היום בו החלטתי להתאבד כלכלית

שנים. שנים שמסבירים לי כל המומחים שאין פה מקום לתעשיית אופנה פלאס סייז. מה לא אמרו לי? זה לא ריווחי, אין פה שוק, זה חסר סיכוי, שמנות לא משקיעות בעצמן… שמעתי הכל.

אבל אני ידועה כאישה עם בעיית שמיעה. מה שחיי ולבי לימדו אותי ומה שהשטח והעם לימדו אותי – שכל זה פשוט לא נכון. כל ה"מומחים" דיברו מפחד, מחוסר היכרות עם העם והשטח. מומחים שחיים בסטיגמות ותקועים אי שם בשנות ה-90 (מי אמר הפסדים וירידה חדה בריווחיות ולא קיבל?).

השנה אני חוגגת שני עשורים (!!!) של עשייה ופעילות בתחום האופנה והסטיילינג, כאשת מקצוע שמנה! כן כן, שמנה. כמישהי שגדלה בבית עם זיקה וחיבה ענקית לאופנה, אבל נולדה קבבון קטן שהפך עם השנים לקבבון גדול, הפכתי לספצית בליקוט פריטים שיהלמו את חמוקיי העסיסיים.

עם השנים הפכתי לקבבון גדול. גאלה רחמילביץ'

המראה שלי הפך לכרטיס הביקור שלי, ומגיל מאוד צעיר מצאתי את עצמי יוצאת לימי שופינג עם נערות ונשים רבות, כשהבעיה העיקרית שלהן הייתה שאינן מוצאות אופנה שתחמיא להן. שאלו אותי איפה ואיך ואני תמיד מצאתי את עצמי מכתתת רגליים ברחבי הארץ וצדה פריט פריט, כי אז עוד לא היה מבחר גדול ובטח שעוד לא יכולנו להיעזר בעולם האינטרנט שהנגיש את הכל בשנים האחרונות.

במשך שנים מצאתי את עצמי נלחמת בתחנות רוח, מתחננת למעצבות ומותגים שיביאו טווח מידות רחב יותר ומסבירה שבתור סטייליסטית אישית שפוגשת מדי יום את הלקוחות שלה מכל רחבי הארץ, כן יש ביקוש וכן יש דרישה. אך לצערי במשך למעלה מעשור נפלתי על אוזניים ערלות. המומחים טענו שאני הוזה וחיה בסרט. אז המשכתי לחיות עם הסרט שלי עד שב-2014, אחרי שנים של מאמצים רבים, הבנתי שאם לא אעשה משהו קיצוני- כנראה שה"מומחים" הגדולים של עולם האופנה המקומי לא יפנימו את הצורך.

להתאבד כי חיי תלויים בזה

החלטתי לעשות מהלך שכונה ע"י העו"ד שלי, הרו"ח שלי, המשפחה שלי וכל המומחים כ"התאבדות כלכלית". השקתי בפעם הראשונה בישראל את שבוע האופנה למידות גדולות. לא עוד אירוע קטן פה ושם, לא עוד שקט תקשורתי יחסי. לא. לקחתי את החסכונות, רתמתי כמה מעצבות שאפנת פלאס סייז בדם ליבן, ויצרתי שבוע אופנה שכל כולו מידות גדולות. בלי להתחבא, בלי להתנצל, בלי להסתתר. באנו ושמנו את זה בלב המיינסטרים של תעשיית האופנה, במרכז תל אביב.

גאלה רחמילביץ' וטלי שרף-חזן בריאיון לערוץ 2. צילום מסך

יצרתי קמפיינים תקשורתיים רועשים, מודעות ופרסומות קישטו את הארץ ונלחמתי על כל אייטם תקשורתי כאילו חיי תלויים בזה. בעצם, חיי היו תלויים בזה. כובד האחריות היה בלתי נסבל. ידעתי שאני צריכה להביא את הפלאס סייז פאשן וויק שרץ ברחבי העולם לישראל באינטרפטציה שנכונה לפה, לשוק המקומי ולקהל המקומי. ידעתי שאת כל הכשלונות שראיתי שעשו בחו"ל אני חייבת לתקן ולדייק, כי אין הזדמנות שנייה לזה. ולמרות כל זאת, החלטתי לעלות לאוויר ולצנוח צניחה חופשית בלי מצנח, כשכולם מזהירים אותי שאתרסק בצורה שתגמור אותי, אבל עם לב שלם שאני פה להתאבד על זה בכל מחיר.

