3 נשים צעירות שבחרו בקריירה לא שגרתית ברפת

בניגוד לדעה הרווחת, הרפת מלאה נשים שבחרו להפוך את העיסוק למקצוע. אנו שמחים להציג בפניכם 3 נשים שעשו את הבחירה וחושפות אותנו לסיבות ואיך זה מרגיש, לעבוד בעבודה כ"כ לא שגרתית:

1# ענבל סיבוני

ת.ז

34 +2, מתל עדשים. רפת בבעלות משפחתית, דור 4

כמה זמן את רפתנית?

לומר שאני רפתנית מאז שאני זוכרת את עצמי לא תהיה הגזמה קלישאתית.. התחלתי לעבוד ברפת בגיל 4. אז אבי נהג לקחת אותי אתו לעבודה וללמד אותי את רזי המקצוע. כבר אז למדתי לחלוב, להאכיל, ולנקות את הרפת. אמי נפטרה כשהייתי בת 13, לכן כשאבי נפטר לפני 10 שנים הבעלות על הרפת עברה אלי בירושה ואני מנהלת אותה מאז.

מה את הכי אוהבת במקצוע שלך?

ראשית לדעת שאני מספקת חלב ישראלי איכותי לכל בית בישראל כמוצר צריכה בסיסי. ולהיות חלק כל כך משמעותי בחיים של הפרות שלי, לקחת חלק בתהליך ההמלטה, לגדל את העגלות בדיוק כמו שאני מגדלת את הבנות שלי. אני עושה את המקסימום בגידול שלהן, את התמורה על כך אני מקבלת כשהן גדלות להיות פרות המניבות חלב משובח.

מה המשמעות של להיות רפתנית עבורך, ומה המקצוע הזה מצריך?

להיות רפתן זה לקום בבוקר ולעבוד את האדמה, לעבוד 24/7 כל ימות השנה. כשאני יוצאת לחופשה אני צריכה לדאוג לפרות שלי כמו שאני דואגת לילדות שלי שאני משאירה בבית. העבודה היומיומית היא מאוד לא פשוטה, אם זה בשל מזג האוויר שלא תמיד נוח, הזמינות התמידית לפרות מבחינת המלטות. עסק עם בעלי חיים מלווה באחריות מאוד גדולה, זה הרבה מעבר ללקום ולחלוב.

צילום: רועי ברקוביץ'

——————————————–

2# עדי מצרי

ת.ז

בת 20 מניצני עוז. רפתנית ממחלבת עגבניה (גבינות ללא חומרים משמרים)

כמה זמן את רפתנית?

מגיל 12 בערך. ההורים לימדו אותי והכניסו אותי לתחום. אמא שלי מנהלת מחלבה לייצור גבינות וכולנו עובדים בעסק המשותף.

 האם יש לדעתך הבדל בין גברים לנשים בתחום הזה?

יש הבדלים בהחלט, העבודה וניהול הרפת מצריכים גמישות וחשיבה מחוץ לקופסא, העובדה שאנחנו עובדים עם בעלי חיים מחייבת אותנו ברגישות שאין לכל אחד. כמו כן הרפת תמיד חייבת להיות מתוקתקת, מסודרת ונקייה, כדי שהביקורת והפיקוח יוכלו להתנהל באופן הכי יעיל שיש, לבנים יש נטייה להיות מפוזרים יותר מבנים. לגברים לעומת זאת יש יותר כוח פיזי שזו גם תכונה חשובה בתחום כמו שלנו.

מה המשמעות של להיות רפתנית עבורך, ומה המקצוע הזה מצריך?

להיות רפתן משמעותו לקחת חלק חשוב ומשמעותי בציונות ופיתוח הארץ, להמשיך את המסורת המשפחתית של סבא וסבתא. אבא שלי לימד אותי את רזי הרפת כפי שאני אלמד את ילדי בעתיד. המקצוע שלנו מצריך המון כוחות נפשיים, אין מי שיטפל בפרות שלנו חוץ מאתנו, זה ממש כמו לטפל בילדים שלך וזה דורש טונות של מסירות ואהבה.

———————————————

3# ספיר לוין

ת.ז

בת 29 באר טוביה, רווקה

כמה זמן את רפתנית?

מ2007, תמיד חייתי ועבדתי ברפת אך בשנה הזו סיימתי את השירות הצבאי שלי והתחלתי לעבוד באופן רציף ברפת.

האם יש לדעתך הבדל בין גברים לנשים בתחום הזה?

אין הבדל משמעותי בין המגדרים. אישה יכולה לעשות כל דבר, היא לא צריכה גבר שיעשה את העבודה בשבילה. עם זאת, גברים חזקים יותר מנשים וזו עובדה אני חייבת לקרוא לגבר כדי להרים דברים כבדים.

למה מבחינתך חשוב לצרוך חלב?

גדלתי על חלב מגיל 0 וזה חלק בלתי נפרד ממני. חלב הוא חלק חשוב מהתזונה היומיומית שלנו, מעבר לזה שהוא משקה פשוט טעים.

 

גבינותחלבמחלבהנשים רפתניותרפת