קירחות: הנשים שגילחו את שיער ראשן מבחירה

עוד בעת העתיקה שיער נחשב לסמל. שמשון הוא אחד הגיבורים המיתיים ששיערו הארוך היה מקור כוחו עד שדלילה הפתיינית הצליחה לקחת אותו ממנו. שיער נחשב כסמל לכח, יופי ופריון וגילוח של אנשים נחשב לאקט של שעבוד והשפלה.

בכל הנוגע לנשים, שיער מקושר אוטומטית לנשיות. נשים נדרשות לטפח את שיער ראשן. מוצרים לטיפוח השיער ומספרות לעיצוב השיער הן תעשייה שלמה. אישה נטולת שיער ראש מבחירה עשויה להיתקל בגינוי, בתמיהה, בחוסר הבנה. עם מטען חברתי כל כך כבד נשאלת השאלה: מי הן הנשים האמיצות שמחליטות יום אחד, בניגוד לכל המוסכמות החברתיות, לגלח את שיערן ולמה הן עשו את זה?

"מספרה עולה 200 שקל"

אילאיל קומיי-דרור (31) ממבשרת ציון היא עורכת דין ואם לשתי בנות.

מתי עשית קרחת?

בין כיתה ח' לט' עשיתי קוצים ובין ט' לי' קרחת. אחרי הלידה של הבת הגדולה השיער הציק לי, שיגע אותי, נשר… היה לי חם וגזזתי עם מכונה. הוא הפך מארוך לקצוץ. לפעמים אני עושה קצוץ ואז מאריכה, ובדרך כלל נורא חם לי.

זה פשוט יותר נוח. אילאיל קומיי-דרור

אז עשית קרחת כי חם או שהיו עוד סיבות?

זה לא נעשה מהתרסה, הקרחת. זה משיקולים פרקטיים. כולם אמרו לי "את פמיניסטית אז את חייבת קרחת" אבל לא, זה פשוט יותר נח. שיער זה מסורבל, הוא נושר, צריך להיות עם קוקו או שהוא נכנס לעיניים, צריך מספרה וזה עולה מאתיים שקל. ככה פשוט יש מכונה בבית ואני עושה לעצמי. גברים לא שואלים למה הוא הוא עם שיער קצוץ. לבן זוגי יש זקן והוא אמר לי "את תחליטי אם אני אוריד או אשאיר", עניתי לו שהזקן שלו והוא יחליט. אני אוהבת את מי שהוא וזו החלטה שלו כמו שזו החלטה שלי על השיער שלי. בקיץ נורא כיף עם קרחת אבל בחורף קר לי בראש ואז אני מחליטה שאני מאריכה… אבל הקרחת תחזור.

למען בעלי החיים

עדי גילאי-דותן (18) עושה שירות לאומי בדירת אנונימוס בתל אביב. היא גילחה את שיערה במסגרת פעילות אקטיביסטית למען זכויות בעלי חיים.

עשיתי קרחת לפני חודש וחצי. אני טבעונית והיה מיצג בו אני ושלושה אנשים נוספים דימינו את התנאים של בעלי חיים במשקים: מצטופפים בתוך כלובים. כדי להעלים את הזהות מאתנו הלבישו את כולנו אותו הדבר וגילחו לכולנו את השיער.

עדי גילאי-דותן במסגרת הפעילות האקטיביסטית שהולידה את הקרחת

כשביקשו ממך להשתתף, גילוח הראש הרתיע אותך?

 היו התלבטויות אבל החלטתי שזה משהו שאני מאמינה בו. החלטתי עם עצמי לעורר מודעות למה שקורה במשקים כדי שאנשים יפסיקו לצרוך את המוצרים האלו. תרמתי את השיער לעמותה שעושה פאות לילדים חולי סרטן וזה עוד משהו שעזר לי ללכת על זה.

עדי גילאי-דותן במסגרת הפעילות האקטיביסטית שהולידה את הקרחת

באילו תגובות את נתקלת?

