2016 בשערי המגזינים: עד כמה באמת התקדמנו?

בגן אמנם לימדו אותנו ש"אסור לשפוט ספר לפי הכריכה שלו", אך עם השנים למדנו שאפשר לשפוט מגמות מהשנה החולפת לפי שערי מגזינים גדולים ומצליחים. באופן מעניין למדי, מגזיני אופנה מובילים כמו Vogue או Harper's Bazaar מצליחים לחזות מגמות שנוגעות לא רק לתחום העיסוק שלהם, אלא מגמות גדולות יותר, שנוגעות לתפיסות הרווחות בחברה בנושאים כמו נזילות מגדרית או הנקה בציבור, ולאופן שבו מיעוטים משתלבים בחברה של ימינו.

כדי לסכם את השנה החולפת בחרנו שבעה מהמגזינים הכי פופולאריים בארצות הברית –Vogue, Harper's Bazaar, InStyle, Cosmopolitan, Elle, Allure, Glamour -ובחנו את הבחירות שלהם לדמויות אשר הופיעו על שעריהם במהלך שנת 2016. הממצאים לפניכן:

מידות גדולות, מהפכה קטנה

באופן מביך למדי, את כמות השערים שכיכבו עליהן השנה נשים במידות גדולות אפשר לספור על שתי ידיים (וגם זה בקושי). מי שזכתה לכמות השערים הגדולה ביותר (שני שערים שלמים!) הייתה אדל, שכיכבה על שער Vogue האמריקאי בחודש מרץ ועל שער מגזין Vanity Fair בדצמבר.

הזמרת הכי גדולה בעולם, במקרה גם פלאס סייז. גיליון מרץ של ווג

בחודש יולי זכו ארבע כוכבות הסרט "מכסחות השדים" לשער מקביל במגזין ELLE האמריקאי, כשבמקרה שתיים מהן לובשות מידות פלאס-סייז – מליסה מקארת'י ולסלי ג'ונס. באותו חודש פרסם מגזין מארי קלייר הבריטי שער בכיכובה של השחקנית רבל וילסון בשער בו כמעט ואי אפשר לזהותה, כשהיא מכוסה כולה בשמלה אדומה ומסתתרת מאחורי רעמת השיער הבלונדינית שלה ומאחורי ידה השמאלית. הפספוס הגדול הזה בולט במיוחד לאור שער מגזין קוסמופוליטן האמריקאי לחודש אוגוסט, בו מככבת דוגמנית הפלאס-סייז המצליחה ביותר כיום, אשלי גרהאם. השער של גרהאם התקבל בקול תרועה בקרב נשות הפלאס-סייז (ובקרב התומכות בנראות שלהן בתעשיית האופנה), שכן גרהאם לבושה בו בלנז'רי מפתה וחושפני, שהיה חגיגה לנשיותה המתפרצת.

מה כל כך מפחיד במידות גדולות? גרהאם על שער קוסמופוליטן

יש שיגידו שצריך לשמוח לאור ששת השערים האלה שהתפרסמו במהלך השנה, כי שישה שערים ביד עדיפים מאפס. עם זאת, אנחנו בוחרות באופטימיות זהירה ומקוות ששנת 2017 תהיה טובה (הרבה) יותר לנשות הפלאס סייז. אגב, יש לנו גם סיבה טובה להאמין בזה – אשלי גרהאם כבר מככבת על שער מגזין Vogue הבריטי לינואר 2017.

הנשים הלבנות עדיין שולטות

מתוך מאה השערים של שבעת המגזינים הנבחרים, שישים ושבעה שערים (דהיינו שני שלישים בדיוק) הציגו נשים לבנות. בשאר שלושים ושלושה השערים הופיעו עשרים ואחת נשים לא לבנות ושני גברים (ביניהם הזמר/מעצב קניה ווסט בשער משותף עם אישתו קים קרדשיאן במגזין Harper's Bazaar, והאתלט האולימפי אשטון איטון על אחד משערי מגזין Vogue).

