לכל מדינה יש אינטרס ממשי לקידום נשים

כמה מילים על תעסוקת נשים:

1.    במזרח התיכון רק כ- 21% מהנשים משתתפות בשוק העבודה. כמעט רבע מאחוז הגברים.

2.    כמעט ולא ניתן למצוא נשים בעמדות בכירות בעולם העסקי. מחקר של ארנסט אנד יונג שנערך ב 2014 קבע כי יש יותר גברים שקוראים להם ג'ון שמנהלים חברות גדולות מאשר נשים בכלל.

3.    נשים משקיעות 80% מהכנסתן במשפחה שלהן, חינוך, בריאות, תרבות. גברים משקיעים כשלושים אחוזים בלבד.

4.    על פי מחקר שנערך ע"י האו"ם אלימות בתוך המשפחה עולה לכלכלת המדינות כ- 2% מהתוצר המקומי הגולמי. זה, בדיוק, סכום הכסף שרבות ממדינות העולם משקיעות בחינוך.

5.    על פי הערכות הבנק העולמי, מדינות שתצלחנה לסגור את הפער בין כמות הגברים המשתתפים בשוק העבודה לכמות הנשים המשתתפות בו תעלינה את התוצר המקומי הגולמי שלהן. בארה"ב צפויה עליה של 5%, במצריים של 34%.

 

 

אובמה מבין שנשים הן לא רק גימיק

נשיא העולם המערבי ממקם את סוגיית השוויון המגדרי במקום גבוה בסדרי העדיפויות שלו כנשיא

לטור המלא

 

את הנתונים הללו הציגה לפני כשבוע קת'רין ראסל, שגרירת ארה"ב לענייני נשים בעולם, במהלך תדרוך שניתן לעיתונאים זרים בוושינגטון. ראסל עשתה זאת כהכנה להשקת קמפיין שכולו יוקדש לבעלות מלאכה, אומניות מכל העולם שאומנותן מוגדרת ע"י מזכירות המדינה האמריקאית כ "סטארט אפ". הנשים הללו, שיוצרות בכל העולם מלאכות יד ייחודיות מקבלות דחיפה ותמיכה מארה"ב שמנסה להפוך אותן לקהילה גלובאלית ע"י יצירת שיתופי פעולה בינן לבין משווקים, אנשי עסקים וכמובן האינטרנט. הנשים הללו, שבדרך כלל אינן מסוגלות להבין את הפוטנציאל העסקי הבינלאומי שטמון בעבודות היד שלהן, מקבלות הזדמנות למכור את העבודות שלהן, להתפרנס בכבוד מיציר כפיהן ולבנות לעצמן זהות כמפרנסות וכחלק משמעותי מכלכלת משפחתן ומדינתן. שוק מלאכות היד בעולם נאמד בשלושים ושנים מיליארד דולר בשנה והוא רק גדל. הרעיון עצמו אינו חדש ובישראל הוא יושם במשך שנים ע"י "משכית" החברה ממשלתית לייצור ושיווק אומנות מקומית שהוקמה ע"י רות דיין. מוצרי "משכית" שימשו במשך שנים כמתנות רשמיות שהוענקו לאורחים מחו"ל.

 

ראסל נכנסה לתפקידה לפני כשנתיים. פוזיציית השגרירה היא חדשה, יחסית, ונוצרה ע"י ממשל אובמה רק לפני כשש שנים כחלק מתפיסת העולם של הנשיא האמריקאי שנושא קידום ושוויון נשים נמצא אצלו גבוה ברשימת המשימות. ארה"ב תחת ממשל אובמה שמה לעצמה למטרה לקדם ולהעצים נשים בכל העולם, לעשות כל שביכולתה כדי למגר אלימות כלפי נשים ונערות, לשלב נשים בעמדות מפתח בתחומי הפוליטיקה והכלכלה ובעיקר לפעול למען שוויון מגדרי בכל תחומי החיים. "אף אחד לא עושה לנשים טובה בזה שהוא משלב אותן או בזה שהוא מאפשר להן להשתתף, זה אינטרס של כל מדינה שנשים ייקחו חלק פעיל וחשוב בכל תחומי החיים" אומרת ראסל. "אנחנו רואים שבכל מקום בו יש נשים יש התקדמות, כשנשים מעורבות בתהליכי שלום, למשל, יש לתהליכים ולמשא ומתן הרבה יותר סיכוי. מדינות שבהן נשים משתתפות בכלכלה הן מדינות מתקדמות יותר. בחברות גדולות, כשיש שלוש נשים ויותר בהנהלה, החברות מצליחות יותר. אלו הן עובדות".

 

מרבית ההשקעה האמריקאית בתחום נשים במדינות מתפתחות מתמקדת בחינוך ילדות ונערות. "אחרי הרבה מאוד מחקרים ומחשבה שהקדשנו לעניין הבנו שהיעד שלנו הוא למנוע נשירת ילדות ונערות מבית הספר. פשוט להילחם על חינוך" מסבירה ראסל. "יש מקומות בעולם שההורים מפסיקים לשלוח את הבנות לבית ספר כי בית הספר נמצא מחוץ לכפר והם פוחדים שמשהו יקרה להן. יש מקומות שבהם התפיסה היא שבנות לא צריכות להיות מלומדות כי ממילא יש להן תפקיד ברור שלא מצריך ידיעת קרוא וכתוב. זוהי אחת ממטרות העל של מחלקת המדינה, להשאיר נשים צעירות בבית הספר כמה שיותר זמן".

גם מניעת אלימות נגד נשים היא ממטרות העל של הממשל האמריקאי. "הפתרון לאלימות נגד נשים הוא לא נקודתי אלא מערכתי", היא מסבירה. "משטרה, מערכת חינוך, מערכת אכיפת החוק, השופטים, כולם חייבים לשתף פעולה כדי למנוע אלימות בתוך המשפחה אחרת זה לא עובד".

 

אולם לצד האופטימיות וההשקעה הגדולה של המעצמה הגדולה בעולם בתחום השוויון המגדרי ראסל אינה מהססת להצביע גם על הקשיים. כשהיא מדברת על אתר האינטרנט שהם מקימים, כרגע, לאומניות מרחבי העולם אני שואלת מה לגבי נשים שאין להן גישה לאינטרנט. "אני מודעת לכך שיש הרבה מאוד נשים שאין להן גישה" היא אומרת בכנות. "אנחנו מנסים להגיע לכמה שיותר נשים ולכמה שיותר מקומות אבל זה לא, תמיד, מתאפשר". כשהיא מדברת על אלימות כלפי נשים היא לא מנסה להגן על ארה"ב או לתאר אותה כגן עדן לנשים: "עוד לא פתרנו אצלנו, כאן בארה"ב, את כל הבעיות" היא מודה. 

תגובות (0)
הוסף תגובה