חוטיני: מי המציא את זה ולמה יש מי שלא מוכנה לצאת בלי זה מהבית?

בקלות יכולנו לחשוב שהחוטיני הוא המצאה של איזה גבר שוביניסט שרצה להרוויח קצת אקסטרה מזומנים על חשבון נשים, אבל לא. החוטיני קיים כבר כמה עשרות אלפי שנים וכמו שזה נראה, הוא כאן כדי להישאר. גברים לפני 75,000 שנה לבשו אותו על מנת למנוע פגיעה באזור איבר המין ואם האדם טרם נכחד, הם כנראה הצליחו במשימה.

מאז ועד שנות השבעים לא תועד אף שימוש נשי במוצר. התחתונים לעומת זאת, הם המצאה של אישה בריטית אחת עם מודעות גבוהה להיגיינה. בהוראתה של המלכה ויקטוריה אנחנו לובשים תחתונים כבר 150 שנה. יש סיכוי שזה היה מסתכם רק בזה, אילולא ברזיל והגנים המדהימים שלהם לתחת מושלם. הם האחראים הבלעדיים לדורות על גבי דורות של נשים שפשוט לא נוח להן. דרום אמריקה בכלל וברזיל בפרט, השתמשו בחופש ובליבראליות של העשור הקודם כדי להשחיל לנו, בשנות ה 70, את החוטיני לאופנה. מאז נוספו אלפי לקוחות מאוכזבות בגלל שהתמונה של הדוגמנית סייז אפס בפוטושופ לא תואמת את המציאות שלאחר פתיחת האריזה.

ועדיין, כל מוצר שמכבד את עצמו מוכר באמצעות סקס. לאן שלא נסתכל, מסביבנו תמיד יהיו ישבנים חשופים עם חתיכת בד באמצע. אנחנו תופסים את החוטיני כדבר סקסי ופריט חובה בכל גרדרובה. "כל מה שמזכיר סקס, כל מה שגורם לאדם לחשוב על סקס, הופך למצליח יותר וטוב יותר, כביכול" אומרת ברית הלן סיידוף, בת 21 מרמת גן. "ממקום של להתבייש להגיד את המילה "מין", הפכנו את הסקס לנושא שיחה פופולרי סביב השולחן. החוטיני, בתור פריט לבוש שמכסה רק את המשולש הקדמי אך חושף בכזו ראווה את הישבן העגול, הוא אחד הסמלים העיקריים לסקס. לפני המון שנים זה היה המחשוף". יש בזה משהו. כל מוזיאון לאומנות בכל מדינה מחזיק תמונה של מלכה כלשהי בת מאתיים שצוירה בשמן עם שמלה מנופחת, מחשוף עמוק וחזה מתוח. החוטיני לא חידש לנו שום דבר, אלא החליף בתפקיד את החלק העליון של הגוף הנשי.

כבר נכתבו מחקרים כנגד ההשלכות הרפואיות של החוטיני, לצד מחקרים שטענו שכולנו צריכים ללכת ללא הלבשה תחתונה בכלל. הכל כמובן תלוי בשאלה מי מימן את המחקר. בסופו של דבר, הדעה המקצועית הרווחת לא רלוונטית כל עוד נוח לך. ויש מקרים שזה נוח או לפחות ככה טוענות נשים רבות שלובשות חוטיני בגלל נוחות מסוימת ולאוו דווקא בגלל הפן הסקסי שמתלווה אליו.

לא, התחתונים לא יהפכו את התחת שלך לסקסי. צילום: shutterstock

"אין שום קשר בין סקסי לבין זהות התחתונים", מסבירה יעל סער, בת 30 מתל אביב, "יש אנשים שתופסים חוטיני בתור תחתון סקסי יותר ויש שלא. סקסיות היא בכל מקרה מדד סובייקטיבי. באופן אישי אני מכירה המון בנות שלובשות רק חוטיני כי הוא הכי נוח להן. לי לא נוח ללבוש תחתון אחר כבר הרבה שנים. זה שיש נשים שעושות דברים בגלל מוסכמות חברתיות לא שונה מהעובדה שיש אנשים שמעשנים/שותים/קונים מותגים יקרים/מחוררים את גופם או מתאפרים. האם זה אידיאלי? לא. האם זה בהכרח רע? לא יודעת. אם הרגשתן של הנשים כלפי עצמן משתפרת בגלל שהן לובשות חוטיני, אז האם בהכרח חוסר הנוחות הוא רעה גדולה יותר מאשר השיפור בהרגשה? לטעמי לא".

הפעם הראשונה בה לבשתי חוטיני לא הייתה לי נוחה בכלל, כמו הפעם הראשונה של המון נשים אחרות ועדיין, קניתי שוב, כמו הרבה נשים אחרות. אני מניחה שזה נכון גם לגבי המעשנים. אני משוכנעת שהשאכטה הראשונה של כל מעשן כבד הייתה מגעילה, דוחה והוא שיעל את הריאה שלו החוצה. אבל בפעם השנייה, הוא כבר למד להתאפק. כל התפאורה של מסלול החיים שלנו לא נבחרה מתוך רצון חופשי. אנחנו פשוט בוחרים מתוך מעט האפשרויות שניתנו לנו על ידי החברה כשהיא דואגת להבהיר מה האפשרות הרצויה ביותר. כל בחירה אחרת נבדקת ונשללת בקפידה על ידי מבטים מזועזעים ורק האמיצים ביותר, מצליחים לדבוק בדרכם.

בפוסט בפייסבוק תחת הכותרת "הפעם הראשונה שלבשתי חוטיני" מתארת אישה בת 30 פלוס את החוויה הראשונית שלה ברכישת ולבישת חוטיני, מסבירה היטב מדוע הפעם הראשונה תהיה גם הפעם האחרונה ומפריכה את הקשר בין סקסיות להלבשה תחתונה במשפט: "אם את סקסית, כנראה תישארי כזו גם עם תחתונים רגילים לגמרי, בוקסר או שק תפוחי אדמה על הראש".

"מבאס שיש עדיין נשים שעושות משהו או לובשות משהו בגלל מוסכמות חברתיות ובגלל מה שאנשים חושבים. זה אמנם נשמע כמו פרסומת, אבל את הכי יפה כשנוח לך! לעזאזל עם מוסכמות חברתיות. אנחנו ב-2018, לא 1920. תלבשי מה שבא לך. לא מה שאחרים רוצים שתלבשי", אומרת ברית.

כשזה מגיע לעניין של נוחות, אי אפשר להתווכח. נוחות של אחד היא לא תמיד נוחות של אחר, אבל כשזה יורד לפסים אישיים ומשפיע על הדרך בה אנחנו רואות את עצמנו ואת הסקסיות המתפרצת שלנו, זה כבר סיפור אחר לגמרי. אני לא יוצאת מהבית ללא איפור והטיול עם הכלבה מגיע רק אחרי שאני מאורגנת ומסודרת, כדי שגם השכנים חלילה לא יחשפו לזוועות של הבוקר. אישה אחרת נועלת נעלי עקב גם לחדר כושר ואחרת לובשת חוטיני. הטיפוח העצמי הוא דבר מבורך, כשזה מגיע כתוספת. הערך העצמי שלנו והסקסיות האמיתית מגיעה ממה שאנחנו חושבות על עצמנו. וכמו תמיד, הצורה שבה השאר יתייחסו אלינו היא נגזרת ישירה של הנ"ל. הסומק בלחיים צריך להחמיא ללביאה שבתוכך ולא לגרור אותה החוצה בכוח.

הלבשה תחתונהחוטיניתחתונים