הפנים של השינוי? קים וקניה על שער הארפר'ס באזאר

הנשים הלא-לבנות המובילות בכמות השערים מבין המגזינים שנבדקו הן השחקנית ג'סיקה אלבה שמוצאה לטיני והשחקנית לופיטה ניונגו שמוצאה קנייתי-מקסיקני – כל אחת עם שלושה שערים. זוכת פרס "מיס עולם" לשנת 2000, פריאנקה צ'ופרה, ממוצא הודי, זכתה השנה לשני שערים (Elle ו-Instyle), כמו גם האישה הראשונה לשעבר של ארצות הברית, מישל אובמה, שזכתה לשני שערים שעוררו עניין רב בקרב הציבור. נשים לא-לבנות נוספות שכיכבו על שני שערי מגזינים השנה: השחקניות ויולה דוויס וקארי וושינגטון והזמרות דמי לובאטו וFKA Twigs-.

 

האישה הראשונה על שערי ווג ואיןסטייל

אם מדברים על כוחם של מגזינים בקביעת מגמות, מעניין לגלות שכל מי שהופיעו על שערי מגזיני Vogueהמתפרסמים בגרמניה, הולנד ורוסיה בשנה החולפת היו נשים לבנות וסטרייטיות. בגרסה הבריטית של Vogue רק אישה אחת שאינה לבנה הופיעה על שער המגזין השנה (ריהאנה) כשהיא מצטרפת לשש נשים בלבד שאינן לבנות והופיעו ב-14 השנים האחרונות על שערי המגזין הבריטי. בכדי לאזן את הספירה, חשוב לציין שכל הנשים שהופיעו על שערי מגזין Vogue טאיוואן היו נשים שאינן לבנות וכך גם הרוב המוחלט של הנשים שהופיעו על שער מגזין Vogue בגרסה ההודית.

יוצאת מן הכלל. ריהאנה על שער ווג הבריטי

השנה של הטרנסג'נדרים

אף אחד משבעת המגזינים שבחנו לא בחר לשים טרנסג'נדריות על השער – אז הרחבנו את החיפושים וגילינו שבמהלך 2016 בכל זאת היו כמה כאלו. מי שזכתה להכי הרבה שערים במהלך השנה החולפת הייתה הדוגמנית והשחקנית שכיכבה בסדרה עטורת הפרסים "Transparent" הארי נף, עם שערים במגזין ELLE המתפרסם באנגליה, המגזין האמריקאי העצמאי Wonderland, מגזין Interview והמגזין הצרפתי Jalouse. יש לציין ששלושה מתוך ארבעת השערים בהם היא מככבת הם שערים משתנים, כך שלמעשה היא חולקת את אור הזרקורים עם סלבריטאים נוספים.

הארי נף על שער אל

בנוסף לנף גם כוכבת היו-טיוב הטרנסג'נדרית, ג'אז ג'נינג, הופיעה על אחד מבין ארבעת שערי גיליון האביב של מגזין Dazed(לשעבר Dazed & Confused). כמו כן, מגזין מארי-קלייר המתפרסם בספרד העניק לטרנסג'נדרית אנדראה פז'יק את תואר "דוגמנית השנה" ואף שם אותה על שער גיליון חודש מרץ – השער הראשון שלה אחרי הניתוח לשינוי מין שעברה.

חשוב לי לעצור ולהתעכב לרגע על נושא הנראות של טרנסג'נדרים ב-2016. השנה החולפת הייתה שנה שבה טרנסג'נדריות הופיעו בטלוויזיה ועל מסלולי האופנה יותר מכל שנה אחרת בהיסטוריה, ולכן היה צפוי שהמגמה הזו תהיה דומה גם בשערי המגזינים. רמז מטרים נוסף לעניין היה שערו של מגזין ואניטי פייר מהשנה הקודמת שבו כיכבה קטלין ג'נר והפך להיות הגיליון הנמכר ביותר מבין כל המגזינים שיצאו במהלך 2015 בכל העולם.

אך ציפיות לחוד ומציאות לחוד. למרות השיפור הקל משנה שעברה, גם השנה הייתה קבוצת הטרנסג'נדרים הקבוצה הכי פחות מיוצגת על שערי מגזינים (פחות מאחוז אחד), ללא הבדל של דת, צבע או גיל.

