הטרנד החדש לגברים: עקבים גבוהים

בין אם מדובר בטוניקות או מכנסי הסקיני שנכנסו לארון הגברים כבר לפני כמה שנים או במכנסיי הבוייפרנד שנכנסו לארון הנשים – אנחנו חים בתקופה בה הגבולות הולכים ומטשטשים. השימוש של אלמנטים "גבריים" בארון ה"נשי" הוא משהו מעט יותר נפוץ, כמו חליפות "גבריות" שהיו אופנתיות מאוד כבר בשנות ה-80 וגם היום נחשבות לשיא האופנה, או החולצות המכופתרות שזוכות לשלל גרסאות "נשיות" יותר, כמו זו הידועה שעשתה קרי ברדשאו ב"סקס והעיר הגדולה". כנראה שמעבר פריטים מארון הגברים לארון הנשים הוא מעט נוח יותר לאנשים לעיכול ולכן תמיד היה נפוץ יותר, אבל זה לא אומר שההיפך לא אפשרי. והאמת, שבשנת 2018 מונחים כמו "גברי" ו"נשי" הופכים גם ככה להיות נחלת העבר, אז זה רק הגיוני שגם הגבולות בסגנון הלבוש יטשטשו.

בעולם האופנה, כמו בעולם האופנה, תחילה ראינו גברים שעולים על עקבים בעיקר על המסלולים, כמובן בצורה המוגזמת והמוקצנת יותר, ולאט לאט צעדו העקבים מחוץ למסלול אל כיוון המיינסטרים, וננעלו על ידי שלל סלבריטאים. הסלבריטאי האחרון שעלה על עקבים הוא ג'ארד לטו. השחקן ידוע כאחד שלא מפחד לאמץ אף סגנון חדשני, בין אם הוא לובש גלימה צבעונית משונה, חולצות רקומות ראוותניות או פונצ'ו בצבעי הקשת. הכוכב בן ה -46 ממשיך למתוח את הגבולות בכל פעם שאנחנו רואים אותו. בינואר האחרון נצפה השחקן באירוע אנשי השנה של "Musicares"  באאוטפיט שכולו לבן עם עקבים מחודדים, שכולם הגיעו היישר מהמסלול של קולקציית אביב 2018 של המותג הלמוט לאנג.

אבל לטו הוא לא הראשון שחפץ בעקבים. במהלך שבוע האופנה במרץ 2015, קנייה ווסט נעל מגפי עקבים מקטיפה וכתוצאה מכך קיבל מטח של תגובות ברשתות החברתיות, אם כי לא נראה שאלו הטרידו אותו יותר מידי, כיוון שמאז הוא כבר נצפה בעוד כמה הזדמנויות עם עקבים שונים. גם הזמר הארי סטיילס ידוע כחובב עקבים לא קטן, את סטיילס ניתן לראות כמעט בכל הופעה עם נעלים שיכולות בקלות להינעל גם על ידי נשים. ולפני כמה חודשים אפילו ג'סטין ביבר נצפה לובש מגף שחור עם עקב מסיבי ומכנסי סקיני.

גם השחקן ג'יידן סמית' ידוע כאחד ששובר בקביעות את כל הכללים, לובש ועושה מה שהוא רוצה, כולל ללבוש שמלה אם מתחשק לו, דבר אשר סייע לו את התפקיד של הגבר הראשון שכיכב בקמפיין בגדי נשים של לואי ויטון ב- 2016. כנדרש ממעמדו, לאירוע המאט גאלה במאי האחרון גם הוא הגיע עם עקבים.

ג'יידן סמית' ללואי ויטון

למרות הקישור המיידי בין עקבים לנשים, מקורם של העקבים דווקא מתקשר לגברים ולגבריות. במאה ה-16 רוכבי הסוסים של פרס היו נועלים עקבים על מנת לשמור את הרגל בארכוף בקלות. בסופו של דבר, הם אומצו על ידי האריסטוקרטים במערב אירופה. אחד העוקבים המלכותיים הידועים ביותר כללו את המלך לואי ה -14 של צרפת. המגמה של גברים בעקבים בסופו של דבר דעכה במהלך המאה ה -18, תקופה שבה גברים התנערו מהרעיון של לבוש מושקע ומלוטש, והשאירו את האסתטיקה לנשים.

העקבים זכו לקאמבק מאות שנים מאוחר יותר, בשנות ה-70, בתקופת הגלאם רוק של דיוויד בואי, ולאחר מכן בצורת מגפונים מודפסים על רגליו של הזמר פרינס. כעת נראה כי עקבי גברים חוזרים בסגנון לא ברור של טשטוש מגדרי כיאה להרבה פריטים כיום, כאשר לא ברור האם מדובר בנעל "גברית" או "נשית" או גם וגם, מה שהופך אותה למתאימה לכולם.

דיוויד בואי. עשה את זה קודם

באופן כללי נושא העקבים הוא נושא בעייתי. אחרי הכל, מאז שהם שוייכו לנשים, הם נועדו בעיקר כדי להבליט להן את הישבן ואת החזה, תוך שהם גורמים לעיקום היציבה ועמוד השדרה. אבל אם הייתה איזו מחשבה שהשימוש בעקבים דווקא ילך ויצטמצם בעקבות התחזקות הפמיניזם והחתירה לשיווין, כנראה שדווקא כאן ישנה טעות. במקום שהעקבים יפנו את מקומם לנעלים נוחות יותר ופחות מגבילות, אנו מוצאים את עצמנו בתקופה בה העקבים דווקא תופסים את מקומם גם בארון הגברים.

אנחנו נמצאים היום בעידן שיותר ויותר אנשים עושים מה שהם רוצים ופחות מה שהם צריכים או מה שמצופה מהם לעשות. וזה כמובן מבורך. אנחנו צריכים לשמוח שהעולם פחות מתחלק לגברי ונשי ושגברים מרגישים בנוח לגשת לפריטים שבעבר נחשבו כטאבו, כמו למשל הצבע הורוד שהפך מאוד פופולארי בשנים האחרונות. אנחנו צריכים לשמוח שאנחנו חיים בעידן בו כל אחד יכול לבטא את עצמו בעזרת אופנה ולהרגיש בנוח. רק חבל שדווקא על העקבים, אחד הפריטים שהכי מזיקים לגוף על פי כל המחקרים, עדיין קשה לנו לוותר.

נעלי עקבעקביםפרינסקנייה ווסט