כל התגובות היו חיוביות וכולם אמרו שזה מאד יפה. זה הביך אותי. לא הרגשתי יפה לפני זה ונכון שזה שונה, אבל זה לא שינה את ההרגשה שלי באופן מהותי לגבי איך שאני נראית. צחקתי שאולי אנשים יחשבו אני חולת סרטן בעצמי אבל לא, בפועל אף אחד לא אמר מילה שקשורה לזה. היו תגובות טובות ומחמאות ואף אחד לא שאל שאלות מוזרות.

תגדלי את השיער שוב?

אף פעם לא היה לי שיער קצר כמו עכשיו. תמיד היה לי שיער ממש ארוך. בינתיים אני מאריכה שיער אבל יכול להיות שאחזור לזה שוב.  זו חוויה מעניינת.

"אני מאוד ממליצה על קרחת"

עדי פיטוסי (32) מבני ברק עובדת בחברת ביטוח וכמודל עירום.

"לפני כשנה וחצי ישבתי בדייט ראשון עם בחור והוא אמר שיש לי פנים לקרחת ושבדייט הבא הוא מגיע עם מכונת תספורת. זה מצא חן בעיני. כשהוא הגיע עם המכונה החלטתי לצלם ולהעלות לפייסבוק. עם הבחור זה לא צלח מעבר לשני דייטים, אבל אולי זה היה התפקיד שלו בחיים שלי כי זה הוליד תהליך מאד רוחני ועמוק.

כשהוא הגיע עם המכונה החלטתי לצלם ולהעלות לפייסבוק. עדי פיטוסי

פתאום הבנתי איך מתייחסים לאנשים שונים. לא ידעו אם זו מחלה או אופנה. הייתי שונה וזה גרם לי להבין איך מרגיש השונה. כל קשת התגובות הגיעה אליי – מגועל ועד הערצה. בבוקר שתי הבנות שלי באו לחדר השינה וגילו אותי עם קרחת. אחת בכתה והשנייה צחקה".

האקט הספונטני שינה את ההופעה החיצונית, הוא שינה גם הרגשה פנימית?

"הופתעתי לגלות שהביטחון העצמי הגבוה שהיה לי העצם עוד יותר. לא הפנמתי עד כמה הפנים שלי יפות עד שלא היה לי שום כלי לעבוד איתו. חשבתי שכמות הגברים שיפנו אלי תרד אבל היא הוכפלה. הפכתי להיות אטרקטיבית לא רק בעיני גברים אלא גם בעיני נשים אני מאד ממליצה על קרחת כדי למצוא את האני האמיתי. זה עשה לי כל כך הרבה טוב!

לא הפנמתי עד כמה הפנים של יופי. עדי פיטוסי

אישה יפה כשטוב לה מבפנים. אישה יכולה להופיע במידות משלושים ושתיים  ועד חמישים  ויותר. לא רק הרזות יפות. יופי מגיע בכל הצבעים. יש לי סימני מתיחה בבטן. אני שוקלת 85 ק"ג, שעירה ומתחילים איתי המון. זה סקסי ומושך כשאישה שלמה עם איך שהיא נראית".

אבל זה לא קל. אחרות בטח ישאלו "איך את עושה את זה?"

"אני אומרת לעצמי בקול רם 'את יפה', 'את מוצלחת', 'את חכמה'. זה מביך בהתחלה. בפעם הראשונה זה רק יצא מהפה ובפעם העשרים המוח יתחיל להאמין. אני עומדת מול המראה ומסתכלת על הבטן שלי עם הקפלים, מלטפת אותה ואומרת בקול רם כמה אני יפה. עברתי שלוש לידות והורדתי חמישים קילו בקבוצה של חלי ממן. אני מסתכלת על כל הפגמים ומזכירה לעצמי כמה אני יפה. אני מקפידה לעשות סקס באור. אני רואה שהגבר שאיתי במיטה נמשך אלי ומזכירה לעצמי שלכולנו יש בחירה  חופשית והוא בחר בי. אני מקרינה נשיות ויש לי גוף נשי, אני גם מודל עירום ויש אצלי מה לצייר. למדתי תנוחות שמבליטות את הקפלים ומבליטות את הבטן והפרוז'קטורים מאירים על כל קפל ועדיין אני שומעת שאני סקסית,  גם מגברים וגם מנשים".