אנדריאה פז'יק על שער מרי קלייר

גיל הוא התרגיל

גם נשים מעל גיל 50 זכו לייצוג נמוך למדי במהלך השנה החולפת. מבין מאה השערים בשבעת המגזינים שבדקנו מצאנו רק שבעה שערים, המציגים חמש נשים שונות: במגזין Elle היו ארבעה שערים מתוך 26, ב-Instyle שני שערים מתוך 14 ובמגזין Vogue שער אחד מתוך 12. באופן מפתיע, שתי הנשים הכי מצולמות המשתייכות לקבוצת הגיל הזו הן גם נשים כהות עור – מישל אובמה עם שני שערים (Vogue ו-Instyle) והשחקנית ויולה דייויס (Instyle ו-Elle).

שער מגוון ונהדר של מגזין וניטי פייר

אבל יש גם יוצאי דופן. מגזין W האמריקאי (שלא נכנס לבדיקה שלנו) הציג על שער גיליון דצמבר שלו את הזמרת ברברה סטרייסנד כשהיא חושפת רגליים שלא היו מביישות אף דוגמנית על (אם כי אנו חושדות שגם לפוטושופ היה חלק בעניין הזה). עוד ראוי להזכיר את שער גיליון "הוליווד" המסורתי של מגזין Vanity Fair אשר כלל השנה נשים בלבד – מתוך 13 הנשים שכיכבו על השער, חמש מהן בנות 50 ומעלה (דיאן קיטון, הלן מירן, ויולה דיוויס, שארלוט רמפלינג וג'יין פונדה).

ברברה, זו את? סטרייסנד על שער גיליון דצמבר של מגזין W

רואים את הבטן

מבין כל השערים שבדקנו היה שער אחד בלבד אשר הציג אישה בהריון – השער של השחקנית מילה קוניס בגיליון אוגוסט של מגזין Glamour. קל לפספס בצילום הזה את העובדה שקוניס בהריון, ייתכן שבגלל הסטיילינג הגרוע או שזו למעשה הייתה בחירה מודעת של עורכי המגזין.

גם כשהרחבנו את החיפושים למגזינים נוספים מצאנו רק שערים מעטים של נשים בהריון ברחבי העולם. ארבעה כאלו בלטו במיוחד: ונסה לורנסו בעירום מלא על שער גיליון ינואר של מגזין Harper’s bazaar, השחקנית כריסי טיגן על שער מגזיןInstyle  האוסטרלי לחודש פברואר, בר רפאלי על שער מגזין Elle הספרדי מחודש יולי והדוגמנית/חשפנית בלאק צ'יינה על שער גיליון ספטמבר של מגזין Paper. המגזין היחידי מכל העולם שבחר לשים תמונה של אישה מניקה בשער שלו היה מגזין Vogue הברזילאי, עם הדוגמנית קרול טרנטיני בגיליון חודש ספטמבר.

 

הריון והנקה על השער – נדיר, אך קיים. בר רפאלי על שער אל ודוגמנית מניקה על שער ווג ברזיל

אם לסיים בנימה אופטימית, ראוי לומר ששנת 2016 אכן היתה השנה הכי מגוונת שזכורה לנו, ולא רק מבחינת הנשים (והגברים) שהופיעו על שערי מגזיני האופנה במהלכה. כך למשל, בתצוגות של שבועות האופנה העולמיים, נכללו השנה יותר מבעבר נשים שאינן לבנות, נשים במידות גדולות (בעיקר בשבוע האופנה בניו-יורק), טרנסג'נריות וגם נשים שגילן עולה על 40 – כל אלה נחשבים עדיין בגדר טאבו ומאתגרים את אידאל היופי המצומצם שעולם האופנה התרגל אליו.

אז נכון שעורכי מגזיני האופנה הגדולים המשיכו גם השנה לדבוק בעיקר בדוגמניות המבוקשות ביותר, שעדיין מרגישות בנוח במסגרות אותו אידאל יופי צר – כמו קנדל ג'נר, או ג'יג'י חדיד, שכיכבה השנה על לפחות 15 שערי מגזינים ברחבי העולם מתוכם שמונה רק מתפוצת Vogue העולמית. אבל בכל זאת, עדיין אפשר לתלות תקווה בעלייה היחסית מהשנה שעברה, מבחינת הגיוון שבייצוג הנשים בשערים אחרים. בואו נקווה שמגמת העלייה הזו רק תמשיך ותשתפר בשנה הבאה.