נהג בעל הפרעת קשב וריכוז מסוכן כמו נהג שיכור?

"שיעור המעורבות בתאונות דרכים של מבוגרים בעלי הפרעות קשב וריכוז דומה לזה של נהגים שיכורים", כך נטען במסגרת הכנס השנתי הראשון בישראל ל ADHD שנערך בחסות טבע. הדברים יוחסו למחקר אמריקאי שפורסם לאחרונה.

 

לדברי ד"ר זאב חורב, רכז רפואת ילדים בשרותי בריאות כללית, מדובר בקושי להתרכז ובמהירות תגובה על הכביש. בכל מקרה, אין זאת אומרת שהנהגים האלה, הם לא נהגים טובים ואחראיים, אבל יש השפעה על הערנות והחדות. ומשום כך מומלץ שכל מי שמטופל בתרופות בגלל הפרעת קשב וריכוז, יקפיד על לקיחת התרופה, במיוחד אם הוא נוהג".

 

"השאלה, האם ניתן להטיל מגבלות על נהגים שידוע כי הם סובלים מהפרעות קשב וריכוז היא מסובכת. מצד אחד, קשה מאוד לוודא מי סובל מקשב וריכוז, ומצד שני יש צורך להטיל מגבלות כמו איסור על הסעת אנשים שיסיחו את דעת הנהגים או איסור לדבר בנייד, אפילו בדיבורית", מסביר ד"ר חורב.

כמה אחוזים מהאוכלוסיה סובלים מהפרעות קשב וריכוז?

מחקרים מצביעים כי לפחות עשרה אחוזים מהאוכלוסיה סובלים מהפרעות קשב וריכוז, אולם ד"ר חורב טוען כי לדעתו מדובר באחוז גבוה הרבה  יותר.  "אפשר לראות כי בכל כיתה של כ-35 תלמידים, יש 5-6 תלמידים שלוקחים ריטלין. כבר מדובר ב-20%. קורה פעמים רבות שהורים מגיעים לאבחון עם ילדיהם, ואז פתאום מבינים שהם התנהגו ככה בילדות, אבל אף אחד לא אבחן את זה".

 

לדבריו, זה עניין של מודעות. "היום קיימת מודעות רבה מאוד לאבחון של הפרעות קשב וריכוז, ומשרד הבריאות משתף פעולה עם יוזמת שירותי בריאות כללית ומעודד רופאי ילדים ורופאי משפחה לעבור הכשרה לאבחן ולטפל בהפרעות קשב וריכוז".

בדקו עצמכם – האם אתם סובלים מהפרעות קשב וריכוז?

1.      אם אתם עסוקים במשהו, אבל כל הזמן קמים כדי לעשות משהו אחר.

2.      אם אתם שוכחים חפצים שאתם צריכים לקחת או מחפשים אחריהם ללא הפסקה.

3.      אם אתם מחליפים מקומות עבודה לעתים קרובות, כי אתם לא מצליחים להתמיד במשימה.

4.      אם אתם מרגישים שאתם מאבדים עניין במשהו, מהר מאוד.

 

אם אתם עונים על ההגדרות הללו, יכול להיות שגם אתם סובלים מבעיות קשב וריכוז.

לדברי ד"ר חורב, מבוגרים סובלים פחות מהיפראקטיביות, כי הם מווסתים את ההתנהגות הזו בעזרת בגרות וניסיון חיים.

תגובות (0)
הוסף תגובה