איך ברזל מסייע להתפתחות התינוק?

מי מכן לא היתה רוצה שהילד או הילדה שלה לא יהיו רופא/ה? או בזמנים של היום, עו"ד? סטארטאפיסט? איש/אשת הייטק? טייס/ת? בקיצר, כולנו פולניות בלב ובנפש ולא משנה מאיזה עדה אנחנו מגיעות, כי לכולנו יש מטרה אחת והיא – שהילד או הילדה שלנו יהיו הכי מוצלחים שאפשר.

מה שלא כולנו יודעות, ולכן אני ניצבת למולכן על במה זו היא שיש לנו חלק ויכולת לעזור ולהשפיע על הסיכוי של הילד או הילדה להיות יותר מוצלחים. אז איך אפשר לעשות את זה?

אחד המרכיבים החשובים בשמירה על בריאותו של התינוק היא אספקת ברזל סדירה. מחסור בברזל עלול להוביל לשורה של השלכות שליליות הנוגעות להתנהגותו ואופיו של התינוק בהווה ובעתיד. על פי המלצת משרד הבריאות, יש להעניק לתינוקות תוספת ברזל בין גיל 4 וחצי חודשים עד לשנה וחצי.

צילום: ליאור גולדשטיין

 

כיצד מסייע הברזל בהתפתחות התינוק?

הברזל משמש כחומר גלם ליצירת המוגלובין, שהוא החלבון הנמצא בתאים האדומים ומעביר חמצן לרקמות השונות בגוף. כבר בזמן ההריון התינוק שלך צריך שתספקי לו ברזל ולכן נשים בהריון אמורות לצרוך פי שניים יותר ברזל, להן ולתינוק.

 

ברזל: דרוש בזמן ההיריון אך גם אחרי הלידה

בחודשים הראשונים לחייו ועד גיל שנתיים התינוק מתפתח במהירות. אחד האיברים החשובים ביותר שמתפתחים בתקופה זו הוא המח, שצריך הרבה חמצן בשביל להתפתח ולתפקד, זה כמובן, בנוסף לשאר האברים הקטנטנים שצריכים הרבה חמצן כדי לגדול ולהתפתח יחד עם תינוקך.

 

צילום: ליאור גולדשטיין

התפתחות התינוק תלויה באספקת ברזל סדירה

התינוק נולד עם מאגרי ברזל שמספיקים לארבעה חודשים. בעקבות קצב הגדילה המואץ מאגרי הברזל מדלדלים באופן טבעי, מה שיכול לגרום לאנמיה, המשפיעה על התינוק באופן ישיר.

מעבר להשפעה המיידית, חוסר בברזל ויכול ליצור בעיות עתידיות בצורה עמוקה יותר ולטווח ארוך יותר..ההשפעות יכולות להיות ב-3 מישוריים.

  1. מוטורית –  התינוק שלך לומד יחד עם גופו כיצד להפעיל את הגפיים, לנוע ממקום למקום, להזיז חפצים ולאחוז בהם. המחסור בברזל עשוי לגרום לעייפות וירידה במוטיבציה של תינוקך להניע עצמו קדימה.
  2. קוגניטיבית – תהליך הלמידה שלנו מותנה ביצירת קשרי העצבים במוח, מחסור בברזל לתינוק עשוי לעכב את יצירת הקשרים הללו, והדבר משפיע על האופן שבו התינוק מבין את המתרחש סביבו ומבין ומבצע הוראות. בעיות אלו יכולות ללוות את ילדך גם בבגרותו, קרי הפרעות קשב.
  3. רגשית – חוסר בברזל משפיע גם על עולמו הרגשי של תינוקך, תינוקות ופעוטות הסובלים ממחסור בברזל נוטים להיות תלותיים, עייפים, הססנים וזהירים. כתוצאה מכך הם נוטים להיצמד יותר להוריהם, פחות נוטים לפתח קשרים חברתיים ויותר סגורים ומופנמים, לכן יכולותיהם החברתיות נפגעות.

אז נכון, למחסור בברזל תופעות לוואי והשפעות רבות על התפתחות תינוקך, אך אל דאגה אנחנו כאן כדי לטפל ולסייע!

צילום: ליאור גולדשטיין

ועכשיו לסיכום,

תנו ברזל לתינוק שלכן, לפי המינון המומלץ במשרד הבריאות ותבחרו נכון. בשוק קיימים סוגים שונים של ברזל לפעוטות, אבל חלקם תוספי תזונה וחלקם תרופה. מה ההבדל בין השניים? 

ממבט ראשון אולי נראה כי אין הבדל בין השניים, אך דווקא כאן, כשזה קשור לתינוקות שלכם, חשוב לקרוא את האותיות הקטנות! בישראל תוספי תזונה אינם נדרשים להוכיח יעילות במחקרים קליניים, תהליך הייצור שלהם נעשה תחת פיקוח פחות מחמיר מאשר בייצור תרופה, המסתכם בבדיקת רעילות בלבד באגף המזון במשרד הבריאות. לכן, גם משרד הבריאות מאשר אותם לשימוש לפעוטות מגיל 3.

לעומת זאת תרופות ברזל למניעת אנמיה עוברת מסלול אישור קפדני של משרד הבריאות ונדרשת להוכיח את יעילותה במניעת אנמיה במחקרים קליניים. בנוסף, חברת התרופות שמייצרת את התרופה מחויבת לעמודי בתהליכי יצור קפדניים במיוחד ולעמוד בתקנים מחמירים.

 

אז תוודאו, שאתן נותנות ברזל מוכח עם התוויה ברורה ויעילה למניעת אנמיה..ועם ניסיון של מילוני תינוקות. ותזכרו, תאמינו בילדכם שהוא יכול להגיע רחוק. ותזכרו לתת לו את הטוב ביותר להצלחה.

טיפטיפותכצטמרוץ העגלות של און לייף