ההפתעה

ואז זה קרה. הייתי בטוחה שיגיעו במשך כל שבוע האופנה משהו כמו 1500 נשים, לקוחות עבר והווה שלי. בפועל הגיעו 7000 לקוחות קונות! המעצבות, שעד אותו רגע מכרו במשך שנים את אותה קולקציה כי לא הצליחו להתפרנס ולהכניס תזרים מזומנים מספק כדי לייצר קולקציות חדשות כל עונה, פתאום מכרו בטירוף. פתאום קהל היעד אליו הן כיוונו ולא הצליחו להגיע אליו – הגיע בהמוניו. זו הייתה חגיגה מטורפת.

מאז, אחת לחצי שנה, אני יוצרת את האירוע הזה. כמפיקה וכמי שלא מייצרת בגדים או מייבאת אותם, אין לי פה קופות. אני עושה הכל לבד ומצליחה להתפרנס מההפקה עצמה והפרנסה האמיתית היא מייעוץ ולווי לחברות ומעצבות ומהסטיילינג. בניגוד אליי יש לא מעט בתי עסק שאני יודעת בוודאות שבלי הפלטפורמה הזו, בלי ההנגשה המדוייקת לפלח השוק הזה, הן לא היו שורדות את העולם האכזרי הזה שנקרא עולם האופנה. בזכות הפלטפורמה הזו, כל המשתתפות בה, ללא יוצא מן הכלל, יכולות פתאום להוציא קולקציות חדשות מדי עונה. חלקן מכרו לפני כן את אותה קולקציה במשך 3 שנים  וכיום הן מוציאות 4 (!) קולקציות בשנה בזכות שבוע האופנה למידות גדולות.

גאלה רחמילביץ בשבוע האופנה הישראלי למידות גדולות עם אורחות שהגיעו במיוחד מפריז. צילום: אביב חופי

בלי חסויות, בלי ספונסרים ואפילו בלי תמיכה מאנשי המקצוע שלי, הצלחתי לנקות את כל רעשי הרקע שאמרו לי מה לעשות ומה לא לעשות, הקשבתי לעצמי וללקוחות שלי ויצרתי פלטפורמה נפלאה וייחודית שהפכה לפרנסה למלא עסקים ומלא משפחות. זה לא קרה כי אני מהממת וכי יש לי פנים יפות. זה קרה כי זיהיתי פלח שוק וידעתי לפתח עבורו את המוצר שהוא צריך. הבנתי שאני והלקוחות זה אחד. אנחנו רוצות וצריכות את אותו הדבר. הקשבתי לעצמי, לבטן, ללב ופשוט עשיתי את מה שהיה חסר בעיניי וזה צלח!

אז נכון, "המומחים" של עולם האופנה המיינסטרימי עדיין נגועים בשמנופוביה ומנותקים מהעם ולכן לא מייבאים או מייצרים טווח מידות רחב יותר, אבל הזינוק המטורף בזמן כל כך קצר של תעשייה שלא הייתה פה, לתעשייה ריווחית שעושה באזז ברחבי העולם ואף גורמת לחברות ענק כמו נקסט ואסוס להשקיע ים של משאבים בפלח השוק הפלאס סייזי בישראל, מוכיחה שמי שיושב גבוה על העץ ומנתק את עצמו מהעם, ימשיך לספר לעצמו סיפורים שזה לא ריווחי וימשיך לספוג הפסדים. תמשיכו להסביר לנו שזה לא סקסי, יבריח לקוחות ולא כלכלי… העובדות בשטח מראות ששבוע האופנה למידות גדולות שבר את המיינסטרים.

כעצמאית במדינת ישראל הדבר הכי חשוב לי זה להקשיב ללקוחות שלי. לא "למומחים" ולא ליועצים. להסתכל ללקוחות בעיניים, להבין מה הן רוצות וצריכות ולתת לזה מענה. וכן, עובדה, זה אוכיח את עצמו. תשאלו את כל המעצבות שבזכות הפלטפורמה הזו הן קיימות ומתפרנסות.

========================================================

ירדן פלד, מנהל מטה שיווק ודיגיטל ב'מנורה מבטחים':

"אחד הדברים הכי קשים בלנהל עסק עצמאי הוא להתגבר על מומחים ולעמוד במטרות שהצבנו לעצמנו. ניהול עסק מצריך המון משאבים הכוללים גם יכולת נזילות כספית וניהול חכם של ההוצאות. מכיוון שכול המשאבים מושקעים בעסק אנו שוכחים לנהל את העתיד הפנסיוני שלנו. כיום לכשליש מהעצמאים בארץ אין כול חסכון פנסיוני לגיל הפרישה. לכן רצוי למרות הקושי להתייעץ ולבחון אפשרויות חסכון לגיל הפרישה. היתרון הוא שחסכון פנסיוני מעניק גם כיסוי למקרה נכות, דבר המאוד חשוב לעצמאי ברגע שחס וחלילה לא יכול לעבוד".