תבעה את בנק הזרע אחרי שילדה תינוקת שחורה

ג'ניפר קרמבלט, האישה שתבעה את בנק הזרע אחרי שילדה בת שחומה, הפסידה השבוע במשפט.   

 

באוגוסט 2012 ילדה ג'ניפר בת בריאה לגמרי, רק שצבע עורה היתה שחום – עדות לכך שתרומת הזרע שניתנה לה לא היתה של גבר לבן כפי שהובטח לה, אלא דווקא של גבר ממוצא אפרו-אמריקאי. שנתיים לאחר מכן, הגישה ג'ניפר תביעה על הנזק הנפשי והכלכלי שנגרם לה ולבת זוגה מכך שבנק הזרע סיפק להן תרומה לא נכונה.

 

"ב-21 באוגוסט 2012 ג'ניפר ילדה את פייטון, תינוקת יפה וללא ספק מגזעים מעורבים", נכתב בתביעה. "ג'ניפר נקשרה אל פייטון בקלות והיא ואמנדה אוהבות אותה מאוד. למרות זאת, ג'ניפר חיה כל יום בפחד, חרדה וחוסר ודעות לגבי העתיד שלה ועתידה של פייטון". לטענת התביעה, המשפחה גרה בקהילה שכולה לבנה ולכן גידול של ילדה בעלת צבע כהה עלול להיות מקור לבעיות. כמו כן צוין בכתב התביעה כי קרמבלט בעצמה חונכה על ידי אנשים עם סטראוטיפים גזעניים כלפי אנשים לא לבנים וכי היא לא פגשה אפרו-אמריקאי עד שהלכה לקולג'.

 

 

לדבריה של קרמבלט, כבר עכשיו היא נתקלת באפליה, כמו למשל מספריות שלא מוכנות לספר את שיערה של בתה, וכן בגילויי גזענות מצד ההורים שלה, סבא וסבתא של פייטון הקטנה, שגם ככה מתקשים לקבל את המיניות של בתם, אז עכשיו גם לקבל נכדה שחורה זה כנראה קצת יותר מדי עבורם.

 

כאמור, למרות שבנק הזרע הודה בטעות, השבוע קרמלבט הפסידה במשפט בו דרשה 50 אלף דולר פיצויים. על פי הדיווח של הוושינגטון פוסט, בית המשפט פסק כי תביעות של "טעות בלידה" תקפות רק במקרים בהם הילד נולד עם פגמים שהרופאים היו יכולים לאבחן אותם ולהזהיר עליהם מראש. במקרה הזה, הילדה נולדה בריאה לחלוטין – ולכן אין סיבה לתביעה.

 

לפני שאתם ממהרים לשפוט את קרמבלט ולתייג אותה כגזענית חשוכה, בואו לא ניתמם ונודה שכל אחת שהיתה מביאה לעולם ילד בצבע אחר לגמרי ממה שהיא ציפתה היתה בוודאי המומה. עם זאת, בסופו של יום, בפני קרמבלט עומדים בדיוק כל אותם אתגרים העומדים בפני כל ההורים: החשש שיזיקו לילדיהם ולא יקבלו אותם, הרצון שהם ירגישו שייכות לחברה שבה הם גדלים והצורך להעביר לילדים את המסר שכל בני האדם שווים, ללא קשר לצבעם, גזעם או נטייתם המינית.

 

כל אדם בר דעת יכול להבין שהפתרון לבעיה הוא שקרמבלט תיקח את בת זוגה ואת התינוקת וביחד הן יפליגו לשקיעה או לעיירה הרבה פחות חשוכה וגזענית, כפי שככל הנראה הן היו צריכות לעשות כבר מזמן. ולכן, אולי חבל שהן הפסידו כסף שהיה יכול לממן התחלה חדשה במקום טוב יותר. מצד שני, המסר שהעביר בית המשפט הוא ללא ספק חזק יותר: אין מצב שב-2015 צבע עור ייחשב לפגם מולד. 

תגובות (0)
הוסף תגובה