חברות האופנה הכי ידידותיות לסביבה

בפברואר השנה השיקה חברת ליווייס שיטה חדשה לייצור ג'ינסים באמצעות מים ממחוזרים. לא רק שבחברה הפחיתו את כמות המים שבה משתמשים במפעלי הייצור, אלא הם גם וידאו כי המים שעוזבים את המפעל יהיו נקיים דיים. מערכת המים הממוחזרים הוטמעה במפעל שמספק ג'ינסים לחברה בסין, שייצא 100 אלף זוגות ג'ינסים לנשים בעזרת 100% מים ממוחזרים, ובכך נחסכו מים נקיים בסדר גודל של כחמש בריכות אולימפיות.

לדברי סמנכ"ל הקיימות של ליוויס, החברה יצרה סטנדרט חדש של מיחזור ושימוש חוזר של מים, שיועבר לכל המפעלים שעמם היא עובדת, ומספקים מוצרים גם לחברות אופנה אחרות. החברה גם מנסה להפחית את כמות השימוש במים, בכל שרשרת ייצור הג'ינס וליצור "תווית של דאגה לכדור הארץ". הם גם מעודדים את קוני הג'ינסים לשטוף אותן במים קרים ובייבוש בחבל, פעולות שגם משמרות את הג'ינס לאורך זמן רב יותר.

תעשיית האופנה בעולם מבזבזת מים רבים בהליך הייצור והיא ידועה לשמצה בתרומתה לזיהום מים. ההערכות בסין, שבה ריכוז מפעלי הטקסטיל גבוה במיוחד, הן ש-17%-20% מזיהום המים בסין נובע מתעשיית הטקסטיל.

לכן, בשנים האחרונות ניכרת התאמצותן של חברות אופנה רבות למתג עצמן כירוקות ולהצהיר כי הן שומרות על כדור הארץ. מצד שני, חברות שחורתות על דגלן את האקו-שיק לא יכולות לייצר קולקציה אחת מכותנה אורגנית או ממים ממוחזרים ולנוח על זרי האופנה. הן צריכות להוכיח שהמגמה הזו נמצאת כאן להישאר והיא לא תצא מהאופנה כבר בעונה הבאה. הנה חמש חברות ישראליות שמיישמות זאת בהצלחה:

1. דורין פרנקפורט

כבר יותר מ-30 שנה שדורין פרנקפורט, בעלת המותג הנושא את שמה, מייצרת את הבגדים שהיא מעצבת בישראל בלבד, מתוך אג'נדה של ייצור כחול לב בלבד, תחת קוד אתי ואקולוגי. מאז שהחלה לפעול הטיפה פרנקפורט לעיצוב במרכזי ערים, בתעשייה בלתי מזהמת, שיספק פרנסה לעובדים מהסביבה.

שמלה מקולקציית הקיץ של דורין פרנקפורט (צילום: גיא נחום לוי)

במפעל של המותג הממוקם ברחוב שוקן בדרום תל אביב מועסקים עשרות עובדים מהסביבה, בהתאם למשנתה. בשירותי המפעל מנגבים ידיים עם מגבות בד ולא נייר, המפעל אטום לרעשים ופרנקפורט מפקחת על אופי הייצור והאיכות. בראיון ל"מעריב" ב-2009 אמרה פרנקפורט על מגמת האקו-שיק כי "זה פתטי מאוד שנאומי המשנה שלי נהפכו לטרנד.. מעיק עלי לחשוב שזו מגמה, מכיוון שזה דבר שחייב להיות עמוק בדנ"א של העוסקים במלאכה. אצלי זו כבר דרך חיים".

2.  קום איל פו

ביולי 2008 פירסמה קום איל פו דו"ח אחריות חברתית סביבתית ל-2008-2007 ונהפכה לחברת האופנה הראשונה בישראל שמפרסמת דו"ח מעין זה. המייסדת והמנכ"לית סיביל גולדפיינר הסבירה כי "הדו"ח נועד לספר מי אנחנו ואיך אנחנו עומדות מאחורי החזון שלנו".

באתר הבית של קום איל פו, תחת הכותרת אג'נדה, נכתב כי רעיון האחריות החברתית של עסקים מבוסס על מחויבותם של ארגונים עסקיים כלפי החברה והקהילה שבהן הם פועלים. אנחנו בקום איל פו מאמינות במודל לפי חזון החברה מוטמע בכל רמות התפישה והעשייה. במהלך השנים הגענו להבנה כי בגד הוא אף פעם לא רק בגד. הוא לעד חלק ממערך שלם של עשייה, של תפישת עולם. בגד מקפל בתוכו את התנאים שבהם הוא מיוצר, את תפישות היופי שהוא מקדם, את האופן שבו הוא מפורסם ומשווק", נכתב.

בקום איל פו משתמשים ככל האפשר בבדים טבעיים ואורגניים, דוגמת כותנה אורגנית, צמר ופשתן. הגישה העיצובית מונחית על ידי הצורך לעשות שימוש, ככל שניתן, בחומרים ידידותיים לסביבה", נכתב בדו"ח האחריות החברתית סביבתית. עקרונות אקו–אופנה משולבים בגישה לבדים, כולל הדרך שבה הבגדים יטופלו גם אחרי הקנייה – בלי ניקוי יבש לבגדים, רוב הבגדים מומלצים לכביסה בטמפרטורות נמוכות וייבוש ללא מכונת כביסה. הבדים שנבחרים נעימים למגע וברמת איכות גבוהה במיוחד, כדי לאפשר שימוש לאורך שנים.

