ו במוזיאון המטרופולין לאמנות, השיחה נקטעה על ידי פעילי זכויות בעלי חיים. כ -20 מפגינים הסתערו על הבמה, יצרו מעגל סביב קורס וצ'ו, עשו קולות של בעלי חיים וצעקו משפטים כמו "למייקל קורס יש דם על הידיים" ו"פרוות בעלי חיים זה לא אופנה". לפני כן, בחודש פברואר, קבוצה של תומכי PETA מחו מחוץ לחנות של מייקל קורס בסוהו, ניו יורק עם שלטים נגד השימוש בפרווה ומסכה ענקית בדמות ראשו של קורס. כל זאת בנוסף לשנים של מכתבים ופניות מטעם PETA  שהפצירו בקורס לשקול לשנות את דרכיו.

נשיאת HSI, הארגון הבינלאומי לזכויות בעלי החיים, קיטי בלוק, אמרה: "הריגת בעלי חיים לייצור פרווה היא אכזרית ומיושנת, ולכן זה מרגש מאוד לראות מעצבי אופנה כמו מייקל קורס מוותרים על פרווה כחלק מהקולקציה שלהם. ברור כי הביקוש הצרכני לאופנה אתית כולל רצון עז להפסקת שימוש בפרווה, ולכן אנו שמחים לצרף את מייקל קורס לרשימה של מותגים נטולי פרווה".

פרוות זה מודרני?

אז כנראה שבמקרה הזה אפשר לומר שהטוב ניצח. אבל כנראה שההחלטה עשויה להיות יותר בגלל הגישה המשתנה של תעשיית האופנה לנושא באופן כללי. ההצהרה להתנער מפרווה של קורס מגיעה אחרי זו של מותג העל גוצ'י. באוקטובר האחרון נשיא ומנכ"ל המותג היוקרתי, מרקו ביזארי, הודיע ​​כי החל מקולקציית אביב 2018, העיצובים שלהם לא יכללו עוד פרווה של בעלי חיים. "אתם חושבים שהשימוש בפרוות היום נחשב מודרני? אני לא חושב שזה מודרני, וזו הסיבה שהחלטנו לא לעשות את זה. זה קצת לא עדכני"/

תיק של גוצ'י. לא מודרני. תמונה: Shutterstock

למרות פופולריות נעלי הפרווה ומעילי המינק המפוארים של המותג, בחברה לקחו סיכון בכך שבחרו לוותר על פרווה, אבל השינוי עלול גם להשתלם להם עם בסיס הלקוחות הצעיר שלה, הנתפסים ​​כיותר מוסריים מאשר בדורות קודמים, ומהווים כיום יותר ממחצית הקונים של גוצ'י. "אופנה תמיד התבססה על מגמות, רגשות ונסיון לצפות את החלומות והרצונות של הצרכנים", אומר ביזארי. וכנראה שבגוצ'י צופים שלשם העתיד הולך. "בגוצ'י מתרגשים לעשות את הצעד הבא ומקווים שזה יעזור לעורר חדשנות ולהעלות את המודעות, לשנות את תעשיית האופנה היוקרתית לטובה. להיות אחראיים מבחינה חברתית הוא אחד מערכי הליבה של גוצ'י, ואנו נמשיך לפעול למען הסביבה ובעלי החיים".

מייקל קורס וגוצ'י מצטרפים למותגים רבים שכבר התחייבו להתנזר מפרווה בשנים האחרונות, כולם חלק מ" Fur free alliance ", קבוצה בינלאומית של יותר מ -40 ארגונים שדואגים לרווחת בעלי חיים ומקדמים חלופות לפרווה בתעשיית האופנה. ביניהם קלווין קליין, דונה קארן, הוגו בוס, ראלף לורן, טומי הילפיגר, ארמאני, וכמובן סטלה מקארת'ני שהייתה אחת הדוגלות הגדולות ביותר באופנה ללא פרווה, והתחייבה לעולם לא להשתמש במוצרים מן החי בקולקציות שלה עוד מראשית ימי הקמת את המותג שלה, ובמקום זאת משקיעה בחידושים ובטכנולוגיה על מנת ליצור חומרים חדשים.

ריהאנה מתחממת. תמונה: Shutterstock

שלא תטעו, על אף מספר מותגים שמכריזים על מדיניות ללא פרווה, כמעט 70% מהמעצבים הגדולים כללו פרווה בקולקציית הסתיו- חורף 2017 שלהם. מותגים כמו דיור ולואי ויטון עדיין לא מוותרים על האפשרות וממשיכים לייצר פרווה למי שמעוניין וככל הנראה יש מתעניינים. הנה עוד נתון- בעוד מכירות של פרווה אמיתית ירדו לאחרונה בכמה מהשווקים המערביים, הם עדיין משגשגים יחסית בסין, ובערים כמו בייג'ינג ושנחאי, פרווה עדיין נחשבת לסמל סטטוס. אחת הסיבות לגודלו העצום של שוק הפרווה של סין היא פשוט הקור.  בלא מעט ערים קטנות בסין, הטמפרטורה יכולה לרדת מתחת ל -20 מעלות צלזיוס בחורף.

ולמרות כל זאת, לדברי אוטן, פעולות של מותגים כמו גוצ'י משפיעות על הבחירה האתית גם בסין, שכן הקונים שם – כמו אלה ברחבי אירופה וארצות הברית – מושפעים מהבחירות של בתי האופנה הגדולים בעולם. "לכל החלטה שגוצ'י או מותג אחר עושה ביחס לפרווה יש השפעה כלשהי בסין", הוא אומר.

משפחת קרדשיאן. כמה חיות מתות בתמונה אחת?

אז האם אנחנו קרבים ליום בו השימוש בפרווה יעלם מן העולם? קים קארדשיאן הצהירה לפני כשנתיים כי מעתה תלבש פרווה שיוצרה אך ורק מחיות שמתו לצד הדרך. אני לא בטוחה איך אפשר לדעת אם אכן בשביל הפרווה שהיא לובשת חיות לא סבלו, אז כנראה שנאלץ להאמין לה. או שלא. אבל אין ספק שיש יותר הבנה בעולם שהתעללות בבעלי חיים לצורכי בגדים היא בעייתית. וכאשר מי שמכתיב את הטון מוציא את הפרווה מהאופנה, זה מעלה את הסיכוי שהשימוש בה יפחת. עכשיו כל מה שצריך הוא שעוד ועוד מותגי אופנה יצטרפו לרשימה ושעוד מובילי דעת קהל יחרימו את השימוש בפרוות ואנחנו עומדים בפני עולם ללא פרוות.

אופנהגוצ'ימייקל קורסקים קרדשיאן