מתוך אתר קום איל פו

קום איל פו אף קיבלה תעודה מיוזמת האנרגיה הטובה של מרכז השל לחשיבה ולמנהיגות סביבתית בעבור ביצוע איזון של פליטת גזי חממה בכמות של 71 של פחמן דו חמצני שנפלט כתוצאה מפעילות החברה. הקיזוז נעשה באמצעות החלפת מערכות הסקה בסולר לדודי שמש בבתי מגורים משותפים.

3. כותון

כותון הוקמה לפני 21 שנה על ידי ארז וגלית מעודד-ברוידא, שיצרו מהפכה בתחום האופנה הירוקה. מתחילת דרכה הציעה כותון בגדים מחומרי גלם ידידותיים לסביבה ולקהילה והתחייבה להעניק תנאי העסקה הוגנים ושכר הוגן. בסטודיו ובמתפרה שלהם בכפר הריף האשפה מופרדת לשמונה פחים: זכוכית ופיקדון, נייר, קרטון, בקבוקי פלסטיק, אורגני, סוללות, שאריות בדים ומוצרי אלקטרוניקה. פרט לכותנה אורגנית, משתמשים בחברה בפוליאסטר ממוחזר ובסיבי במבוק.

מעודד-ברוידא ציינה בעבר שאצלם, העסק בנוי בצורה אקולוגית משלב המחשבה ועד שלב התפעול. היא סיפרה כי הפתרונות לא זולים, אבל לטווח ארוך זה מוכיח את עצמו. "מה לעשות, להיות אדם עם עקרונות זה לא עניין זול" אמרה. את הכותנה לבגדים מגדלת החברה על מי ביוב שטוהרו. היא אינה מרוססת בחומרי הדברה והעובדים מועסקים בתנאי שכר הוגנים.

מתוך קטלוג אביב-קיץ 2014

מעודד-ברוידא אף החזירו את כל הייצר מאינדונזיה ארצה, מתוך מטרה לעודד את הכלכלה המקומית ולפרנס את התושבים בישראל, וגם לחסוך האנרגיה של הטסה והובלה. אמנם בני הזוג לא מתיימרים להיות חברה ירוקה, מכיוון שזה כמעט בלתי אפשרי, אבל לאור העובדה שהם לא מכבסים את בגדיהם כדי לא לזהם את מי התהום ומשתדלים למזער את הנזק שנוצר בתהליך הייצור, נראה שהם בהחלט עושים את המקסימום.

4. מדאו

לפני כארבע שנים החליטה מירונה קורן לקפוץ על הטרנד האקולוגי והקימה את חברת MADEO, שמייבאת מגוון רחב של מותגים בינלאומיים המתמחים בעיצוב ובייצור תיקים ואביזרי אופנה שימושיים מחומרים ממוחזרים.

קורן, בעלת רקע אדריכלי, שמה לה למטרה לקדם את המודעות לעיצוב האקולוגי הממוחזר, הן בפריטי העיצוב לבית והן בתחום האקססוריז והאופנה. "סביבה נקייה היא הרקע שלנו לבלוט", נכתב בפרופיל החברה.

חנות הדגל של מדאו

בין המוצרים המיובאים תוכלו למצוא מותג המתמחה בייצור תיקים ואביזרי אופנה מלשוניות של פחיות שתייה ממוחזרות, מותג המייצר תיקים מניירות ממוחזרים של עטיפות ממתקים, חטיפים, בקבוקי שתייה, עיתונים ועוד. מותג תיקים נוסף מייצר תיקים מחומרים כמו מגזינים ושאריות לינוליאום, ומותג אחר מייצר תיקים מרשתות ממוחזרות מענף הבנייה, שקיות ניילון סרוגות ומיחזור של מושבי אופנועים. MADEO ואף מייבאת תכשיטים שעשויים מתרכובת אקולוגית של גומי שאינו מכיל עופרת ועור ממוחזר.

5. אנג'לי

פריטי הלבוש של אנג'לי, בסנסקריט: הכרת תודה וברכה, נוצרו מתוך שתי אהבות – לייצור בגדים וליוגה. החברה מתמחה בעיצוב בגדים ליוגה. לפיכך, נוסחת העיצוב של אנג'לי מקפידה על חופש תנועה ועל תחושת רווחה בתוך הבגד.

אנג'לי נבנה כמותג ירוק המקדם תפישות הדוגלות בניצול נבון של משאבי הטבע, בעידוד קשרי מסחר בכפר הגלובלי וברגישות אקולוגית. כל הבגדים מיוצרים מחוטי כותנה אורגניים. לדברי הבעלים גילי רביד, כותנה אורגנית היא בחירה שמקפלת בתוכה את המחשבה שאולי אי אפשר לשנות את העולם, אבל היכן שזה מתאפשר כלכלית, ראוי לחשוב איך אפשר לעשות שימוש הגון וידידותי בחומרי הגלם ובאריזות.

הכותנה האורגנית אמנם יקרה יותר, אבל השימוש בה ממזער את הנזק המצטבר.באנג'לי משתמשים גם בבד הבמבוק, בעל מגע משי ותחושה רכה במיוחד. לבד הבמבוק סיבים בעלי איכויות נושמות ואווריריות יותר בהשוואה לסיבים טבעיים אחרים. לכן מגעו נעים במיוחד, מתאים לאקלים הישראלי ולתרגול גופני.

אמרנו לכם שזה פשוט, נכון?  ישראל היא לא סתם המדינה המובילה בעולם במיחזור בקבוקי פלסטיק, גם בעולם האופנה אנחנו יכולים ללמד את הגויים כמה דברים.